SEO ile satışları arttırmak

  • 03/08/2015
  • SEO

SEO’nun Önemi Ve Satışa Olan Katkısı

Seo ile satışları arttırmak herkesin önem vermesi gerektiği bir konu olduğundan, bir örnek çalışma ile seo’nun yarırını gözler önüne serecek bir yazı kaleme aldım. Umarım faydalı olur.

Tüm markalar, potansiyel müşterilerine ulaşmak ve onların dikkatini çekmek isterler. Bunun içinde tv, gazete ve dergilere ilan vererek, cephe giydirerek veya mağaza açarak, hedef kitlelerine ulaşmaya çalışırlar. Değişen dünyayla beraber, markadan tüketiciye doğru olan iletişim veya etkileşim, artık çift taraflı olmaya başladı. Bu perspektiften baktığımızda, tüketicilerin büyük bir kısmının ihtiyaçları için ilk başvurdukları kaynak genelde “Google” oluyor. O zaman kendimize şu soruyu sormalıyız: Markam, satın almayı planlayan tüketicilerin ihtiyaçlarına anlık cevap verebiliyor mu?

Eğer cevabınız hayır ise, yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede SEO’nun önemini ve nasıl satışa dönüştürebileceğinizi net bir şekilde anlamanıza yardımcı olacağımı ümit ediyorum.

SEO neden önemli?

Kozmetikle ilgili bir mağaza açmaya karar verdiniz ve maddi yönden de güçlüsünüz. Bu durumda mağazanızı Bağdat Caddesi’nde mi açardınız yoksa Bağdat Caddesi’nin üç sokak üst paralelindeki bir sokakta mı? Bağdat Caddesi’nde açarsınız diye düşünüyorum çünkü mağazanın önünden yüzlerce kişi geçecek, marka bilinirliği ve algısı katlanacak ve buna paralel olarakta satışlarınız daha fazla olacaktır. SEO için de aynısı geçerli. İnternet sitenizi daha fazla kişinin ziyaret etmesini ve bunun sonucunda da daha fazla satış gerçekleştirmek istiyorsanız, Google aramalarında ilk sırada yerinizi almak durumundasınız.

100 kişiden 34’ü ilk sıradaki siteye tıklıyor

SEO Pazarlama önemli çünkü araştırmalar gösteriyor ki; arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan sitelerin tıklanma oranı daha fazla. Advanced Web Ranking sitesinin çalışmasına göre birinci sayfada yer alan sitelerin tıklanma oranı %9,5 (ortalama) iken, ikinci sayfadakilerin %4,5 ve son olarak üçüncü sayfada yer alan sitelere tıklanma oranı 1,39. Bu rakamlar Şubat 2015 ayına aittir.

Arama sonuçlarında birinci sayfanın ilk sırasında yerini alan sitenin tıklanma oranı ise %34 iken, ikinci sitenin tıklanma oranı ise %15,67. Arada çok ciddi fark var ve bu fark satışlarınıza da yansıyor.

SEO ile Satışları Arttırmak

Pearson Türkiye’de çalışmaya başladığım an itibari ile ilk önceliğim Google’daki sonuçlarımızı iyileştirmeye odaklanmak oldu. Özellikle çok inandığım bir ürünümüz olan “PTE Academic” için özel bir çalışma gerçekleştirdim. Bunun da meyvelerini fazlasıyla aldığımızı söyleyebilirim. 15 Şubat – 30 Kasım tarihleri arasındaki Google Analytics verilerine baktığımda, PTE Academic ile ilgili sayfaya Google’dan ciddi bir trafik akışı sağlanmış. Bu da insanların ürünü Google’da aradıklarını göstermekte. Hemen çıkma oranına bakınca da sitemizi gelen ziyaretçilerin çoğunun satın alma potansiyellerinin yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Direkt satışa etkisine gelecek olursam,  76 ülke arasında en fazla satış yapan ülkelerden biri olduk. Tabii taktir edersiniz ki, rakamları burada açıklayamam. Fakat şu kadarını söyleyebilirim ki; yıl sonu hedefimizin üstünde bir performans sergiledik ve bu başarı sayesinde Türkiye pazarı daha fazla önem kazandı.

Sonuç olarak,

Sonuç olarak seo ile satışları arttırmak mümkün. Bu örnekte satışlarımızın bu kadar artmasını sadece SEO’ya borçlu olduğumuzu söyleyemem. Çünkü pazarlama bir bütündür. SEO’da büyük resmin önemli bir parçasıdır. Önemli bir parçası diyorum çünkü insanlar bir reklamı gördüklerinde veya bir arkadaşı tavsiyede bulunduğunda, daha fazla bilgi almak için Google’da arama yapıyorlar. Bu örneği göz önünde bulundurduğumuz da ise, arama sonucunda ürünle ilgili siteye ulaşamıyor olsaydılar, muhtemelen rakip ürünlere yönelebilirlerdi. Kısacası Google sıralaması satış rakamlarınıza direkt yansıdığını daha net anlamak için kendinize şu soruyu sorun: Google aramalarında  en fazla kaçıncı sayfaya kadar bakıyorum?

2002 yılından hobi olarak adım attığım internet dünyası için mühendislik gömleğimi çıkardım. Üstüne mini MBA, Yüksek Lisans ve üç beş kurs serpiştirip dijital kıyafetimi oluşturdum.  Avea, Stradiji, Joygames, Pearson gibi firmalarda kurumsal deneyimin yanı sıra, startup ve farklı online projelerde yer alarak farklı bakış açıları kazanmaya çalıştım. Şuan da global bir markada dijital iletişim uzmanı olarak dijital varlığımı sürdürüyorum :)

murat_salman_akdeniz_universitesi_600x400

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Paneli

Dijital Yerliler ile Dijital Pazarlamayı Konuşmak :) 22 Aralık günü Akdeniz Üniversitesi'nin konuğu olarak İletişim Fakültesi'nde birbirinden değerli konuşmacılarında bulunduğu…
Devam >>
murat_salman_dijital_donusum_yeni_nesil_pazarlama

Markaların Dijital Dönüşümü ve Yeni Nesil Pazarlama

Dijital Dönüşüm Herkesi Etkileyecek! Dijital bir dünyaya doğru her geçen gün hızlı adımlarla giderken, pek çok marka bundan olumlu ya…
Devam >>
dijital know how

İşverenlerin Arayacakları Nitelikler

İşverenlerin Arayacakları Nitelikler Neler Olacak? Teknolojinin gelişmesi iş dünyasında farklı modeller çıkmasına, pazarlama alanında farklı mecraların ve iletişim kanallarının oluşmasına…
Devam >>

Yorum Bırakın