2018 yılında öne çıkan 5 Dijital Trend bu yazıda!

2018 Dijital Trendleri yazımı, markasını geleceğe hazırlamak isteyen veya araştırma yapan kişilere şiddetle öneriyorum. Sebebi ise, çok faydalı bir yazının sizleri bekliyor olması!

Teknoloji İnsanların İşlerini Ellerinden Alacak Mı?” yazımda da belirttiğim üzere artık faydalı ve önemli yazıları, araştırmaları ve makaleleri burada paylaşacağım. Bu yazıda onlardan biri. Malum 2017 yılının sonlarına doğru “2018 DİJİTAL TRENDLERİ”n neler olacağına dair araştırma yapmaya başladım. Birbirine benzeyen araştırmalarla ve yazılarla karşılaştım. Bunların içerisinden bir tanesi beni fazlasıyla etkiledi. Bu yazıyı sizlerle “2018 Dijital Trendleri” ne farklı bir bakış açısı olur ümidiyle paylaşıyorum..

Özellikle Black Mirror ve benzeri dizilerin her geçen gün daha fazla hayal olmaktan çıkarak, gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Bu pencereden baktığımızda “2018 Dijital Trendleri” nin de sizi etkileyeceğini umuyorum.

Özellikle markaların üst düzey yöneticilerinin, geleceği de düşünerek adım atmaları son derece önemli bir hale geliyor. Unutmamalıyız ki, geçmişte gelecekte bugünde şekilleniyor. Kaçırılan her gün ileride daha fazla maliyet harcanması veya markanın yok olması demek.

Dilerseniz şimdi gelin Trend Watching’in profesyoneller için hazırladıkları “2018 Dijital Trendler” yazısına bir göz atalım. Bu arada yazının tamamına yer vermedim.

2018 yılında 5 Dijital Trend

1. A-ticaret
2018 dijital trendleri başında e-ticaret ve m-ticaretten sonra bu geliyor.

2. Desteklenmiş Geliştirme 
Post demografik tüketiciler, yeni yetişkinlik anlatımları oluşturuyorlar. 2018 yılında markalara yardımcı olmak için çalışacaklar.

3. Sanal Partnerler 
Sanal varlıklar, asistandan partnerler haline dönüşüyorlar.

4. Tasarımla Affettirmek
Satın alma sonrası affetme, 2018 yılının olması gereken özellikleri arasında yer alıyor.

5. Cam Kutuları Kıran Güller 
Şeffaflık dönüşümü daha yeni başlıyor.

Dünya çapında müşterilerin beklentilerini (yeniden) tanımlayan yenilikleri keşfediyoruz. Bu yenilikler ve temsil ettikleri 5 büyük tüketici trendi, size müşterilerin bir sonraki adımda ne istediği hakkında çıkarımlar sunuyor.

Umarız bu baskı size ilham ve güç verir. Ve belki de sizi korkutur. Ama dayanın. Bu trendleri anladığınız zaman müşteri beklentilerinin ve rakiplerinizin önünde kalabileceksiniz. Okuyun, düşünün, tartışın. Ve yapmaya başlayın.

1. 2018 Dijital Trendleri : A-Ticaret

2018 yılında tüketiciler, perakende davranışlarında dış kaynaklara yöneliyor! Otomatik hale getirilmiş ticarete hazır mısınız?

2018 yılında AI ve otomasyonun işletmeniz üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda nereye odaklanıyorsunuz? Belki de Çinli JD.com gibi epik verim kazançlarını düşünüyorsunuz. Bu işletme, Çin’in birçok yerinde siparişlerin %92’sini aynı gün veya bir sonraki gün teslim edecek şekilde otomatik hale getirilmiş depo, drone teknolojisi ve AI rota planlama yapıları oluşturuyor.

Ama TrendWatching’de biz, bu teknolojilerin diğer bir güçlü yanına odaklanıyoruz. O da tüketicilerin davranışları ve markalardan ne beklediklerine olan etkileri. 2018 yılında bu etki en çok perakende endüstrisinde görünüyor.

Çünkü 2018 yılında yapacak daha önemli işleri olan alışveriş severler, algoritmalar ve akıllı cihazlarla bazı perakende deneyimlerinde dış kaynak kullanacaklar. Bu da araştırma, pazarlık, satın alma, teslimat seçenekleri ve diğer pek çok konuda otomasyon anlamına geliyor.

Bu trendi desteklemek için pek çok şey meydana geldi. Amazon Dash butonları, tek dokunuşla otomatik teslimat fikrine milyonların alışmasını sağladı. Bu arada milyonlarca tüketici, küçük miktardaki paraları değişim gördüğünde birikim hesabına otomatik olarak kaydeden Digit gibi hizmetlerle finansal kararlarında dış kaynak kullanıyorlar. Bu sayede Mart 2017 itibariyle, kullanıcılarının 500 milyon dolar biriktirmesi sağlandı. Bu tür finansal dış kaynak kullanımları şimdi küresel olaylar: Hong Kong merkezli AI destekli ödeme kartı ve uygulama olan Neat, Nijerya’daki SusuAI veya İngiltere’deki Plum’ı düşünün.

Bir sonraki adım?

Gerçek A-TİCARET. Evet, AI destekli kişisel asistanlar ve oluşturdukları beklentiler, bu işin kilit noktası. Alexa, bana bazı ilham veren A-TİCARET örnekleri göster…

 

SONRAKİ

Bu trendin uygulamaları gerçekten de sınırsız. Ama başlangıç olarak şu fikirleri takımınıza sunabilirsiniz:

Tüketiciler, perakende davranışlarının belirli yönlerinde Finery gibi araçlarla dış kaynak kullanımı ve otomasyona başlarlarsa (veya bunları araç olarak görürlerse), sizinle etkileşim kurarken ne gibi yeni beklentiler sunacaklar? Bu yeni beklentileri nasıl karşılayacaksınız? Mevcut A-TİCARET aracı entegre ederek mi? Yeni bir tane oluşturarak mı?

Milyonlarca müşteri online perakendenin gerçek anlamda OTOMATİK olmasını beklerken, fiziksel yerinizin uygunluğu konusundaki beklentilerini yükselttiler. Birleşik deneyim sunmak size kalacak.

Sonuçta bu yeni trend en derinlere doğru ilerlemekle ilgili: Hem insanlara hem de algoritmalara satış yaptığınız bir dünya. Fiyatlandırma stratejisinden, pazarlama ve mesajlaşma yaklaşımına kadar tüm çıkarımlar sonsuz. 2018 yılında bunları düşünmeye başlamalısınız.

Not: Öncelikle belirtmem gerekir ki bu kavram yeni 🙂 2018 Dijital Trendleri sıralamasında birinci sırada yer alması muazzam çünkü daha yeni yeni kendine yer bulmaya başlıyor.

3. 2018 Dijital Trendleri : Sanal Partnerler 

Sanal varlıklar, asistandan partnerler haline dönüşüyorlar.

Düzenli okuyucularımız, oldukça uzun süredir insan bağlantısı devrimini izlediğimizi bilirler. Ama 2018 yılında hikaye ciddi bir dönüşüm yaşıyor. Çünkü bu yıl, milyonlarca müşteri sanal partnerler tarafından eğlendirildiklerini, eğitildiklerini ve arkadaşça kendileriyle konuşabildiklerini hissetmeye başlayacak.

Hayır delirmedik. Bu değişim gerçeklikten çok bilim kurgu gibi durabilir. Ama hem teknolojik hem de sosyal olarak derin temellere sahip. Sonuçta teknoloji firması olan Gartner, 2020 yılında ortalama bir insanın eşinden çok botlarla konuşma yapacağını tahmin etmiştir.

İnsan konuşmalarını gerçekçi olarak modellemek için AI ve makina öğrenmesi gerekliyken, milyonlarca tüketici çoktan 2018 yılında bir sonraki doğal adım olarak SANAL PARTNERLERLE karşı karşıya. Sadece 2016 yılına göre sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında geçirilen sürenin %394 artmasından bahsetmiyoruz (Yahoo, Haziran 2017). Aynı zamanda sadece işlevsel olmanın ötesine giden kişisel asistanlarla olan ilişkilerden bahsediyoruz (Siri ile derin ve anlamlı konuşmalar yapmamış gibi davranmayın!). Apple’ın Siri’nin ciddi konuşma yapmasına yardımcı olmak için psikoloji geçmişi olan yazılım mühendislerini işe alması pek de şaşırtıcı değil.

Aynı zamanda geleneksel medyanın yalnızlık hissini arttırdığı ve tüketici talep yapbozunun son parçasının da yerleştirildiği gerçekleri düşünülmeli. 19-32 yaş arasındaki kullanıcılar üzerinde yapılan yakın zamanlı bir çalışma, sosyal medyada günde iki saatten fazla zaman geçiren kişilerin, aynı platformlarda günlük 30 dakika geçirenlere göre sosyal olarak yalnız hissetme riskinin iki kat fazla olduğunu göstermiştir (American Journal of Preventative Medicine, Haziran 2017).

Bu nedenle, tüketicilerin sanal varlıkların gerçek eşlikçiler olması konusundaki artan beklentilerini nasıl karşılayacaksınız? Bu örneklerden ilham alın.

 

SONRAKİ

Yukarıdaki örneklere bakmak ve Black Mirror bölümündeki trendleri görmezden gelmek kolay. Ama bu büyük bir hata olacaktır. Daha fazla kanıta mı ihtiyacınız var? ‘Sihirli AI arkadaş’ Uni’nin değerlendirmelerine şahit olun. Bunlar gerçek (sanal değil) hisler.

Apple, kişisel asistanların partnerler haline gelmesi beklentilerine cevap veriyor. Ama beklentiler, teknoloji devlerinin ötesine geçiyor. Düzenli ses teknolojilerini kullananların %72’si “bence markaların uygulama/yetenekleri konusunda benzersiz sesleri ve kişilikleri olmalı ve sadece telefonumdaki asistan olarak kullanılmamalı” gerektiğini belirtiyor (JWT, Nisan 2017).

Yine de bu trend bir uyarıyla birlikte geliyor: bunu tüm markaların benimsemesi gerekiyor. Müşteriler pek çok markanın (sanal veya değil) gerçek partnerlere sahip olmasını istemiyor ve bu oldukça normal. Geliştirme takımınız size hazır olduğunu söylese de yeni trendlerin hepsine atlamanız gerekmiyor.

Bu nedenle ilk olarak kendinize sorun: SANAL PARTNER kullanması gereken markalardan biri miyiz? Yoksa işlevsel Chat botlar oluşturmaya ve geliştirmeye ve eğlence ve kişilik ekleterek bu trendin oluşturduğu beklentileri karşılamaya devam mı etmeliyiz?

Eğer gerçek SANAL PARTNER olmanın kaderiniz olduğunu düşünüyorsanız önünüzde oldukça heyecanlı bir yol var. Kendinize ilk olarak şunu sorun: eğer markam canlanırsa nasıl bir kişiliği olur? Müşterilerimize nasıl bir eşlikçi olur?

Sonuç olarak, muazzam gelişmeler bizi bekliyor :)2018 Dijital Trendleri içinden en sevdiklerimi sizinle paylaştım. Yazının tamamını okumak için tıklayın