Geride kalan Black Friday’de veya Efsane Cuma’da markaların istatistiklerine bir göz atalım.

ABD’de başladığı düşünülen ve nasıl başladığı hakkında çeşitli hikayeleri olan Black Friday, ülkemizde farklı isimler ile anılıyor ki bunlar; “Şahane Cuma”, “Efsane Cuma”, “Süper Cuma”, “Bereketli Cuma”, “Işıltılı Cuma”, “Cuma Aşkına”

Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday - Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday Efsane Cuma
Google arama hacimleri: Black Friday (Kırmızı) vs Efsane Cuma (Mavi)

Alışveriş severler bunlardan en fazla “Efsane Cuma”ya ilgi gösterdiğini aşağıdaki grafiğe bakarak söyleyebilirim. Yılların içinde “Black Friday” ile “Efsane Cuma” aranma oranları yer değiştirmiş durumda.

Black Friday yani Kara Cuma Nedir? Tarihçesi Nedir?

Bu sene markaların neler yaptığına geçmeden önce bu konuya da değinmek istiyorum. Twitter ve Linkedin’de bu konuyla ilgili yazılanları görünce, bir katkıda ben yapmak istedim.

Wikipedia’ya ya göre Black Friday, “ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir.”

Telegraph’da yer alan bir haberi, “Black Friday” yani “Kara Cuma” terimi aslında ilk önce satış kriziyle değil finansal kriz ile ilişkilendiriyor.

“24 Eylül 1869 Cuma günü “Kara Cuma” olarak anılan ABD Amerikan piyasası çöktü ve Fisk ve Gould’un eylemleri Wall Street baronlarının iflas etmesine neden oldu.

Şükran günü sonrası dönemle ilişkilendirilmesi daha sonraki dönemde olmuştur.” olarak açıklıyor.

Sosyal medyada karşılaştığım bir açıklama ise, “Black Friday”’in  köle olarak satılan siyah insanlardan gelmiş olduğu. Hepsi doğru olabilirde, olmayabilir de. Bu günü ve aslında diğer günleri de anlamak için tarihte çoook geriye gitmek lazım.

Gelelim Black Friday’in aslına

İşin aslı diyorum, ama çok bir şey söylemeyeceğim. Malum konu çok derin ve hassas yerlere gidiyor. Çok merak ediyorum, araştırmak için bir ipucu yeter diyorsanız. O zaman Roma dönemine bir göz atalım. Oradan hareketle tarihte daha gerilere gitmeniz gerekeceğini ve yine bizim coğrafyaya geleceğinizi söyleyeyim 🙂 İpucuna gelecek olursam. Roma döneminde “Good Friday”, “Black Friday”, “Great Friday”, “Sorrowful Friday” olarak adlandırılan bir gün. İyi araştırmalar 🙂

Efsane Cuma 2019 İstatistikleri

Markalar geçtiğimiz seneden daha coşkulu bir şekilde bu seneyi kutladığını söyleyebilirim. En azından Efsane Cuma 2019 istatistikleri onu söylüyor.

Bu araştırmaya en dikkat çeken markaları tespit etmekle başladım ki bunlar; Trendyol, Hepsiburada, MediaMarkt, Morhipo, Boyner, GittiGidiyor ve Teknosa. Bu markaların detaylara geçmeden önce genel olarak nasıl geçtiğine değinmek istiyorum.

Satışlar %45 oranında arttı.

Bir dönem beraber harika işler çıkardığımız Related Digital’in açıkladığı verilere göre Efsane Cuma’da bu sene 2 milyon 265 bin ürün satıldı. Tabii tahmin edebileceğiniz üzere kendi hizmet verdiği markaların sonuçları.

Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday - Efsane Cuma 2019 İstatistikleri efsane cuma satis 2018 2019
Efsane Cuma satışlarının yıllık karşılaştırılması

Related Digital üzerinden 2018’de 930 olan e-posta kampanya yapılırken, bu yıl 1220’ye ulaştı. 2018’de 65 milyon e-posta gönderilirken, bu yıl söz konusu rakam 92 milyonu buldu.

En çok sipariş verilen saat dilimi 00.00-01.00 olurken, en çok sipariş de 22-34 yaş aralığındaki kullanıcılardan geldi.

Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday - Efsane Cuma 2019 İstatistikleri efsane cuma 2019 site istatistikleri

Kullanıcıların yüzde 75’i mobilden gelirken, satışların yüzde 60’ı bilgisayardan gerçekleşti.

Markaların cirosuna en çok etki eden kategoriler giyim ve kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu ve aksesuarları, beyaz eşya ve küçük ev aleti, bilgisayar ve aksesuarları oldu. E-postalarda en çok kullanılan kelime bu yıl da “indirim” oldu.

Genel izlenimlere baktıktan sonra gelelim, benim kendi araştırmama.

Google’daki Efsane Cuma 2019 İstatistikleri

Google reklamları markalarımızın olmazsa olmazlarından tahmin edebileceğiniz üzere. Bende bu 7 markanın SemRush’in Domain Overview özelliğini kullanarak ne kadar Google reklamlarından trafik sağladığını inceledim.  Markalardan biri hariç 6 tanesini 2018’e oranla daha fazla reklam çalışması yapmış. Efsane Cuma 2019 istatistikleri’nde sıra geldi rakamlarla konuşmaya.

 • En fazla trafiği Google reklamlarından Trendyol aldı.
 • Bir önceki seneye göre %246 ile daha fazla trafik alan Hepsiburada.
 • Geçen seneye göre %41 daha fazla trafik olmasına rağmen listenin sonuncusu Teknosa.
Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday - Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Markalarin efsane cuma reklamlari
Yedi markanın Google reklamlarından sağladığı tahmini trafik

Sosyal Medyada Efsane Cuma 2019 İstatistikleri

Sıra geldi sosyal medyada Efsane Cuma 2019 istatistikleri göz atmaya. Bu yedi markadan sadece 2 tanesi sosyal medyada kampanya yürüttü. Dolayısıyla sadece Trendyol ve Hepsiburada’nın Facebook, Instagram ve Youtube sayfalarını inceledim.

Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Black Friday - Efsane Cuma 2019 İstatistikleri Efsane Cuma Hepsiburada trendyol Karsilastirma
Hepsiburada ve Trendyol’un Facebook, Youtube ve Instagram’daki videolarının toplam izlenme sayıları

Trendyol 360 derece kampanya yürütmekle kalmamış, ünlüler, fenomenler ve yarışmalar ile çok ama çok ciddi bir şekilde bu güne hazırlanmış. TV, outdoor, Google ve diğer reklamlar olsun her alanda çok ciddi şekilde harcama yapmış. Kısacası rakamlar ışığında Efsane Cuma 2019’un kazananı Trendyol.

Trendyol: Sosyal Medya Efsane Cuma 2019 İstatistikleri

Trendyol sosyal medyada ağırlıklı olarak Instagram üzerinden iletişim çalışması yürüttüğü görülmekte. Youtube kanalını ise daha çok reklam kanalı ve Facebook’u da iletişimde sürdürülebilirlik için kullandığını düşünüyorum. Rakamları bakınca bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

20 Kasım’da ilk sosyal medya paylaşımı yapan Trendyol’un sosyal medyada yaptıklarına bir göz atalım.

Facebook

 • Facebook’da 21 içerik paylaşılmış ve bunların hepsi videodur.
 • Facebook’da videoların toplam izlenme sayısı 296.367.
 • 21 içeriğin toplam beğeni sayısı 1.775, yorum sayısı 967 ve paylaşım sayısı 47.

Youtube

 • Trendyol Youtube kanalında yedi içerik paylaşılmış.
 • Yedi videonunu toplam izlenme oranı 3.715.667.

Instagram

 • Trendyol Instagram sayfasında ise 31 içerik paylaşılmış. Bunlardan sadece 13 tanesi videodur.
 • Videoların toplam izlenme sayısı 1.778.932
 • Instagram gönderilerinin toplamda 346.841 beğeni ve 8.880 yorum aldı.
Hepsiburada: Sosyal Medya Efsane Cuma 2019 İstatistikleri

Sıra geldi Hepsiburada’nın Sosyal Medya Efsane Cuma 2019 İstatistikleri konusuna.

Hepsiburada, ilk sosyal medya paylaşımını 18 Kasım’da paylaşmış. Anlaşılan o ki, sosyal medya reklam bütçesinin önemli bir bölümünü Yotube’a ayırmış. Şimdi gelin rakamlara bir göz atalım.

Facebook

 • Facebook’da 10 içerik paylaşılmış ve bunların yedi tanesi videodur.
 • Facebook’da videoların toplam izlenme sayısı 379.876.
 • 21 içeriğin toplam beğeni sayısı 1.299, yorum sayısı 846 ve paylaşım sayısı 48.

Youtube

 • Hepsiburada Youtube kanalında iki içerik paylaşılmış.
 • Yedi videonunu toplam izlenme oranı 6.080.954.

Instagram

 • Hepsiburada Instagram sayfasında ise 42 içerik paylaşılmış. Bunlardan sadece 8 tanesi videodur.
 • Videoların toplam izlenme sayısı 290.526
 • Instagram gönderilerinin toplamda 95.829 beğeni ve 11.418 yorum aldı.

 

Evet sonuç olarak, markaların sosyal medya pazarlama alanında bir şey yapmadığını gördüm. Benim tespit edebildim markalar arasında en aktifleri Hepsiburada ve Trendyol. Bu noktada markaların kısıtlı bütçelerini daha çok Google’da değerlendirildiği görülüyor. İşin diğer güzel bir yanı artık, insanlar Efsane Cuma olarak benimsemesi.

Gözlemlediğim ise, insanların sitelerde yaşadıkları olumsuzluktan ve kargonun çok gelecek olmasından dolayı çok fazla şikayet yorumlarına denk geldi. Bu noktada Hepsiburada aktif bir şekilde uygulamaya yönlendirmeye çalışsa da maalesef bu yorumlardan nasibini aldı.

Tek cümle ile Efsane Cuma 2019’un özeti ise, Efsane Cuma’nın efsanesi Trendyol oldu.