Bodrum’daki Oteller Sosyal Medya’ya Gereken İlgiyi Gösteriyorlar Mı?

Bodrum’daki otellerin sosyal medya ile savaşını bu işle birebir uğraşan arkadaşlarımdan duyuyordum. Turizm konusu ilgi alanım olduğundan dolayı da fazlasıyla araştırma fırsatım olmuştu. Özellikle dijital dönüşümle beraber müşterilerin nasıl karar verdiğini ve satın alma davranışlarının nasıl etkilendiğini de incelemiştim. Aslında pek çok araştırma gösteriyor ki, farkındalık durumu sosyal medya ile başlıyor. Instagram’da takip ettiği arkadaşı muhteşem bir manzara paylaştığında, içgüdüsel olarak hemen nerede kaldığına göz atıyor. Bir de peş peşe güzel yorumlar eşliğinde paylaşılan fotoğraflar ile takipçilerin beynine sinyal gidiyor 🙂 Peki oteller bunun ne kadar farkında?

Oteller Sosyal Medya’ya Gereken İlgiyi Göstermiyorlar!

Maalesef oteller bu konuda Sosyal Medya’ya gereken ilgiyi göstermiyorlar. Bunun pek çok nedeni var aslında. Öncelikle Sosyal Medya’nın ne kadar büyük bir fırsat yarattığını tam olarak bilemediklerini düşünüyorum. Bunun yanında ölçümleme de yapmıyorlar. Günün akışında kaybolup gidiyorlar. Ancak bir noktaya değinmekte fayda var. Özellikle 2017 yılında kapanan otel sayısının fazla olduğunu duymuştum. Zaten haberlere düşen söylemlerde bu yöndeydi. Hatırlatmakta fayda var 🙂

POYD Başkanı Hakan Duran, “Golf turizmindeki kayıp, 2015 yılına göre yüzde 50 civarında. Alman pazarının durumu da ortada. Özellikle Belek’te kapanan tesis sayısı geçen yıla oranla yüzde 20 artacak gibi görünüyor. Sezonluk değil ama 1-2 aylık kapatma kararı alacak tesis sayısı da artacak” dedi. (1)

 

Otelcilerimiz maalesef her şeyin güllük gülistanlık gideceğini sanıyorlar. Satış artık dijitalleşiyor. Dijital dönüşüm kaçınılmaz! Gerçi daha basit şeyleri bile yapmıyorlar! Planlamanın olmazsa olmazlarından biri olan SWOT analizini yapan varsa da ben duymadım. Otel sayılarının artışı, ekonomik dalgalanmalar ve dış siyaset nedeniyle oluşabilecek olumsuz durumlar için maalesef bir reçeteleri yok. İşin acı kısmı tam da burada başlıyor. Kriz durumlarında ne yapalım da oteli dolduralım diyorlar ve direk bulduklarına sarılıyorlar.

Bir kez daha yinelemekte fayda var! Dijital dönüşümle beraber satışlarda dijitalleşiyor.

Otellerin Sosyal Medya’ya Sımsıkı Sarılmaları Gerekiyor!

Birazcık olup bitenin farkında olanlar, önümüzde zorlu bir sürecin olduğunu göreceklerdir. Özellikle Suriye konusu turizmi ciddi anlamda etkileyecektir ki, bunun etkilerini ufak bir araştırma yapınca görebiliyorsunuz. Durum cidden çok acı! Yabancılar Suriye ile Marmaris’in yakınlığını bilmiyor ve bunu araştırıyorlar!

Peki çözüm ne? Tabii ki Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya! Sosyal Medya’ya yapılan yatırımın karşılığını, doğru bir strateji izlendiği taktirde hemen görebilirler. Yeter ki doğru bir kurgu ile ölçümleme yapılsın! Bir de işin diğer yüzü var. Rakipler Sosyal Medya’ya yatırım yapmakta ve bilinirliklerini arttırmakta. Zamanında harekete geçilmediği için bu harcamaları daha fazla yapmaları gerekecek.

Otellerin Sosyal Medya ile Sınavı

Bu yazıyı yazma nedenim aslında Türkiye’nin önemli tatil yerlerinden biri olan Bodrum’daki otellerin durumlarını merak etmem oldu. ETS Tur’daki puanlamada iyi olan otellerden bazılarını alıp, bir aylık paylaşımlarını inceledim. Şimdi gelin durumu kendi gözlerinizle görün ve ne durumda olduklarına siz karar verin 🙂

Bodrum’un gözde otellerinden Voyage Hotels, Rixos Premium Bodrum, Sirene Luxury, Hilton Bodrum Turkbuku ve Caresse sosyal medya paylaşımlarını, Antalya’da bir zamanlar danışmanlık verdiğim ve bu konuyla ilgili ödülleri bulunan Letoonia’nın Sosyal Medya’sı ile karşılaştırdım.

Otellerin Facebook’taki Büyüme Oranları

Araştırmaya aldığım otellerin 1-16 Nisan tarihlerindeki büyüme oranlarına bakarak işe başladım. Sonuç, Hilton Bodrum Türkbükü %0,3, Letoonia %0,2, Rixos Premium Bodrum ise 0,1% büyürken, Caresse %0,1’lık bir düşüşte. Voyage Hotels ise yerinde saymakta.

Facebook beğeni sayıları 16 Nisan 2018 itibariyle;

Letoonia’nın 63.981
Hilton Bodrum Türkbükü’nün 11.434
Rixos Premium Bodrum’un 29.156
Caresse’nin 24.523
Voyage Hotels’in 15.365

Socialbakers’da yer alan global ilk 300 otelin Facebook beğeni ortalaması 396.300. Bu rakam Türkiye’deki otellerin global bir hedefi olduğu taktirde anlam kazanıyor diyebilirsiniz. Ben de buna 6 9 bakış açısı derim. Rakama hangi açıdan baktığınız önemli! 396.300 rakamı her ihtimalde önemsenmeli. Çünkü turizm dünyasının nereye doğru gittiğini göstermekle beraber otellerin hedefi Avrupa’dan daha fazla turist çekebilmek. Yine de içinize sinmedi ise, Socialbakers’daki Türk otellerinin sıralamasına da bakalım. İlk 50 otelin Facebook beğeni ortalamasının 83.820 olduğu görülmekte.

O zaman gelelim ilk tespitimize: Bodrum’daki lüks otellerin maalesef Sosyal Medya’yı yeterince önemsemedikleri ve yeterli kaynağı aktarmadıkları görülmekte. Belki de stratejilerini buraya konumlandırmıyorlar. Ama ne olursa olsun bir gün gelecek ki, Sosyal Medya’ya ciddi şekilde yatırım yapmaları gerekecek. İşte o zaman daha fazla bir maliyet ile karşılaşacaklar!

Otellerin Facebook İçeriklerine Bir Bakış

Kimileri Facebook sayısını önemsiz buluyor ki, ben de onlardanım. Tabii bir şartla. Eğer iyi bir reklam stratejisi yapılmadıysa veya takipçi satın alındıysa. Bu ikisinden biri yapıldığı taktirde Turizm sektörü Sosyal Medya’dan beklediğiniz verimi ve geri dönüşümü alamayacaksınız. Verim konusunda en iyi KPI’lardan biri de etkileşim sayılarıdır. Bu sayı hem sizin içeriğinizin ne kadar talep gördüğünü hem de takipçilerle aradaki bağı göstermesi açısından önemlidir.

Mart ayı içinde bu beş markanın içeriklerinin ne kadar etkileşim aldığını inceledim. Sonuç tabii ki hüsran 🙂 Bodrum’daki otellerin içinden etkileşim anlamında en iyisi Rixos. Ama Letoonia ile kıyasladığımızda o bile çok gerilerde kalıyor. Elazığ’lı fenomenin de dediği gibi “anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz manzara mükemmel” 🙂

oteller sosyal medya Bodrum’daki Lüks Otellerin Sosyal Medya ile Savaşı oteller sosyal medya karsilastirma
Otellerin Sosyal Medya Kullanımı

Sonuç olarak, Bodrum’daki otellerin Sosyal Medya kullanımını önemsemediği ve sadece var olmak için orada oldukları görülmekte. Fakat önemli bir detay atlanıyor.

Sosyal Medya satın alma davranışında çok önemli bir yere sahip!

Şöyle ki, Sosyal Medya Marka Analiz Araştırmasına katılanların 82,8%’i sosyal medya içeriklerinin satın alma tercihlerini etkilediğini belirtmiş. (2) İşin özü, Sosyal Medya’ya gereken ilgiyi ve yatırımı yapmak zorundalar. Dijital Dönüşüm çığ gibi gelmekte. Bugünden yarını inşaa etmek zorundayız, tabii yarında bir yerimizin olmasını istiyorsak!

(1)http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turizmciden-kirmizi-alarm-yildizli-tesisler-kapaniyor-40624174
(2)https://www.publitory.com/e_books/798-sosyal-medyada-markalar-sosyal-medyada-markalar