Hızlı tüketim, turizm, medya, perakende, eğitim gibi 12 farklı alanda çalışıyorsanız, sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu tam size göre!

Bir markanın sosyal medya stratejisini belirlemek için yurtiçi sektörel verilerini inceledikten sonra yurtdışı sektörel verilerini araştırmaya başladım. Bir yandan yol haritasını çıkarmak, öbür taraftan bizdeki ve yurtdışındaki rakamların ne kadar farklı olduğunu görmek istiyorum. Bu noktada bir sürü veriye ulaştım ama içlerinden birazdan okuyacağınız yazıyı daha çok beğendiğim sizlerle de paylaşmak istedim.

Sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu gibi hap bilgilere bayılıyorum. Çünkü zamandan tasarruf etmemizi sağlarken, hızlı aksiyon almamızı da sağlıyor.

Sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu kapsamında 1.800’den fazla marka ve şirket ile gerçekleştirilen anket sonucunda veriler oluşturulmuş. Peki 2019 Sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu hangi soruların cevaplarını içeriyor. Aşağıdaki sorular temel sorular olduğundan araştırma temel sorulara odaklanmış. Cevap aradığı sorular

 • Facebook, Twitter ve Instagram’da sektörlerin durum nedir?
 • Sosyal medyada günlük paylaşım kaç paylaşım yapılır?
 • Sosyal medya paylaşımlarının oranı nedir?

Lafı daha fazla uzatmadan sizi çevirideki bilgilerle baş başa bırakıyorum. İyi okumalar

Sektörel Karşılaştırmalar:

Ocak-Aralık 2018 arasında önde gelen 12 sektörün en önemli metriklerini çıkardık. Bunlar: Alkol, Moda, Yiyecek & İçecek, Sağlık & Güzellik, Yüksek Öğretim, Ev Dekorasyonu, Otel & Resortlar, Fenomenler, Medya, Kar Amacı Gütmeyen Kurumlar, Perakendeciler ve Spor Takımları.

Bu 12 sektörden birindenseniz, rakiplerinize karşı Facebook, Twitter ve Instagram üzerinde sosyal medya başarısı elde etmek için bilmeniz gereken tüm karşılaştırmalara bu yazıda bulabileceksiniz. Aynı zamanda bu sektörlerde son yıllarda sosyal medya etkileşimlerinin nasıl olduğuna dair çıkarımlar sunarak, stratejilerinizi geliştirmenize ve 2019 yılına adapte etmenize yardımcı oluyoruz.

Sosyal istatistiklere ek olarak kanal çıkarımları, en iyi içerik türlerini yine bu yazıda bulabileceksiniz. Bu sene iki yeni endüstri (Alkol ve Perakende) ekledik ve Twitter etiketlerine baktık.

Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Stratejisi

Trendleri tespit etmek ve sosyal medya sektörel karşılaştırma raporunu anlamlı kılmak adına, markaların kullandığı üç popüler kanalı analiz etmeye odaklandık: Facebook, Instagram ve Twitter. Etkileşim oranları, gönderi sıklığı, gönderi türleri ve etiketler için Rival IQ kullandık.

Etkileşimleri beğeni, yorum, favori, retweet, paylaşım ve tepki gibi ölçülebilir sosyal medya gönderisi etkileşimleri olarak ele aldık. Etkileşim oranı, tüm bu etkileşimlerin toplam takipçi sayısına bölünmesiyle hesaplandı.

Bu seneki listemizi 12 endüstriye genişlettik (* ile işaretlenen endüstriler, bu sene yeni eklenenler):

 • Alkol*
 • Moda
 • Yiyecek ve İçecekler
 • Sağlık & Güzellik
 • Yüksek Öğretim
 • Ev Dekorasyonu
 • Oteller & Resortlar
 • Fenomenler
 • Medya
 • Kar Amacı Gütmeyen Örgütler
 • Perakende*
 • Spor Takımları

Yakında bu 12 sektörü daha detaylı incelemeniz için çevirileri sitede bulabileceksiniz.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu Sosyal Medya Sekto rel Kars  las t rma Raporu
Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu Genel Görünüm

Bu rapor içerisinde, 150.000’den fazla şirketi içeren veri tabanımızdan, her sektör için rastgele 150 şirket seçerek, ulusal ve uluslararası örneklem elde ettik. Seçilen şirketler, Ocak 2018 itibariyle Facebook, Instagram ve Twitter üzerinde aktif ve aynı tarihte Facebook takipçi sayıları 25.000 ile 1 milyon arasında.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu facebook twitter instagram sekto rel kars  las t rma
Facebook, Twitter Instagram sektörel karşılaştırma: gönderi ve etkileşim sayıları

Neden sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu?

Sosyal medyada başarı, en çok beğeniyi, yorumu veya profil tıklamasını almaktan çok daha fazlası: hedef etkileşimi arttırırken aynı zamanda etkileşime geçen kitle yüzdesini arttırmak veya korumak olmalı.

Bu çalışmada takipçi sayısı gibi ölçümler yerine etkileşim oranına odaklanıyoruz çünkü sosyal pazarlama uzmanlarının rakiplerinin ne yaptığını bilmek istediğini biliyoruz. Neden? Çünkü karşılaştırmalar göreceli. 

Farklı sosyal medya istatistikleriyle tüm ana endüstrileri derinlemesine inceliyoruz ve performansınızı gerçek ortalama performansla karşılaştırmanıza izin vermek için her endüstrideki şirketleri dahil ediyoruz.

Facebook, Instagram ve Twitter üzerinde etiket performansı, en iyi gönderi türü gibi bu çalışmada temsil edilen sektörlerde bulunan şirketlerin canlı sosyal medya karşılaştırmalarını ve ölçümlerini isterseniz, “Dijital Pazarlama Danışmanlığı” altında size rapor hazırlayabilirim.

Önemli olan metrikler

Biz gönderi başına etkileşimin gücüne inanıyoruz çünkü bu oran gönderi hacmi ve kitle hacmi için kontrol sağlıyor. Aynı zamanda bu metrik pazarlama dünyasının önemli metriklerinden.

Aklımızda bu temel metriği tutarak, her endüstrinin etkileşim oranını gönderim sıklığı, gönderi medya türü, etiketler ile ölçerek gerçek sosyal performansı yansıtmaya çalıştık.

Bu çalışmada ele alınan en önemli sosyal medya karşılaştırmaları ve metriklerinden bazıları şunlar:

 • Günlük gönderi
 • Haftalık gönderi
 • Etkileşim oranı
 • Instagram ve Twitter üzerinde etkileşim oranına göre en popüler etiketler

Sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu veya analizine ek olarak aynı zamanda işlerin nasıl gittiğini görmenizi sağlamak için tüm endüstrileri birlikte karşılaştırdık. Eğer bu sene Facebook’ta zorlanıyorsanız, diğer endüstrilerin de aynı sorunu yaşayıp yaşamadığını (ki yaşıyorlar) görmek için tüm endüstrileri içeren grafiği kullanın.

Not: sosyal içeriğinizin dağılımını ölçmenin en doğru formu, katılımın benzersiz ulaşıma (içeriğinizi gören benzersiz kişi sayısı) veya izlenime (içeriğinizin görüntülenme sayısı) bölünmesi olacaktır. Maalesef Facebook, Instagram ve Twitter API kısıtlamaları nedeniyle bu istatistikleri dahil edemedik.

Tüm Endüstri Sosyal Medya Karşılaştırması

Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu: Facebook

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu Facebook sekto rel kars  las t rma etkiles im oran
Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu: Gönderi başına ortalama Facebook etkileşim oranı

Tüm sektörler bu sene Facebook’ta ciddi bir düşüş yaşadı ve birçoğu için bu durum geçtiğimiz sene elde ettikleri etkileşimin yarısı anlamına gelmekte. Geçtiğimiz sene için içerik türlerindeki etkileşim oranı 0,16 iken bu sene hiçbir endüstri bu rakama ulaşamadı.

2018 yılında Facebook algoritmalarında değişim oldu ve Haber Akışında markalar yerine arkadaşların ve ailelerin içeriğinin daha fazla yer alacağı açıklandı. Bu değişimle birlikte bu sene tüm endüstrilerde Facebook etkileşiminde düşüş yaşanması şaşırtıcı değil.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu facebook sekto rel kars  las t rma gu n bas  na
Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu: Gün başına ortalama Facebook içerik paylaşım sayısı 0.97

Algoritmadaki bu değişimden dolayı markalar organik aktivitelerinden dönüş elde etmiyor ve içerik paylaşımlarını da buna göre azalttılar. Bu kanalda hala en sık gönderi alanlar Medya ve Spor Takımı.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu sekto rel kars  las t rma facebook ic erik etkiles im 2
Gün başına Facebook paylaşımı Vs etkileşim oranı

En sık gönderlerin olduğu alanlar (Alkol, Yiyecek & İçecek ve Oteller) etkileşim tablolarında en üstlerde yer alırken en sık gönderilerin olduğu Medya neredeyse en dipte.

Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu: Instagram

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu instagram sekto rel kars  las t rma
Instagram’da tüm sektörlerin içerik başına etkileşim ortalaması %1.6

Yüksek Öğretim Instagram’da diğer endüstrileri geride bırakırken diğer endüstrilerdeki markalar düşüş yaşadı: geçtiğimiz yıl medya etkileşim oranı %1,73’tü.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu instagram gu n bas  na etkiles im
Sektörel bazda günlük içerik paylaşım ortalaması 0.70

Dahil edilen markalar, bu sene Instagram gönderi sıklıkları korudu (ama arttırmadı). Spor Takımları sıklıkta en üst sırada yer alırken medyan neredeyse değişmesi.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu instagram etkilesim sektorel
Gün başına Instagram paylaşımı Vs etkileşim oranı

 

Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu: Twitter

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu sektorel twitter etkilesim
Twitter’da tüm sektörlerin içerik başına etkileşim ortalaması %0.048

Twitter etkileşim oranları bu sene de tutarlı olmakla birlikte Yüksek Öğretim ve Alkol liderliğini sürdürürken Medya geride kaldı.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu twitter gu nlu k ic erim paylasim ortalamas
Sektörel bazda günlük içerik paylaşım ortalaması 0.86

Çalışmamızda yer alan ortalama bir marka geçtiğimiz yılda göre %25 daha az gönderi paylaşsa da Medya ve Spor Takım endüstrilerindeki markalar bu sene de acımasız tempolarına devam ettiler.

sosyal medya sektörel karşılaştırma raporu 2019 Sosyal Medya Sektörel Karşılaştırma Raporu sekto rel ic erik say s  etikles im oran
Gün başına Twitter paylaşımı Vs etkileşim oranı