Instagram algoritması konusu üzerine ilk 2019 yılında bir araya gelmiştik. O zamandan bu yana değişiklikler geldi, yenilikler oldu. ‘2021 Yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor‘ yazısı için araştırdıklarımı ve faydalı gördüğüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Yazıdaki alt başlıklar:
1. Instagram Algoritması Nedir?
2. Instagram Algoritmasına göre Akış ve Hikayelerin Sıralanışı
3. Instagram’da Gösterimi veya Beğeniyi Arttırmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram’ın ve dolayısıyla algoritmasının püf noktasını sizinle hemen paylaşayım. Belki de zaten biliyorsunuzdur. Instagram, insanların uzun süre burada zaman harcamalarını ve bunu yaparken de tüketecekleri içeriklere ulaşmalarını istiyor. İşte bu kapsamda da sürekli olarak algoritmasını geliştiriyor. Eğer bu bakış açısıyla konuya yaklaşırsanız, her daim başarılı olursunuz.

Instagram algoritmasının, Akış ve Hikaye bölümleri için önem verdiği dört başlık mevcut ki bunlar; Paylaşım hakkında bilgi, paylaşan hakkında bilgi, kendi aktiviten ve geçmiş etkileşimlerin.

Instagram Algoritması Nedir?

Instagram, konuya kendi internet sitesinde açıklık getirmiş aslında. Bu kapsamda, Instagram’ın algortimasını ve geleceğini anlamak açısından önemli buluyorum. Müsaadenizle orada yazanları sizinle paylaşacağım.

“Instagram’ın, insanların uygulamadaki etkileşimlerini takip ettiği tek bir algoritması yok. Kendi amacına uygun çeşitli algoritmalar, sınıflandırıcılar ve süreçler kullanıyoruz. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve deneyiminizi kişiselleştirmek istiyoruz.”

“Uygulamanın her bir parçası – Akış, Keşfet, Reels – insanların onu nasıl kullandığına göre hareket eder ve kendi algoritmasını kullanır. İnsanlar Hikayelerde en yakın arkadaşlarını aramaya eğilimindedir, ancak Keşfet’te tamamen yeni bir şey keşfetmek isterler. İnsanların onları nasıl kullandığına bağlı olarak, uygulamanın farklı bölümlerinde içerikleri farklı şekilde sıralarız.”

Evet, Instagram’ın açıklaması bu şekilde. Umarım algoritmanın ne olduğuna dair bir fikir vermiştir. Şimdi biraz daha derinlere inelim.

Instagram Algoritmasına göre Akış ve Hikayelerin Sıralanışı

Instagram’ın paylaştığına göre, Akış ve Hikaye’lerin insanların arkadaşlarından, ailelerinden ve en yakınlarından gelen içerikleri görmek istediği yerlermiş. Bir sıralama algoritması ile nasıl çalıştığı adımlara bölünebilir.

Akış ve Hikaye’lerde sıralama aslında basit gibi gözükmekte; takip ettiğimiz kişiler tarafından paylaşılan tüm son gönderileri görüyoruz ama kendi içerisinde de bir sıralama mevcut. Reklamlar gibi birkaç istisna var.

Instagram’ı aktif kullananlar ve iyi gözlemciler fark etmiştir; ister takip ettiğiniz kişi olsun veya olmasın siz neyle etkileşime giriyorsanız, Instagram algoritmasını bunu izliyor ve ona göre sıralamayı yapıyor.

Hemen bir örnek ile açıklayayım. Tolga Çevik ile Doğuş Üniversitesi’nin radyosunda tanışmıştım. Şimdi ne yaptığını merak ettiğim için onun Instagram sayfasını inceledim. Instagram algoritması bunu fark etti ve bana bir gün sonra Tolga Çevik’in reklam vermemesine karşın akışımda bir paylaşımını çıkardı. Ben ilgilenmeyince de bir daha göstermedi.

Hikayeler için bir örnek paylaşayım. Koluma, eski Mısırlıların çok önem verdiği, bilimsel adı Scarabaeus sacer olan Güneş tanrısının belirtisi olduğuna inanılan bok böceğini yaptırmaya karar verdim. Instagram’da dövmecilerin hesaplarını incelemeye başladım. Bunu algılayan Instagram’ın algoritması, bana neredeyse tüm dövmecilerin reklamlarını göstermeye başladı. İlgimin azalmasıyla beraber, gösterimler de azaldı.

Şimdi sözü Instagram’a bırakıyorum. “Paylaşılanlar, gönderileri yapan kişiler ve tercihler hakkında veriler toplarız ki, biz bunlara da “sinyaller” diyoruz. Bir gönderinin ne zaman paylaşıldığı, telefon veya internet sitesi kullanıp kullanılmadığı ve videoları ne sıklıkta beğenildiğine kadar her şeyi içerir. Akış ve Hikayeler genelindeki en önemli sinyaller, kabaca önem sırasına göre şunlardır:

Paylaşım Hakkında Bilgi. Paylaşımlar, bir gönderinin ne kadar popüler olduğuna dair sinyallerdir – kaç kişinin beğendiğini düşünün – ve içeriğin kendisi hakkında bilgiler barındırır ki bunlar; ne zaman yayınlandığı, bir video ise ne kadar uzun olduğu ve eğer varsa hangi konumdan paylaşıldığı gibi…

Paylaşan Hakkında Bilgi. Kişinin veya sayfanın sizin için ne kadar ilginç olabileceğine dair bir fikir edinmemize yardımcı olur ve son birkaç hafta içinde insanların o kişiyle kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyalleri içerir.

Sizin aktiviteleriniz. Bu, neyle ilgilenebileceğinizi anlamamıza yardımcı olur ve kaç gönderiyi beğendiğiniz gibi sinyalleri içerir.

Kişilerle olan Etkileşim Geçmişiniz. Bu bize, belirli bir kişiden gelen gönderileri görmekle ilgili, genel olarak ne kadar ilgilendiğinize dair bir fikir verir. Bir örnek olarak, birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmadığınızdır.

Bu verilere bakarak, bir dizi tahmin yaparız. Bunlar, bir gönderiyle farklı şekillerde etkileşim kurma olasılıkları konusunda bize yol gösterir. Bunlardan kabaca bir düzine mevcut. Akış içeriklerinde dikkate aldığımız beş etkileşim türü;

  • bir gönderiye ayrılan zaman,
  • yorum yapma,
  • beğenme,
  • kaydetme,
  • profil fotoğrafına dokunma,

olasılığıdır. Bu eylemler ne kadar fazla ise, bu tür içerikleri daha fazla gösteririz. Zaman içerisinde sinyalleri ve tahminleri ekleyip, çıkarıyoruz.”

Okuduğunuz üzere Instagram açık açık neler yaptıklarını belirtmiş. Instagram sayfasını büyütmek isteyenlere düşen ise bazı önemli noktalara dikkat etmek.

Instagram’da Gösterimi veya Beğeniyi Arttırmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yukarıda, Instagram algoritmasının dikkate aldığı maddeleri sizinle paylaştım. Sırada geldi, bunlar ışığında nasıl gösterimi ve beğenileri arttıracağımıza. Bu konuda yapabileceğiniz toplamda 4 farklı strateji mevcut ki bunlar; İçerik, zamanlama, reklam ve hashtag

İçerik
Instagram’da takipçi, beğeni, yorum ve benzerlerini arttırmak istiyorsanız, hedef kitlenizin ne tür içerikleri sevdiklerini iyice anlamalısınız. Bu konuyla ilgili çok yakında harika bir yazı paylaşacağım. Dolayısıyla beni takip etmeye devam edin ama öncesinde çok önemli bir bilgi paylaşayım.

2021 yılında 1.6 milyon gönderi incelenmiş ve rapor haline getirilmiş. Bu rapora göre en fazla etkileşim alan içerik türü ‘carousel’. Harika veriler içeren bu raporu Türkçe’ye çevirdim. Detayları ‘Profesyonel hesaplar Instagram’ı nasıl kullanıyor?‘ isimli yazımda bulabilirsiniz.

Zamanlama
Hedef kitlenizin hangi günlerde ve saat aralıklarında Instagram’a girdiğini bilmenizi öneririm. İçeriğiniz iyiyse, bu sayede daha fazla etkileşim alma şansınız olur. Önemli bir konuyu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İçeriklerinizle, kişiler ne kadar fazla ilgilenirse, o kişiler Instagram’da daha fazla vakit geçirmiş olur ki, Instagram’ın da istediği tam olarak bu 

Reklam
Eğer bütçeniz var ise, doğru reklam stratejisi ile çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Tabii bunu yaparken de içeriğinizin kaliteli olması gerekiyor. Unutmayın ki, Instagram daha fazla gelir elde etmek için algoritmasında değişikliklere gitti.

Hashtag
Diğer püf noktalardan birine geldi sıra. Hashtag kullanımı çok önemli ki bunu zaten biliyorsunuz. Daha fazla hedef kitleye ulaşabilmek adına doğru hashtagleri seçmelisiniz. Bunun yanında Instagram, çok fazla hashtag kullanılmasından rahatsız oldu ki, bize 5 ile 10 arasında hashtag kullanmamızı tavsiye ediyor. Bu hastagleri seçerken de genel yerine hitap ettiğiniz konuyla ilgili olmasına özen göstermelisiniz.

Evet, 2021 yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor yazımın sonuna geldik. Konuyu mümkün olduğunca özetlemeye çalıştım. Sosyal Medya Pazarlama konusunda şu an için ülkemizde en popüler olduğu için Instagram’a odaklandım. Bu mecra ile ilgili daha fazla yazı paylaşacağımı da belirteyim. Yenisinde görüşmek üzere…