2019 yılında Instagram algoritması ile nasıl çalışabilirsiniz? Instagram algoritmasındaki değişiklikler neler gibi detayları bu çeviri de bulacaksınız.

Son dönemin popüler sosyal medya kanalı Instagram, algoritmalarındaki değişimler malum herkesi etkiliyor. Sosyal medya pazarlama için önemli bir konumda olması nedeniyle markalardan, fenomen olmak isteyenlere kadar pek çokları Instagram’da vakit geçiriyoruz ve hatta onunla deyim yerindeyse onunla yatıp, onunla kalkıyoruz.

Yine çok yoğunum ve pek çok taslak halinde yazdığım yazılar bitirilmeyi bekliyor. Bundan dolayı herkesin ilgisini çekebilecek önemli bir konunun çevirisi ile sizinle buluşmak istedim. Umarım faydalı olur. Lafı daha fazla uzatmadan 2019 yılında Instagram algoritması nasıl çalışıyor isimli çeviriye geçelim.

Bu arada ‘2021 yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor‘ yazımda, güncel bilgileri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Instagram 2016 yılından beri ters kronolojiyi iptal ettiğinden beri algoritmasının ne olduğu, ne yaptığı ve neyle ilgilendiği konusunda dedikodular havada uçuşuyor. Gizemli bir canavar ve hatalı bilgiler oldukça bol.

Peki haber akışına karşı değil de haber akışıyla birlikte çalıştığınızdan emin olmak için Instagram pazarlama stratejinizi nasıl ayarlayabilirsiniz?

Burada güçlü algoritmaya dair en güncel bilgileri topladık (ve en güncel komplo teorilerini çürüttük).

Instagram algoritmaları 2019 yılında nasıl çalışıyor?

İlk olarak ters kronoloji olmadığını hatırlamanızda fayda var. (bu konuyu birazdan ele alacağız.)

İşte hatırlamanız gereken bazı şeyler: Instagram’ın birincil amacı kullanıcıların platformda geçirdiği zamanı en üst seviyeye çıkarmak. Çünkü kullanıcılar ne kadar çok zaman geçirirse o kadar fazla reklam görebilirler. Bu nedenle doğruda ya da dolaylı olarak Instagram’ın amacına ulaşmasına yardımcı olan hesaplar ödüllendiriliyor.

Bu oldukça genel bir ifade. Ve yanlış yorumlanmaya da oldukça açık.

Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için Haziran 2018 tarihinde Instagram gazetecileri San Francisco’da basın toplantısına davet ederek, ürün geliştirme takımın algoritmaların nasıl çalıştığını açıklamasını istedi.

Özellikle ürün geliştirme müdürü Julian Gutman algoritmanın bireylerin kullanıcıların akışını düzenleyecek şekilde “sıralama işaretlerini” nasıl kullandığını detaylı olarak açıkladı.

Instagram’ın 3 sıralama işareti

 1. İlişki

Instagram’ın algoritmaları kullanıcıların en çok etkileşime geçtiği hesaplardaki içerikleri öncelikli hale getiriyor.

Eğer biri gönderilerinize yorum bırakırsa veya hesabınıza dair bildirim almayı seçerse veya DM gönderirse veya gönderide karşılıklı etiketleme yapılırsa algoritma sizi “yakın” olarak tanır.

Instagram’a göre bu kurulum kullanıcıların “arkadaşlarından ve ailelerinden” gelen gönderilerin yüzde 90’ını görmesine izin veriyor. Haberlerin ters kronolojik olarak düzenlendiği dönemde Instagram insanların önemli gönderilerin yüzde 50’sini ve genel haber akışının da yüzde 70’ini kaçırdığını tahmin ediyordu.

 1. İlgi

Algoritma aynı zamanda kullanıcıların geçmiş davranışlarına göre hangi gönderilerin önemli olduğunu tahmin ediyor. Bu potansiyel olarak bir fotoğrafın içeriğini değerlendirmek için görüntü tanıma teknolojisi kullanıyor.

Bu durum Facebook algoritması ve YouTube algoritması filtrelemesine ve içerik önerilerine benzer bir durum. Böylelikle latte sanatını seven kullanıcıların haber akışının üstünde latte sanatını görmesi daha olası. Hayvan yavrularını seven kullanıcıların ise hayvan yavrularını görmesi daha olası.

 1. Zamansızlık

Mart 2018 tarihinde yapılan açıklamalara göre algoritma kullanıcılara ilk olarak daha yeni olan gönderileri gösteriyor. Bu durumun ters kronoloji haber akışının dönmesini isteyen kampanya karşısında yapıldığını düşünüyoruz.

Markalar için zamansızlık, (veya “güncellik”) kitlenin davranışlarına dikkat ederek online oldukları zaman paylaşım yapmalı.

Bu alanda yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız Instagram analitiklerimize göz atın.

Diğer Instagram algoritması faktörleri

2019 yılında Instagram algoritması yazımıza bu sefer diğer önemli faktörlerle devam edelim. Instagram aynı zamanda bireylerin haber akışını düzenlerken diğer faktörleri de dikkate alıyor.

Kullanım sıklığı

Kullanıcıların uygulamayı ne kadar sık açtığına bağlı. Algoritma, kullanıcıların akışlarına son baktığından beri gerçekleşen en iyi ve en popüler gönderileri göstermeyi amaçlıyor.

Takip sayımı

Eğer bir kullanıcı çok sayıda hesabı takip ediyorsa, üretken bir hesap olsa da belirli bir hesaptan gelen gönderileri daha az görecektir. Bunun yerine genel olarak daha geniş gönderi seçeneklerine sahip olacaktır. Diğer yandan eğer az sayıda hesap takip ediyorsa, her hesabın gönderilerini görme olasılığı artarcak.

Kullanım yani oturum süresi

Instagram’da 45 dakika geçiren bir kullanıcı akışta daha gerilere gidecek ve 5 dakika zaman geçiren ve sadece en popüler olanları yakalayan bir kullanıcıya göre (düşük performans gösteren gönderiler de dahil) daha fazla gönderi görecek.

Instagram algoritmalarına dair 5 mit

 1. Ters kronoloji geri gelmiyor

Kullanıcılar kampanya yapmaya ve gazeteciler de sormaya devam edecek; ama Instagram’ın (en azından bu yazı yazılırken) duruşu sağlam.

 1. Shadowban yok

Varsayımsal shadowban konusundaki paranoya pazarlama bloglarında yıllardır devam ediyor. Instagram’a göre böyle bir şey yok. Algoritma size söylemeden içeriklerinizi saklayacak beceriye sahip değil.

Bununla birlikte spam göndererek takipçilerin canını sıkarsanız, etkileşimde ani azalma yaşamanız mümkün olur.

Bu nedenle topluluk kurallarına dikkat etmek önemli. Ve Instagram etiketlerini en iyi şekilde kullanmak da önemli.

 1. Erişim zirvesi aynı zamanda sahte haberler

2019 yılında instagram algoritması 2019 Yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? Instagram sahte haberler duyuru

Yakın zamanda, Ocak 2019 tarihinde Instagram bazı gerçekleri yeniden ele almak için Twitter’a sığındı. Kaynak: Twitter

Bu durum shadowban ile aynı. Sistem, aktivitelerinin belli bir seviyeyi geçtiğinde spam olduğunu düşünüyor ve kullanıcıları suçlu görüyor.

Eğer erişiminiz ani bir dönüş yaşadıysa kontrolünüzde olan faktörleri araştırmak önemli. Bu bağlamda: Instagram’da daha fazla beğeni almak için ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 1. Hikayeleri kullanmak veya Canlı yayın yapmak algoritmanın sizi daha fazla sevmesini sağlamayacak

Instagram’a göre akış akıştır. Ve akış algoritması uygulama içerisindeki diğer araçları ne kadar sık kullandığınıza dair ayrım yapmaz.

Yine de markanız önemli seviyede Hikaye ve Canlı video kullanıyorsa, genel olarak kitlenizden daha fazla takipçi ve etkileşim elde edersiniz. Bu nedenle bu araçları Instagram iş planının bir parçası olarak dahil etmenizi öneriyoruz.

 1. Doğrulanmış kullanıcılar özel muamele almaz (işletme hesapları da)

Eğer böyle bir düşünceniz var ise yanılıyorsunuz. Bu aslında algoritmanın içeriğin popülerliğine göre öncelikli hale getirmesinden kaynaklanır. Herhangi bir hesap türüne kıyak olmaz. Kullanıcılar ne istediklerine karar verir ve algoritma da bunu sunar.

Instagram algoritmalarını lehinize çevirmek için 8 ipucu

2019 yılında Instagram algoritması yazımızda sıra geldi ipuçlara değinmeye. İşin püf noktasının sürdürülebilirlik olduğunu unutmamalısınız.

 1. Daha sık gönderi paylaşın

Eğer kaliteli ve düzenli paylaşım yapabileceğinize inanıyorsanız, bu ipucunu deneyebilirsiniz.

Instagram’da günde birden fazla gönderi paylaşmak eskiden riskliydi. Böyle bir marka olmak istemezdiniz. Ancak algoritma insanların gördüklerini çeşitlendirecek şekilde birden fazla fotoğrafı otomatik olarak ayırdığından beri işler değişti. Harika bir içerik paylaşıyorsanız, kitlenizin bunu beğenmesi daha olası.

Instagram planlama aracı kullanarak içerik takviminizi planlamak, artan gönderim hacmini yönetmeyi kolaylaştıracaktır.

 1. Video paylaşın

Instagram’a göre eğer kitleniz videoları öncelikli hale getirmiyorsa algoritma da getirmiyor. Video izlemek için durmayanlar, videoları akışlarında daha az görecekler.

Ama istatistiksel olarak insanlar videoları izliyor. (Instagram’da video tüketimi 2018 yılından beri  yüzde 80 arttı.) Bu da algoritmanın kullanıcılar için daha fazla video bulması anlamına geliyor.

Canlı Yayın, Hikaye veya IGTV’ye video göndermek kitlenizin her gönderide geçirdiği zamanı arttırarak etkileşimin de artmasına yol açacak.

 1. Kitleniz bakarken gönderi paylaşın

Ters kronoloji geri gelmiyor (söz, son kez bahsediyorum); ancak algoritma yakın zamanlı gönderileri tercih ettiği için markaların kitlelerinin ne zaman online olduğuna dikkat etmesi gerekiyor. 2019 yılında Instagram algoritması yazımızın belki de en can alıcı tüyolarından J

Instagram planlayıcı kullanarak a) Instagram’ın sunduğu daha gelişmiş analitiklere erişmeyi ve b) her akşam 4’te paylaşmak yerine doğru zamanı bulmayı tavsiye ediyoruz.

Bu sırada Instagram’ın en iyi 20 Kuzey Amerikalı markası üzerinde analizler gerçekleştirdik ve Instagram’da gönderi paylaşmanın en iyi günün ve haftasını endüstrilere göre ayırdık.

 1. Kişisel olun

Algoritma gönderilerinizi sizinle halihazırda ilişkisi olan kullanıcılara gösterir.  Bu nedenle bu özgün ilişkilerin üstüne çalışın.

Etkileşim sağlamak için çekici başlıklar yazın. Yorumlarda insanlarla konusun ve sorular sorun. Diğer insanların gönderilerini beğenin ve yorum yapın. Basit ama etkili.

 1. Etiketleri iyi kullanın

Etiketlerin amacı, içeriklerin sizi takip etmeyen ama sizin ilgi alanınızla alakalı kullanıcılara erişilebilir olmasını sağlamaktır.

Etiketlerin hatalı kullanımı markanın umutsuz ve zayıf görünmesine neden olabilir. Bunun yerine etiketleri iyi bir şekilde kullanın. Aynı kütüphaneciler gibi: ilk olarak gönderinizin neyle ilgili olduğunu açıklayın. Daha sonra kitleniz için veri akışını düzenleyin.

Daha fazla ipucu için Instagram etiketleri için en iyi uygulamalar koleksiyonumuza bakabilirsiniz.

 1. Hızlı destek için yarışma yapın

Etkileşimi arttırmak ve algoritmalarla iyi geçinmek için en hızlı ve geçerli yöntem Instagram yarışmaları düzenlemek.

Yarışmalara hazırlanmanız gerekir. Ayrıca eğer markanızı destekleyecekse iyi düşünülmüş olmalıdır. Ama algoritmalar ilgiyle beslendiği ve nefes aldığı için onu desteklemek için yarışmalardan daha iyi bir yol yok.

Amiral gemisi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi içeren hediyeler kitlenizi destekleyebilir, takipçilerinizi arttırabilir ve algoritmaların fark etmesini sağlayacak şekilde etkileşiminizi arttırabilir.

 1. İnsanların bildirimleri açmasını teşvik edin

Doğru bir şekilde yapıldığında (insanlara olağan bir şekilde hatırlatmak gibi), markanızın topluluk için önemini algoritmaya aktarabilirsiniz. Bildirimleri açan kişilerin gönderilerinizle etkileşime girme olasılığı artacak ve genel olarak sizin içerikleriniz görecekler.

 1. Gönderilerinizi gerçekten mükemmel yapın

Instagram tekrar tekrar içeriğin haber akışındaki sıralamasını arttırmanın yolunun harika içerik üretmek olduğunu söyledi.

Bu nedenle eğer yetenekleriniz ve etkileşiminiz durduysa yeni bir şeyler deneme zamanı gelmiştir. Neden profesyonel bir fotoğrafçı işe alarak neler öğrenebileceğinize bakmıyorsunuz? Ya da yeni araçlar indirerek fotoğraflarınızı profesyoneller gibi düzenlemeyi öğrenin.

Kaynak: https://blog.hootsuite.com/instagram-algorithm/