Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin ve Youtube paylaşımlarınız için ideal post uzunluğu ne olmalı?

Sosyal medya içerikleriyle ilgili bir işiniz var ise, sosyal medya içerikleri için ideal post uzunluğu hakkında bir fikir sahibi olmalısınız.

Olmalıyız diyorum çünkü;

Social Media Today’ın 2019 yılı için paylaştığı verilere göre, her bir dakikada;

  • YouTube’a 4.5 milyon yeni videon yüklendi.
  • Facebook’ta 1 milyon içerik paylaşıldı.
  • Twitter’da 87,500 tweet atıldı.
  • Instagram’da 347,222 fotoğraf paylaşıldı.

Bu içerik bombardımanı arasından, diğerlerinden ayrışmamız ve takipçilerimizin zihinlerine ve kalplerine mesajlarımızı ulaştırıyor olmamız son derece önemli diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, sosyal medya içerik post uzunlukları için harfleri sayılarına da dikkat etmeliyiz. Aşağıda bunu daha net dile getirmeye çalıştım.

İçindekiler

Facebook ideal post/içerik uzunluğu
Instagram ideal post/içerik uzunluğu
Twitter ideal post/içerik uzunluğu
Linkedin ideal post/içerik uzunluğu
Youtube ideal post/içerik uzunluğu

Her zaman bir aksiyon almadan önce hep kendime soru sorarım. Ben nasıl yapıyorum veya ben olsam nasıl yaparım diye. Yazıma da şu soruyla başlamak istiyorum. İşten çıktınız ve evinize gidiyorsunuz, serviste, arabada veya toplu taşıma aracındasınız ve sosyal medya ağlarında paylaşılanlara bakıyorsunuz. Uzun bir yazı gördünüz okur musunuz?

Sosyal medyada kaydet butonu hayat kurtarıyor

Açık konuşayım ben okumuyorum. İlgimi dahi çekse okumuyorum. Hızlıca tarıyorum ve işe yarar olduğunu hissettiysem, kaydediyorum. Zaten Facebook bunun farkında olacak ki, içerikleri daha sonra okuyabilmek için kaydetme butonunu devreye soktu. Ardından Instagram ve Linkedin. Benim için değeri paha biçilemez, çünkü en çok kullandığım buton o.

Facebook’un, Twitter’in, Instagram’in, Youtube’un ve Linkedin’in kendine özgü bir içerik tüketimi ve standartları mevcut. Dolayısıyla paylaşımınızın uzunluğu her kanala göre değişiklik göstermekte.

Geçen gün kendi markamız için strateji geliştirirken, bu konuya da bilimsel anlamda yaklaşmam gerektiğini hissettim ve araştırmaya başladım. Şimdi bulduklarımı sizinle paylaşıyorum.

Son da söyleyeceğimi başta söyleyeyim. İnsanlar yazıdan önce görsel ile iletişim kuruyorlardı. Bunu çok iyi anlamamız lazım… Dolayısıyla sosyal medya pazarlaması için kısa ve vurucu metin çok ama çok önemli.

Evet 2020 ve hatta 2021 yılında sosyal medya içerikleri için ideal post uzunluğunun ne olmalı?

 

Facebook İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu

Facebook, her ne kadar ülkemizde eskisi gibi popüler olmasa da dünyanın farklı ülkelerinde eski ihtişamını sürdürüyor. Gerçi ülkemizde de en fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ. Bazı markalar Facebook’u artık eskisi gibi değerlendirmese de, bence stratejik açıdan çok önemli bir yere sahip. Neyse..

Peki bu bizler için ne ifade ediyor? İçerik üreticileri, pazarlamacılar veya iletişimciler olarak bu kanalı, hedef kitlemizi ve tükettikleri içerikleri anlamadan efor sarf edersek, beklediğimiz geri dönüşümleri alamayabiliriz.

Başta da söylediğim gibi insanlar milyonlarca içeriğe maruz kalıyor ve dolayısıyla iyi yazılmış metinler ile bu alanda yer almalıyız.

Facebook paylaşımı için ideal uzunluk ne olmalı?

Facebook’ta farklı paylaşım tipleri mevcut. Pek çok paylaşım tipi için de aynı maksimum harf sayısını geçerli.

2020’de Facebook paylaşım uzunluğunuz 63,206 harf kadarcık. Görseller ve videolar paylaşmanız ile bu sayıyı arttırabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre Facebook paylaşımlarınızın 40-50 harf arası olması gerekiyor.

Facebook uzmanı Jeff Bullas ve pazarlama firması Hubspot, Facebook paylaşımları için 40 harfin ideal olduğunda hem fikir. Bullas perakende markası Wall Posts’u örnek alarak birkaç farklı uzunlukta paylaşım denedi.

‘1 ila 40 harf arası paylaşımlar daha uzun olanlara göre %86 daha çok ilgi gördü.

 

Peki Türkiye’de durum ne diye sorabilirsiniz. ETSTur, Pegasus ve Vakko markalarının Facebook’dan paylaştıkları 9 içeriği (7 Kasım 2020’de) inceledim. Buna göre;

Peki yurt dışındaki markalarda durum ne? Bunu görmek için de Türk markalarıyla aynı sektörde olan firmalara bir göz attım. Fakat tur operatörleri konusunda bir firma bulamadığım için sadece Lufthansa ve Armani’yi inceledim.

Hem Jeff Bullas’ın hem benim yaptığım araştırma gösteriyor ki kısa metine doğru bir yönelim mevcut. Özellikle önceki senelerdeki içerik uzunluklarını da göz önünde bulundurduğumuzda.

 

Twitter İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu

Ülkemizde özellikle Gezi olayları sonrasında kendine daha iyi bir alan açan Twitter, markalar açısından yeterli ilgiyi görmüyor. Görmemesinin başlıca sebepleri troller ve diğer psikolojik sebepler. Son büyük güncelleme ile de buna bir şekilde önlem aldı. Bunu söylerken de bazı markalar için de vazgeçilmez bir kanal. Bunların başında Turkcell geliyor.

Twitter’da kendimizi iyi ifade edebilecek kadar uzun ama çekici olabilmesi için de mümkün olduğunda kısa yazmalıyız.

Twitter paylaşımı için ideal uzunluk ne olmalı?

Bildiğiniz üzere 2017’ye kadar Twitter’ın paylaşım uzunluğu 140 harfti. Daha sonra bu sayı 280 karaktere çıktı.

Görsel, gif veya video bu limitten harcamıyor bu da görsel medyanız için uzun başlıklar atabileceğiniz anlamına geliyor.

Buddy Medya’nın araştırmasına göre 71 ila 100 harf arası paylaşımlar, uzun paylaşımlara oranla daha çok ilgi çekiyor. Belirgin olarak bu paylaşımların diğer kullanıcılarca tekrar paylaşılması olasılığı ise %17 daha yüksek.

Facebook’ta olduğu gibi paylaşımlarınız kısa ve öz olsun ki bu sayede mesajınız, gürültünden sıyrılıp, hedefine ulaşabilsin.

 

Instagram İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu

sosyal medya içerikleri için ideal post uzunluğu 2020 Sosyal Medya İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu instagram post uzunlugu
Instagram için ideal post uzun

Instagram, diğer ki sosyal medya ağına benzemiyor. Görsel odaklı bir sosyal ağdan bahsediyoruz. Dolayısıyla paylaşımlara manşet atmak yeterli mi?

Instagram paylaşımı için ideal uzunluk ne olmalı?

Instagram’da 2.200 harfe kadar yazabilirsiniz. Peki yazmalı mıyız? Diyelim ki yazdık. Okunması için takipcilerimizin ‘..devamı’ düğmesine basması gerekiyor, ki bunun olması sadece mobilde olduğunu düşünülürsek ne kadar olası…

Instagram ekibi, paylaşım uzunluğu için 125 harf altında tutmamızı öneriyor.

 

Bu sayede tüm metinimiz Instagram paylaşımınızda görünebilecek. Twitter, kelimelerin gücünü barındırıyorsa, Instagram’da görselliğin sihrini yaşatıyor. Dolayısıyla asıl odağımız görselde olmalı ve ardından onu tamamlayıcısı olan metinde.

Instagram ekibi 125 harfi önerdi ama ilk başta da incelediğim yerli ve yabancı markalardaki durum nedir? Yine ETSTur, Pegasus ve Vakko markalarının Instagram’da paylaştıkları 9 içeriği (7 Kasım 2020’de) inceledim. Buna göre;

Lufthansa ve Armani markalarının rakamlarına gelecek olursak;

Instagram algoritması ne ve nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız,’2019 Yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?‘ yazımı okumanızı öneririm.

 

Linkedin İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu

Profesyonel insanlar için çok önemli bir sosyal ağ. Benim de diğer kanallarla kıyasladığımda daha aktif olduğum bir sosyal ağ. Linkedin’de dikkat edilmesi gereken aslında ‘.. daha fazla’ yazısı.

LinkedIn’de marka sayfalarından yapılan paylaşımlar için en fazla 700 harf uzunluğunda olabilir. Kişisel hesaplarda ise bu 1.300 harfe çıkıyor. Diğer taraftan makalelerin harf limiti aslında yok denebilir. 120.000 harf üzeri paylaşımlar LinkedIn paylaşım ağı tarafından kesiliyor.

Linkedin paylaşımı için ideal uzunluk ne olmalı?

LinkedIn ‘fazlasını gör’ düğmesiyle, paylaşımınızın 140 harften sonrasını maalesef göstermiyor. İster mobil ister masaüstü bilgisayar olsun 140 harften sonrasını görmek için ‘fazlasını gör’ e tıklamamız gerekiyor.

Dolayısıyla hem marka hem kişisel sayfalar için en ideali 140 harften oluşan paylaşımlar.

 

Youtube İçerikleri İçin İdeal Post Uzunluğu

Her ne kadar sosyal medya ağı kabul gören ve Türkiye’de Google’dan sonra gelen en büyük arama platformu olan Youtube’a geldi sıra.

Her sosyal medya ağının olduğu gibi Youtube’da kendine özgü kuralları mevcut. Diğerlerinden farklı olarak, harika videolara ulaşabilmek için doğru kelimeleri de seçmemiz gerektiği.

Youtube video başlığı ve açıklaması için ideal uzunluk ne olmalı?

Açıkcası burada bir şey söylemek zor, en önemlisi en dikkat çekici metin ile yayınlamanız.

  • Başlık – 100 harf (aslında 70 harfin altında olursa başlığınız her yerde tam olarak görüntülenebilir)
  • Açıklama – 5,000 harf

Başlığınız en fazla 70 harfe kadar olabilir. Videonuzun en önemli bileşenlerinden biri olan başlık, aynı zamanda arama motorunda da gözükeceği için en uygun anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin olun. 70 harf üzeri her şeyin arama sonuçlarında kesintiye uğrayacağını unutmayın ve önemli kelimeleri paylaşımınızda öne çıkarın.

Video açıklamanız 5000 harf olabilir ve arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırır, insanların içeriğinizi bulmasını kolaylaştırın.

Evet sizinle 2020’deki sosyal medya içerikleri için ideal post uzunluğu bilgilerini paylaşmaya çalıştım. Bunun bir sonra ki adımında ise, Türkiye’de sektörel bazlı çıkarımları sizlerle paylaşmak olacak.

Yeni bir yazımda görüşmek üzere… Sağlıklı kalın.