Joe Biden ve Donald Trump arasında kıran kırana geçen bir seçim oldu, peki sosyal medyayı nasıl kullandılar?

Obama’nın sosyal medyayı harika kullanmasıyla beraber başlayan süreç, Hillary Clinton ve Trump arasındaki seçimde de büyük bir etken oldu. Öyle ki Hillary Clinton karşısında hiç şans verilmeyen Trump ipi göğüslemişti. Tabii bu zaferin arkasındaki pek çok etken vardı ki, bir tanesi de sosyal medyadaki büyük verinin işlenmesiydi.

Günlerce hatta aylarca Cambridge Analytica’yı ve nasıl verileri işleyerek, kampanyaya destek olduğu konuşulmuştu. Bu kampanyada da büyük veri analiz programı kullanıldı… Diğerinden farklı olarak bu sefer Facebook’un kendi şirket olan CrowdTangle‘di.

2020 Amerikan Seçimlerinde Sosyal Medyayı Nasıl Kullandılar?

Bu çalışmada daha çok Joe Biden üzerinden durduğumu belirtmeliyim. Bunun da ana sebebi geriden gelerek, kısa sürede büyük bir başarıya imza atması. Her ne kadar sonuçlar kesinleşmese de incelenmeye değer.

Peki Joe Biden ve Trump arasındaki başkanlık yarışında sosyal medya nasıl kullanıldı?

Bu seçimler diğer seçimlere hiç benzemiyordu, çünkü hayatımızda korona gerçeği vardı. Tabii bu da seçimlerin klasikleşmiş taktiklerinden biri olan kapı kapı dolaşmayı etkiledi ki, Amerikan seçimlerinin geleneklerinden biriydi.

Her iki adayın işi zordu ama Joe Biden’in işi daha zordu. Bir önceki seçimde olmazı olduran Trump karakteri, Trump’in sosyal medyadaki gücü ve tabii ki korona. Korona’dan dolayı seçim çalışmalarının çoğu internet ortamına taşınırken, dünya için de çok önemli bir ilk gerçekleşiyordu.

Sosyal medyaya geri dönecek olursak, Trump’in sosyal medyada inanılmaz bir gücü vardı. Açıkcası ben de Twitter’dan yakında takip ettim. İnanılmaz organize olmuşlar…

Bu güç karşısında Joe Biden’in nasıl bir başarıya imza attığını anlamak için Joe Biden’in başkan adaylığının açıklandığı döneme gidelim ve Trump ile Joe Biden’in Haziran ayındaki sosyal medya takipçi sayılarını karşılaştıralım.

 • Facebook’da Trump’in 28.068.877 milyon takipçisi varken, Joe Biden’in sadece 1.987.998 milyon takipçisi mevcuttu.
 • Twitter’da Trump’in 81.883.867 milyon takipçisi varken, Joe Biden’in sadece 6.047.434 milyon takipçisi vardı.

İşte her şey böyle başladı…

Ve gelin 7 Kasım tarihi itibariyle olan rakamlara da bir bakalım.

 • Facebook’da Trump’in 34.031.064 milyon takipçisi varken, Joe Biden’in 6.399.758 milyon takipçisi mevcut.
 • Twitter’da Trump’in 88.878.369 milyon takipçisi varken, Joe Biden’in 16.974.457 milyon takipçisi var.

Bu rakamlara bakarak, şunu çok net söyleyebiliriz; Takipçi sayısı veya anketler artık doğruları söylemiyor. İnsanlar düşüncelerini gizliyor veya etkileşime geçmiyor. Onlar için tek bir gerçek var o da oy sandığı ile baş başa kaldıkları an.. Önemli o ana kadar ki yaptıklarınız

Görüldüğü üzere Trump’in sosyal medyada inanılmaz bir hegemonyasıyla seçim yarışı başladı. Daha sonra Q diye bir hayali karakter bir den popüler oldu ve bilgiler yayılmaya başlandı. Viral etki giderek arttı… ve sağcı kitle çok ciddi bir şekilde Trump etrafında kitlendi.

Joe Biden’in seçim kampanyasında strateji direktörü olan Adrienne Elrod ise Recode’a konuşarak, ‘Her şeyi sanal ortamda yapmak zorunda kalıyoruz. Daha fazla Instagram ve Twitter sohbetleri yapmak durumundayız. Bununla beraber Occupy Democrats’lara da gitmek zorunda kaldık’ açıklamasını yapıyordu.

Biden çok ciddi bir şekilde Fenomen İletişim Çalışması yaptı.

Joe Biden, seçim kampanyasında sanatçılar veya şarkıcılar yerine sosyal medya fenomenlerini stratejisinin ana odağına oturttu.

Konuyla ilgili Elrod ‘Fenomenlerin hayran kitlesini kampanyamıza dahil ediyoruz. Bu yaklaşımımız, daha spesifik ve daha hedefli olmamızı sağlıyor’ diye ekledi.

Tabi fenomen iletişimi ile amaçlanan güven ilişkisini tahsis etmiş kişiler üzerinden hedef kitlesine daha kolay ulaşmak, kendi hakkında düşünmelerini sağlamak ve mümkünse oylamaya katılmalarını teşvik etmek.

Biden’ın torunları Finn, Maisy, Naomi ve Natalie de Joe Biden’in mesajlarını gençlere ulaştırabilmesi için Instagram canlı yayınları için destek oldular. Tam bir aile işbirliği 🙂

Biden’in sosyal medya ağları ile sınırlı kalmayıp, pandemi döneminde çılgınca popüler hale gelen sosyal video oyunu Animal Crossing’de kampanyasının tanıtımını etkili bir şekilde gerçekleştirdi.

Bununla beraber ilerici medya organı olan Occupy Democrats’da etkili memler üreterek, Biden’in gücüne güç kattı. Bu arada bence Eminem videosu harika bir çalışmaydı… Kimin fikri ise tebrik etmek lazım.

Tabii Biden’in doğru yaptığı örnekleri anlatmakla bitiremeyiz… Gelin kampanyanın detaylarına biraz daha yakından göz atalım. Özellikle Awario ve The Conversation bu konuyu harika incelemiş. Onun verileri ışığında kampanyaya dair verileri size ileteceğimi de belirtmek isterim. Ama bu arada kampanyanın gizli kahramanlarından birini de anlamdan geçmek istemiyorum. O da kesinlikle Kamala Harris’di…

Joe Biden’in ve Trump’in Seçim Harcaması.

Başkanlık için yarışanların harcamalarına da bir bakalım. NPR’nin bu grafiğini anlamak, yorumlamak ve çıkarımlar yapmak aslında çok önemli. Detaylarına değinmeyeceğim. Sadece fikir sahibi olmanız için paylaşmak istedim.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı joe biden trump sec im kampanya harcamasi
Joe Biden, Donald Trump seçim boyuncaki harcamaları

Tabii bu harcamaları göz önünde bulundurarak, sosyal medya seçim kampanyasını da değerlendirmenizi öneririm. Bununla beraber Joe Biden’in Trump’a göre çok ama çok ciddi bir TV reklam bütçesi olduğunu da belirtmeliyim ki merak edenler ‘Presidential Campaign TV Ad Spending Crosses $1 Billion Mark In Key States‘ yazısında detayları bulabilirler.

JOE BİDEN’in Sosyal Medya Seçim Kampanyası

Her şeyden önce Joe Biden, Trump gibi agresif bir dil yerine sevgi ve pozitiflik üzerine bir dil kullandı. Bununla beraber en akıllıca işi yaptı ve kendi hikayesini anlattı. Bununla beraber kendi hakkında çıkan yanlış bilgilere cevap verdi. Hatta bir içeriği o kadar akıllıcaydı ki…. O da Cumhuriyetçi bir baba ile oğlunun Küresel İklim üzerine tartışmalarına kendi Instagram sayfası üzerinde yer vermesiydi.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı joe biden sosyal medya sec im

 

Joe Biden’in seçim dönemin kullandığı ana sosyal medya kanalları ise; Twitter, Instagram, Facebook, TikTok, YouTube, Cameo, çevrimiçi oyunlar, Reddit.

Joe Biden bu kanalları kullanarak mesajlarını hızlı bir şekilde yayarken, pekiştirmeye de çalıştı. Tabii bunu yaparken, belli bir sanatçı ve medya desteği vardı ama herkese hitap edebilmesi için her yerde olmalıydı. İşte bu kapsamda fenomen iletişim çalışmasını hayati önemde buluyorum.

Bunu bir örnekle açalım. Ülkemizde çok sevilen şarkıcılarımız var ama sosyal medya fenomeni Reynmen öyle bir şarkı yaptı ki…  sadece bir günde milyonlara ulaştı ve medyada günlerce konuşuldu.

Joe Biden’in kullandığı ana hashtaglere gelecek olursak; #voteforBiden #voteblue #biden2020 #teamJoe #BidenHarris #2020Victory #votebluenomatterwho #settleforbiden

Haziran’dan bu yana 2.2 million sosyal medya içeriğinde mention edilmiş.

Peki Joe Biden’in 2020 Amerikan Başkanlığı seçim kampanyası için dijital dünyada ne kadar para harcadı?

24-30 Ekim arasında dijital dünyada kişilere ulaşarak, mesajlarını iletmek için harcadığı para 60 milyon dolar. Bunun 9 milyonu sadece Facebook’ta harcandı. Tabii önemli olan bu parayla doğru kitleye doğru mesajı ulaştırmak.

Tabii böylesine devasa bir bütçeyi doğru kullanmak için öncelikle hedef kitleyi net bir şekilde ifade etmek gerekiyor. Seçim için 45 yaş ve üstü hedeflenmiş ki Bully Pulpit Interactive araştırmasına göre dinleyicilerin yarısının 45-64 yaş aralığında.

Bence diğer önemli bir nokta ise kadınlara verdiği önem. Zaten bunun verisini Instagram’daki paylaşım görsellerinden de görebiliyoruz. Ama reklam harcamaları konusunda da erkeklere harcadıkları her 2 Dolar için kadınlara 3 Dolar harcamışlar.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı joe biden secim sosyal medya kullan m

Bence galibiyeti getiren hususlardan biri seçim kampanyası dışında polis tarafından öldürülen George Floyd olayıdır. Obama ve Harris gibi güçlü siyahi liderler kampanyada çok etkili olduklarını düşünüyorum. Bununla beraber Harris kadınların ihtiyaçlarını anlayarak, onlara çok kolay bir şekilde ulaşabildiğini tahmin ediyorum.

The Conversation sitesi, Crowdtangle’i kullanarak 2016’da Clinton ve Trump’ın resmi Facebook sayfalarında paylaşılanların performansını, 2020’de Trump ve Biden’ın gönderileriyle karşılaştırmış. Tarih aralığı olarakta son 100 gün seçilmiş.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı Trump Biden Facebook etkiles im oranlar
Trump ve Biden’in Facebook etkileşim oranları

Bu toplada etkileşim sayılarının grafiğini görüyoruz. İlk bakışta Trump’in harika bir iş çıkardığı düşünebiliriz. Amacımız insanlara ulaşma ve onların beğenisini alacak içerikleri değerlendirmek olacaksa, bu grafikte sadece bir değere bakmamız gerekiyor, o da ‘paylaşım‘.

Görüldüğü üzere aslında Trump’in paylaşımlarından etkili bir içerik stratejisi izlemediğini görüyoruz. 2016 yılında neredeymiş, 2020’de nerede. Zaten seçim kampanyasının sloganı da 2020’deki ile aynıydı. Dolayısıyla Trump’in insanları heyecanlandıracak söylemlerde bulunmadığını bence net bir şekilde söyleyebiliriz.

Joe Biden’a geldiğimiz de Hillary Clinton’ın gerisinde olduğunu görüyoruz. Ama aslında öyle değil. Tabii bunu değerlendirirken, bazı noktaları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunlardan biri seçimin zamanlaması ve reklam harcamalarının hangi strateji ile kurgulandığı.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı Biden Trump Facebook etkiles im kis i bas  na
Trump ve Joe Biden’in Facebook takipçisi başına etkileşim oranı

Diğer önemli bir veri ise, Facebook takipçi başına düşen veriler. Trump’daki inanılmaz düşüşü görüyor musunuz? Paylaşımlarıyla geleceğe yönelik kimseye umut vermemiş. Bu çıkarımı desteklemek için 2016 yılı ile 2020 yılının eyalet bazlı kazananına baktığımızda, tablo daha net.

Biden ve Trump'ın Seçim Kampanyalarında Sosyal Medya Kullanımı Amerikan sec imlerinde eyalet bazl  oylar
2020 ve 2016 Amerikan seçimlerindeki eyalet bazlı sonuçlar

 

DONALD TRUMP’in Sosyal Medya Seçim Kampanyası

Açıkcası Trump için söylenecek çok bir şey yok. Çünkü süreçlere baktığımızda korona krizini yönetemedi, George Floyd krizini yönetemedi, seçim kampanyasında yeni bir şey söylemedi. Bunların oylara yansıdığını düşünüyorum. Seçim kampanyasını Joe Biden üzerine kurduğunu düşünüyorum ki özellikle Q hesabı ve Cumhuriyetçi hesaplardan paylaşılanlara bakmak yeterli… İlk seçim kampanyasında çok farklı bir söylemle çıkmıştı ve pek çok insanı kazanmıştı.

Durum böyle olunca, milyar dolarları sosyal medya ve seçim kampanyası için harcayın sonuç ortada. Kısaca da olsa Trump’in seçim kampanyasına bir göz atalım.

Trump seçim süresi boyunca Twitter, Instagram, Facebook, TikTok, YouTube, Cameo, online games, Reddit, Official Trump 2020 App ve Twitch sosyal medya kanallarını kullandı.

Trump’in kullandığı ana hashtaglere gelecek olursak; #trump2020 #voterepublican #maga #kag #maga2020 #kaga2020

Haziran’dan bu yana Joe Biden 2.2 million sosyal medya içeriğinde mention edilirken, Trump 5.2 milyon edilmiş.

Trump Facebook’ta sadece 4.4 milyon dolar harcadı. Biden ise 9 milyon dolar.

Trump kampanyasından çıkarılacak önemli derslerden biri ise oyunlaştırma konusu. Seçim kampanyası için yaptıkları uygulamada insanları sosyal medyada aktif olmaya davet ediyorlar ama oyunlaştırma elementlerini doğru bir şekilde konumlandıramadığınızda yukarıdaki verilerde de görüldüğü üzere sonuç tam bir hüsran…

Bazen harekete geçirilmiş fikirler, iyi fikirler değildir. Çünkü doğru bir şekilde yapmadığınızda sadece para ve zaman kaybı oluyor. Ders çıkarsanızda, giden gidiyor…

Joe Biden’in ve Donald Trump’ın seçim süresince sosyal medyayı nasıl kullandıklarına değinmeye çalıştım. Gerçi ağırlıklı olarak Joe Biden’i değerlendirdim. Buradaki motivasyonum ise, sosyal medyada neyi doğru yaptığıydı. Sosyal medya pazarlamanın seçimler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüğümüzü düşünüyorum.

Umarım faydalı olmuş. Amerikan seçimleriyle beraber yeni bir dönem başlıyor. Etkilerini hepimiz hissedeceğiz. Dünyaya ve ülkemize güzellikler getirmesi dileğiyle..