Turizm sektörünü 2022’de nelerin beklediğine bir de Astrolojik açıdan bakalım.

Turizm sektörünün toparlanma sürecine girdiğini ve 2022 yılında da bunun devam edeceğini öngörebiliyoruz. Bu sefer farklı olması adına Astrolojik açıdan Turizm sektörünü 2022’de nelerin beklediğini sizinle paylaşmak istedim.

Sorular:
1. Astrolojik açıdan Turizm sektörünü 2022’de ne bekliyor?
2. Türkiye’nin Rus turistlerin gözdesi olduğunu düşündüğümüzde Türkiye Rusya ilişkileri nasıl olacak? Bunun Turizme etkisi ne olur?
3. Seyahat etmek kolaylaşacak mı?
4. 2022’de Turizmde öne çıkacak trendler nedir?
5. 2022’de burçların seyahat tercihleri ne olacak?

Eylül ayında öngörülerine çok güvendiğim ve farklı ekollere de hakim olan Ebru, kendi sitesi üzerinden katılımcılarına ‘2022’de Sektörler ve Meslekler’ ilgili bir seminer vermişti. Her ne kadar çok istesem de, katılamamıştım. Durum böyle olunca telefonda kendisiyle konuşmak yerine, sektördekilerin de faydalanması adına bir söyleşi yapmayı teklif etmeye karar verdim. O da yoğun programına kırmadı ve sorularımı yanıtladı. Bu anlamda kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Evet sıra geldi, sorulara ama şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Bilgi en değerli hazinedir. Ne kadar farklı disiplinlerden veri alıp yorumlayabilirsek, o derece geleceğe hazırlık yapmış oluruz. İşte bu söyleşiyi de, bu bakış açısıyla değerlendirmenizi rica ediyorum.

Son olarak, astrolojiye ilginiz varsa ve güncel bilgilere ulaşmak isterseniz, Ebru’nun Astrokronos.com isimli sitesinin blog kısmına bakmanızı ve e-bültenine kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Astrolojik açıdan Turizm sektörünü 2022’de ne bekliyor?

Turizm sektörü küresel olarak oldukça zor bir süreç yaşadı. 2020 yılı itibariyle başlayan bu süreci geride bırakıyoruz. Aralık 2021‘de son bir tutulma daha yaşayacağız. Bu tarih aralığında uluslararası yolculuklarla ilgili önemli düzenlemeler gündeme gelebilir.

Bu tutulmanın etkisi 2022’nin bahar aylarına kadar devam eder. Bu tarihten sonra artık Turizm üzerindeki kara bulutların geride kalacağını düşünüyorum. Elbette şunu da atlamamak gerek; sektör bir dönüşümden geçiyor. Bazı konularda asla eskisi gibi olamayacağımızı da kabul edilmesi önemli olacaktır.

2020 sonunda 20 yıllık yeni bir döngü başladı aslında. 200 yıllık bir döngünün ilk 20 yılına giriş yaptık. (20 yıllık yeni bir döngü yaşadık 2020 yılı sonunda. Bu da 200 yıllık başka bir döngünün ikinci adımıydı. Teknolojik bir dönüşüm turizm sektörü için de bu süreçte başladı. Bunun önümüzdeki süreçte etkisini görebiliriz.)

Türkiye’nin Rus turistlerin gözdesi olduğunu düşündüğümüzde Türkiye Rusya ilişkileri nasıl olacak? Bunun Turizme etkisi ne olur?

Türkiye için önemli bir seneye giriş yapıyoruz. Türkiye’nin burcu Akrep. Şimdi Boğa Akrep aksında tutulmalar başlıyor. Haliyle bu süreçte ülke olarak oldukça önemli bir dönem yaşayacağız. 2002-2004 yılları arasında benzer bir süreç yaşamıştık. Bu tarih aralığı sektör için belki bir fikir verebilir. 2022’de üyesi olduğumuz gruplarla daha fazla işbirliği yapabileceğimiz bir zaman yaşayacağız.

Hem Rusya hem de Türkiye için çok kolay bir sene olamayacak. Bu nedenle farklı ülkelerin de bu süreçte radarda olması faydalı olabilir. Özellikle yaz aylarında Avrupa ülkeleri için daha öne çıkan bir seçenek olabiliriz.

İtalya, İspanya, Portekiz, Mısır 2022 ilk yarısında daha fazla öne çıkabilir.

Almanya, Danimarka, Floransa, Fransa, İngiltere, İsveç, Polonya, Suriye, İngiltere, Nepal, İsrail 2022’nin ikinci yarısında daha fazla öne çıkacaktır.

Seyahat etmek kolaylaşacak mı?

30 Ekim 2022 – 12 Ocak 2023 tarihleri arasında seyahatlerde bazı zorluklar yaşanabilir. Ancak bunlar geçtiğimiz yıllarda yaşanan uluslararası yolculukları sekteye uğratan pandemi gibi olacağını düşünmüyorum.

Bu bir süre havacılık sektörünün bazı revizyonlarla meşgul olmasını gerektirebilir. Bu sadece yolculuklar için değil, iletişim ve haberleşme alanında aksaklıklar olarak düşünebiliriz.
Eğer burada sağlık alanında sorunlar yaşanırsa bunun daha çok gençleri etkilemesi olasıdır.

Genel olarak 2022 bahar ayları itibariyle seyahatlerin yavaş yavaş hızlanmasını bekliyorum. Ancak aşı kartı/pasaportu gibi konular bence çok daha uzun soluklu olarak yaşamımıza girdi. Bu nedenle bu noktada daha fazla kural ve düzenleme uzun bir süre de gündemimizde olacaktır.

2022’de Turizmde öne çıkacak trendler nedir?

Karavan ve tiny house modasının daha uzun soluklu olabileceğini düşünüyorum. Kişilerin daha bağımsız hareket etmesini sağlayabilecek alternatif tatil seçenekleri yükselen bir trend olabilir. Eko-turizm ise önümüzdeki süreçte öne çıkacak bir diğer alternatif olacaktır.

Önümüzdeki 1,5 yıl ise daha üst sınıf tatil seçenekleri prim yapabilirler. 2022’nin öne çıkan ana ivmesi ise eko-turizm ve yat turizmi olacaktır. Yaz aylarında macera parkları, doğa sporları daha fazla öne çıkabilir. 2023 yılında bu alanda daha fazla talep olacaktır.

2022’de burçların seyahat tercihleri ne olacak?

Koç burçları için bu yıl yurtdışı tatiller daha olası gözüküyor. Kültür turları bir diğer olasılık.

Boğa burçları biraz daha inziva ve spa tatillerini tercih edebilirler. İş hayatları yoğun geçiyor bu yıl. İş seyahatleri de artabilir.

İkizler burçları yurtdışı yolculuklarda zorluklar yaşayabilirler. Arkadaşları ile yapacakları yolculuklar bu yıl daha keyifli geçebilir.

Yengeç burçlarının iş hayatları yaz aylarında çok yoğun olacak. Bu nedenle tatillerini bahar aylarında yapmaları daha iyi bir fikir olabilir.

Aslan burçları yine yurtdışı yolculuklarını tercih edebilirler yaz aylarında. Ancak üzerlerindeki sorumluluklar bu yıl çok. Bu nedenle tatil şansını ancak yaz aylarında yakalamaları çok olası.

Başak burçları için iş yaşamı yoğun geçti geçtiğimiz yılda. Bu yıl artık yer değişiminin gündeme geleceği bir yıl olacak. Tatil için bahar aylarını tercih edebilirler.

Terazi burçları mümkünse bu yıl tatillerini yaz ayları için planlasınlar. Gecikmeler ya da ertelemeler olabilir. Bu nedenle esnek bir planlama daha sağlıklı olacaktır.

Akrep burçları için sorumlulukların arttığı bir yıl olacak. Daha önce ziyaret ettikleri yerlere tekrar gitmek bu yıl daha keyifli olabilir. Bahar ayları tatil için daha keyifli olabilir.

Yay burçları için geçtiğimiz bir iki yıl zor geçti. Yaz ayları için güzel bir tatil planını önceden yapabilirler.

Oğlak burçları için bahar ayları tatil için daha keyifli olacaktır. Maddi konularda kemer sıkma döneminden geçiyorlar. Bu nedenle erken rezervasyonlar onlar için iyi bir fikir olabilir.

Kova burçları için zor bir sene. Kısa yolculuklar onlar açısından daha keyifli geçebilir. Özellikle yaz aylarında bu yolculukların artması daha mümkün.

Balık burçları için çok şanslı bir sene olacak. Bu yıl daha çok tatil yapma şansı yakalayabilirler. Yaz aylarında kariyer hayatları daha fazla hareketlenebilir. Bu nedenle bahar aylarında tatil yapmak daha iyi olabilir.