Dijital dönüşümün tam kalbinde yer alan önemli başlıklardan biri de yazılım geliştirme. Markalar, dijital dünyadaki ikizlerini yaratmak için harekete geçmek zorundalar. Bu da kolay bir iş değil 🙂

Industry Week yakın zamanda yayınladığı raporunda en iyi 2000 Küresel CEO’nun üçte ikisinin, 2017 yılının sonunda kurumsal stratejilerinin merkezine dijital dönüşümü yerleştirdiğini gösterdi. Gartner yıllık Veri Merkezi Alt Yapısı ve Operasyonları Konferansında, 2018 yılında dijital dönüşüm uygulamalarında kurumların rekabette geri kalma riskiyle karşı karşıya olduklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Yurtdışında bile dijital dönüşüm tam olarak anlaşılamıyorsa, Türkiye’de gerçekten nasıl yapılacağını da ayrıca bir düşünmek lazım. Ama her şeyin başı insan olduğundan dijital dönüşüme insandan başlamak şart! Türkiye’de dijital dönüşüme başlayan Türkiye’nin en büyük markalarından biri yönetim seviyesindeki insanlardan başlayarak yaptığını duydum. Gerçekten tebrik ediyorum, değişime direnenlerle bu dönüşüm yapılmaz!

İnce ayar yapmaya çalışmayın, dönüşüm yapın!

Dijital dönüşümün peşinde koşan şirketler, mevcut statüko için üst üste eklenen iyileştirmelere yol açan girişimlerden memnun olmaz. CIO, teknoloji portföyünü ve mevcut iş modelinde otomatik veya diğer türlü olan süreçleri dikkatli bir şekilde değerlendirmelidir. Tesis içerisinde veri ve otomasyon siloları, utanç olarak görülmeli ve ortadan kaldırılmaları için detaylı bir çalışma yapılmaya başlanmalı. Tüm şirket hız ve tüm temas noktalarında kişiselleştirme seviyelerini, müşterilere hizmet etmeye açık olmalıdır. Bu konuda büyük araba markaları bir süredir, kişiselleştirilmiş araba yapma süreçlerini hayata geçirmişlerdir.

Dijital dünya aslında ürünler geliştirme ve üretim noktasında hayatımızı değiştirecek. Bunun en güzel örneği Amerika’daki Local Motors. Co-creation ile arabayı satın alacak kişiler arabanın her bir parçasını kendileri katkıda bulunarak yaptılar. Bu sayede arabayı alacak olan kişiler, kendi istekleri doğrultusunda arabayı yaptılar. Local Motors açısından ise, araba yapımı için tasarımcı ile çalışılmadığından büyük bir tasarruf sağlandı ve en önemlisi arabayı alacak kişilerin sayısı hemen hemen belli olduğundan zarar etme riski çok azdı.

Dijital dönüşüm için önce bozmamız gerekiyor

Kurumunuz içerisinde gerçek dijital dönüşümü aramaya, bozabileceğiniz fırsatları tespit ederek başlayabilirsiniz. Tanım olarak “bozulma” bir önceki rotadan çıkma, yolda meydana gelen temel değişimler anlamına gelir. Çıtayı yükselterek pazar yeri kazanmak veya rekabete neden olan temel kuralları değiştirmek. Maalesef endüstride yerleşik bir şirket için “dönüşümü başlatmak” genellikle pazar yerinde pazar payı kazanmak veya pazar tanımını genişletmek isteyen yeni ve aç rakiplerden gelir. Bunun en güzel örneği Uber ve Airbnb’dır.

Fakat son dönemde Arçelik, Siemens ve GE gibi markalarda ciddi anlamda adımlar atmaya başladılar. GE’nin dijital dönüşümde yaptıklarını ilerleyen günlerde buradan paylaşacağım.

Kurum içerisinde üç dönüşüm noktası vardır. Her nokta, bozulma için kendi fırsatlarında sahiptir. Dijital dönüşüm başlıkları;

Birinci nokta: iş modeliniz
İkinci nokta: pazar varlığınız
Üçüncü nokta: iç süreçleriniz

Birinci Nokta: İş modeli dijital dönüşümü

Dijital dönüşüm liderleri, teknolojiyi stratejik bir şekilde kullanarak ve radikal yeni hizmet sunma modelleri sayesinde kendi alanlarındaki oyunu değiştirdiler. Maalesef endüstride yerleşik olan şirketler için iş modeli dönüşümü yönlendirmesi genellikle pazar payı çalmak isteyen rakiplerin baskısından kaynaklanmaktadır. MIT Dijital Ekonomi Sloan Girişiminde öncü araştırmacı bilim insanı George Westerman, “(Dijital dönüşümün) yönlendiricileri, pazara yeni gelenlerden veya yeni müşteri kazanma fırsatını kaçırmak istemeyen rakiplerin yeniliklerinden gelen bozulmalardır.”

Uber, Lyft, VRBO ve Airbnb’nin pazarları bozarak, dijital olarak dönüştürdüğünü biliyoruz. Şimdi otel ve taksi şirketleri, sadece rekabetin içerisinde kalmak için sunduklarını dönüştürmek zorunda. Bir anda taksi şirketleri yolculuk rezervasyonu için mobil uygulamalar geliştirmeye başladı. Bu açıdan bakıldığında yeni iş modellerine kayıtsız değiller.

Daha da bozucu olanı, ürünleri tamamen değiştirmektir. Eğer Uber ve Lyft kendi arabanıza olan ihtiyacı ortadan kaldırırsa, araba şirketleri ne yapacak? Otomobil endüstrisinin ele aldığı fikirlerden biri arabaları ücretsiz verip sigorta parası almak. Arabadaki tüm sensörler sürüş davranışını izleyebilir ve sürücüyü daha doğru bir şekilde değerlendirebilir. Böylelikle sigorta şirketi tarafından kullanılacak istatistiksel yaklaşımlar sunabilir.
İkinci nokta: Pazar varlığı dijital dönüşümü

Dijital dönüşüm başlıkların da bir sonraki aşama, müşterilerle etkileşime geçeceğiniz uygulamalarla pazar varlığınızı genişletmek olmalı. Bu noktada marka farkındalığı, marka sadakati ve marka tercihini arıyorsunuz.

“Content, Inc.” isimli kitabında John Pulizzi, tüketicilere yüksek değer verecek ve marka tercihlerine yol açacak şekilde, geleneksel “online broşür giyimi” pozisyonunu aşan dijital pazarlama içeriği dönüşümünün gerekli olduğunu anlatıyor.

Ama pazar varlığını dönüştürmek bunun ötesinde ve bu süreçte temel ürün ve hizmetleri dönüştürecek uygulamalar kullanılıyor. En sevdiğimiz iki örnek oldukça geleneksel bir işe sahip – çamaşır otomatı.

• San Fransico’daki Brainwash Café ve Çamaşır Otomatı, içeriye girmeden önce çamaşır otomatının dolu olup olmadığını göstererek kamera yayını sundu.
• Daha da iyi bir örnek ise Laundré (aynı iş, aynı şehir). Çamaşırınız hazır olduğunda size mesaj atıyorlar. Artık makinalar için 25 cent toplamayı ortadan kaldırdılar çünkü Laundre kredi kartı ve Apple Pay ile ödeme kabul ediyor.

Üçüncü nokta: İç dijital dönüşüm

En düşük seviye, iç süreçlerinizi geliştirmek adına yazılım kullandığınız iç dönüşümdür.
Çamaşırhane alanımızdaki bozuculara geri döndüğümüzde Laundre aynı zamanda iç dönüşümün bir parçası olarak yazılım uygulaması da gerçekleştirdi. En çok kullanım saatlerini izleyerek tesiste çalışanlarına ne zaman ihtiyaç olduğunu belirleyebiliyorlar, makina bakım takvimlerini takip edebiliyorlar ve sabun gibi ürünleri sipariş edebiliyorlar. Bu iç dönüşüm maliyetlerini azalttı ve herkese açık çamaşır makinalarını kullanmak gibi zorlu göreve göre müşteri deneyimini geliştirdi. Makinalar ve dost canlısı çalışanlar ihtiyacınız olduğunda yanınızda.

Sorun, yazılıma erişim.

Bu dijital dönüşümlerin altında, yazılım geliştirme yatıyor. Ama çamaşır makinası otomatı, yazılım geliştirme ihtiyaçlarını nasıl çekebilir? Diğer endüstrilerdeki küçük ve büyük şirketlerle rekabet ederken istedikleri yetenekleri çekebilirler mi? Pek olası değil. Çamaşır yıkama otomatı şirketinin tam zamanlı bir yazılım geliştiriciyi işe alabileceğini düşünsek de gerçekten böyle birine ihtiyaçları var mı? Büyük ihtimalle yok.

Büyük bir araba şirketi bile, işe aldıkları geleneksel sistem seviyesindeki geliştiricilere göre yeterli düzeyde yenilikçi geliştirici işe almakta zorlanabilir. Alsa bile eğer gerçekten dijital dönüşümü benimsememişse, kısa bir süre sonra alınan kişi muhtemel bir şey yapmadan şirketten ayrılır. Çözüm ise istedikleri deneyime sahip yazılım geliştirme şirketlerinden dış kaynak kullanımı.

“Dijital dönüşümde bozucu olmak”, istenen dönüşümü elde etmek için şirketin tüm yeteneklere erişimini gerektirir. Hatırlayalım – Uber ve Airbnb milyarlarca dolar gelire sahip bir tane araba veya otel sahibi değiller. Yazılım geliştirme alanındaki şirketlerin yeteneği, deneyimi ve uzmanlığını kullanmak oldukça mantıklı. Dış kaynak sağlayan şirketlerin yetenekleri ve işletme dijital dönüşüm fırsatlarınız arasında bir evlilik olarak düşünebilirsiniz.

Kaynak: https://www.cio.com/article/3243988/digital-transformation/the-ultimate-guide-to-digital-transformation-and-its-impact-on-software-development.html