Ceo’ların Sosyal Medya Kullanımlarına Bir Göz Atmaya Ne Dersiniz?

Dijital dönüşüm, sosyal medya veya dijital pazarlama dilimize pelesenk oldu, işlerimizi etkiledi, hatta yaşam biçimimizi ve tüketim alışkanlarımızı da değiştirdi.

Bir dönem büyük şirketler, çalışanlarının çalışma saatleri içerisinde Sosyal Medya hesaplarına girmelerini engellerken şimdi tam tersine teşvik ediyorlar. CEO’lar ve üst düzey yöneticiler katıldıkları etkinliklerden içerik paylaşımı yapıyor. Hatta bazı CEO’lar ve üst düzey yöneticiler bu konuda profesyonel yardım alıyor. CEO’ların Sosyal Medya kullanımlarına bakarak, şirketlerin dijital dünyaya ne kadar önem verdiklerini tahmin edebileceğimizi de öngörüyorum.

CEO’ların Sosyal Medya Kullanımına Bakış

Bu konudaki en iyi örneklerin başında Türk Telekom’un CEO’su Paul Doany geliyor diyebilirim. Linkedin’i, Twitter’i ve Instagram’ı çok aktif bir şekilde kullanıyor. Bu da yetmiyor, içerik stratejisi uyguluyor. Instagram’da paylaştığını Twitter’da paylaşmıyor. Kanal bazlı içerik üreterek, işin hakkını teslim ediyor. Öbür taraftan Turkcell’in CEO’su Kaan Terzioğlu’da Twitter’i çok iyi kullananların başında geliyor.

Türk Telekom’da Turkcell’de şirket olarak dijital dünyadaki dönüşümü bizzat yaşarken, diğer firmalara da örnek olacak işlere imza atıyorlar. Bu alanda önderlik etmelerinin en önemli nedeni dijital dünyayı anlamaları ve deneyimlemeleri diyebilirim. Peki ya siz deneyimlemediğiniz veya size uzak gelen bir konuya yatırım yapar mıydınız?

Sosyal Medya kullanımı tek parametre olmasa da şirketin vizyonu ve dijital dünyaya verdiği önemi göstermesi bakımından çok önemli diye düşünüyorum ki, yapılan işlerde bunu kanıtlıyor.

Türk CEO’ların Sosyal Medya Kullanımı

Ekonomist’in 2017’de Türk CEO’lar ile gerçekleştirdiği dijital olgunluk anketinden iki tane sonuca burada yer vermek istiyorum. Türk CEO’larının %19’ü günde ortalama 3 saat akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazları kullanıyor.

Ceo'ların Sosyal Medya Kullanımı ceo'ların sosyal medya kullanımı CEO'ların Sosyal Medya Kullanımı ceo sosyal medya kullan  m
Ceo’ların Sosyal Medya Kullanımı

Sıra, Türk CEO’ların Sosyal Medya kullanımı hakkındaki en önemli veriye geldi. Bu araştırma sonucuna göre Türk CEO’larının en çok kullandığı uygulama %14.9 ile Whatsapp olurken, onu %12.8 ile Linkedin izledi.

ceo'ların sosyal medya kullanımı CEO'ların Sosyal Medya Kullanımı ceo sosyal medya hesap

Peki Yabancı CEO’ların Sosyal Medya kullanım durumu ne?

Öncelikle konuya kendi favorim ile başlamak istiyorum 🙂 Bu konuda T-Mobile’in CEO’su John Legere bir kasırga gibi. Instagram’da 48K takipçisi olmakla beraber paylaştıklarını en az 400 kişi beğeniyor. Aynı zamanda Twitter’da inanılmaz işler çıkarıyor. 5,6 milyon takipçisi var ve paylaştıklarıyla yüzlerce beğeni alıyor. Konser’den kitaba pek çok farklı hediye veriyor. Kısacası bu işi çok iyi yapıyor.

Gelelim CEO’ların Sosyal Medya kullanım rakamlarına 🙂

Rakamların konuşmasını çok seviyorum. Çünkü okuyanlara inanılmaz bir dünya açıyor. CEO.com’un 2016 raporuna göre Forbes 500’de yer alan CEO’ların %60’nın sosyal medya hesabı yok. 131 tanesinin sadece bir tane hesabı var. 54 tanesinin ise 2 tane.

Walmart, PepsiCo, Netflix, Manpower, ve Live Nation markalarının CEO’larının 4 sosyal medya kanalında hesabı bulunurken, Expedia CEO’nun 5 hesabı bulunmakta.

ceo'ların sosyal medya kullanımı CEO'ların Sosyal Medya Kullanımı yabanc   ceo sosyal medya

CEO’ların Sosyal Medya kullanımı özeti

Kısaca durum bu! Türk ve Yabancı CEO’ların Sosyal Medya kullanımı konusundaki en büyük ortak noktaları Linkedin. Tabii çoğu CEO’nun Sosyal Medya hesapları bulunmuyor.

Fakat dijital dönüşüme liderlik edecek ve dijital olgunluk için bu alanda bulunmalılar diye düşünüyorum. Bu sayede dijital dünyaya bakış açıları farklılaşacaktır. Bu farklılaşmayı hem Türkiye’den hem yurtdışından örnekler ile dile getirmeye çalıştım. Bu konuyla ilgili bir yazı daha yazmayı planlıyorum. Bu sefer veriler ışığında Türk CEO’ların Sosyal Medya kullanım alışkanlıklarını inceleyeceğim. Umarım kısa bir zamanda yazıp, burada paylaşabilirim.