Dijital dönüşüm kavramı hakkındaki “tam olarak nedir?”, “nasıl başlıyor?” ve “en büyük zorluklar ne?” gibi soruların cevapları, bu yazıda!

Dijital dönüşüm kavramı tıpkı sosyal satış gibi hayatımıza yeni giren kavramlardan biri. Malum hayat değişimin kendisi olunca bu hikayeyi daha iyi anlamak için geçmişe bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Tam da bu noktada sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum. Stradiji isimli SEO ve Sosyal Medya ajansında çalıştığım dönemde Selendi Şarapları’nın dijital pazarlama işlerini almak üzere merkezine gittik. Genel Müdür ile konuşurken, firmanın sahibi Akın Öngör’ün hayat hikayesini ve Garanti’de nasıl bir değişim rüzgarı gerçekleştirdiğini anlatmıştı. Açıkçası çok etkilenmiştim.

Dijital dönüşüm kavramı için okunması gereken kitapların başında geliyor

Akın Öngör’ü daha yakından tanıyabilmek ve işe yaklaşımını anlayabilmek adına kitabını alıp, hemen okudum. Kitabın da Garanti’yi bugünlere nasıl getirdiğini deneyimlerini paylaşarak, muhteşem bir şekilde anlatıyor. Bankanın o dönemdeki teknolojisinin, insan kaynaklarının, iş süreçlerinin yetersiz olduğu bir noktadan alarak, Euromoney tarafından dünyanın en iyi bankası seçilen bir banka yolculuğunu paylaşıyor. Tabii bunu yaparken de böyle bir başarıyı hem teknolojik anlamda hem de kültürel olarak nasıl gerçekleştirdiğini anlatıyor. Bunu anlatmamın sebebi, bu değişim rüzgarının farklı bir versiyonunu bugün dijital dönüşüm kavramı ile bizler yaşıyoruz. Bu kitap bence bugüne ışık tutuyor ve işin ruhunun nasıl olmasını gerektiğini çok güzel özetliyor. Kitabı okumak isteyenler için > Benden Sonra Devam

Dijital Dönüşüm Kavramı İçin Beş Kilit Soru

Her yıl Econsultancy, Singapur’da “Digital Cream” etkinliği düzenliyor. 2018 yılındaki panelde Peoplewave CEO’su ve Econsultancy APAC girişimcisi Damien Cummings’de konuşmacıların arasındaydı ve etkinlik sorası dijital dönüşüm kavramı hakkındaki soruları cevaplamış ki, bence çok değerli. Bu sorular sayesinde dijital dönüşüm kavramı daha netleşmiş olacağını tahmin ediyorum. Soruların cevaplarını, katılımcıların deneyimlerine göre cevaplandığı için, sadece kavramı değil aynı zamanda deneyimlerinden de faydalanmış olacaksınız. Ama bu işin olmazsa olmazına değinmek gerekirse, Akın Öngör örneğinde olduğu gibi dijital dönüşüm kavramını, öncelikle firmaların başındaki CEO’ların benimsemesi başarıdaki en büyük kilit.

1) Dijital dönüşüm tam olarak nedir?

Etkinlik katılımcıları, “dijital dönüşümü” tanımlamanın zor olduğu konusunda aynı fikirde buluşuyor. Çünkü dönüşüm projesinin kapsamı şirkete, bulunulan endüstriye ve işletme ihtiyaçlarına göre değişiyor.
Bunun yerine daha önceki Econsultancy gönderilerinde öne sürüldüğü üzere kurumlar ulaşmak istedikleri noktaya bakmalı ve dönüşümü o noktaya ulaşmak için gerekli bir süreç olarak tanımlamalıdır.

Birçok şirket için ulaşmaları gereken nokta “dijital kurum” yani:

• Kanaldan bağımsız olarak müşteri deneyimine odaklanmak ve
• Hedeflere ulaşmak için dijital teknolojileri kullanmak.

2) Dijital dönüşüm projeleri nasıl başlıyor?

Katılımcıların çoğu şirketlerinin “dijital çağa” hızlı bir şekilde giriş yapması için dönüşümle ilgilendiğini söylerken, birçok kişi dijital dönüşümün ana yönlendiricisinin maliyetleri azaltmak olduğunu kabul etti. Bu genellikle CEO’nun görüşü olduğu için dijital dönüşümün maliyet azaltma faydalarına odaklanarak başlamak, katılımcılara tarafından önerilmiştir.

Nadiren de olsa katılımcılar, dijital dönüşümün müşteri deneyimini arttırma veya geliri arttırma amacıyla başladığı konusunda fikir birliğine varmıştır. İstisnalardan biri de geleneksel perakende veya markadan tüketicilerle dijital olarak doğrudan iletişime geçme ve marka için yeni pazarlar sunma potansiyeline sahip çok kanallı yapıya geçmekti.

3) Dijital Dönüşüm proje üyeleri paydaşları katmak için ne yapabilir?

İlk olarak katılımcılar, dönüşüm takımının dijital dönüşümün teknolojik değil insanlarla ilgili olduğunu fark etmesini gerektiğini söyledi. Dönüşümün başarısı için kişisel ilişkiler kilit rol oynuyor. Maalesef katılımcılara göre dönüşüm takımındaki kişiler daha deneyimsiz veya üst düzey paydaşlarla istenilen ilişkilere sahip değiller.

Katılımcılardan biri sadece “sevilebilir” olarak bu sorunu aştıklarını söyledi. Takım üyeleri C-seviyesindekilerle kişisel ilişki kurma ve ilerleme raporları sunma konusunda çalıştı. Diğer bir katılımcıya göre C-seviyesindekileri projeye dahil olduğu zaman, dönüşüm liderleri üst düzey paydaşın katılımıyla daha geniş destek elde edebilir ve dijital dönüşümle ilgili büyük sunumları tüm örgüte yayabilir.

4) Dönüşüm takımı nasıl ivme yakalayabilir?

Dijital dönüşüm deneyimi olanların yaşadığı sorunlardan biri ise, projenin ivmesine uyum sağlamak. Her şey iyi başlasa da birkaç ay sonra insanlar ilgi ve heveslerini kaybediyor.

Acillik hissini korumak için katılımcılar, paydaşlarla sürekli iletişim halinde olmayı ama pazarlama konuşmasından kaçınmayı önermiştir. “İzlenim”, “dönüşüm” veya hatta “marka” gibi şeyleri işletme sponsorlarına söylemeyin. Bunun yerine dönüşümün ticari odaklı sonuçlarından bahsedin. Kurumdaki çoğu kişi pazarlamadan anlamasa da herkes “gelir” ve “kar” kavramlarını anlar.

Aynı zamanda katılımcılar, takımın dijital dönüşümü başarılı bir şekilde gerçekleştiren veya başarısız olan rakipleri göstererek üst düzey yönetimde “kıvılcım çakabileceğini” söyledi. Katılımcılardan biri bunun takımı tek bir amaç etrafında toplayacağını (rakipten daha iyisini yapmak gibi) ve iç direnci aşacağını söyledi.

dijital dönüşüm kavramı Dijital Dönüşüm Kavramı İçin Beş Kilit Soru dijital do  nu  s  u  m dan  s  man

5) Dijital dönüşüm programlarının karşılaştığı en büyük zorluk ne?

Son olarak katılımcılar dijital dönüşüm programlarının neden işe yaramadığından ve bu engelleri aşmak için neleri denediklerinden bahsettiler.

Bir önceki bakış açısından ilerleyerek katılımcılar, karşılaştıkları ana sorunun “donmuş orta kademe” olduğunu söylediler. Katılımcılardan birinin dediği gibi üst düzey çalışanlar projeye katıldıkları zaman alt kademenin kazanması daha kolay oluyor. Ancak dijital dönüşümde kendilerine yer bulamayan ve bu nedenle de değişimlere direnen “orta kademe” var.

Dijital Dönüşüm Kavramı dijital dönüşüm kavramı Dijital Dönüşüm Kavramı İçin Beş Kilit Soru dijital do  nu  s  u  m kavram
Dijital Dönüşüm Kavramı : Dönüşümde İnsanın Yeri ve Önemi

Başka bir katılımcı, bunun dijital dönüşümde karşılaşılan engellerin çoğunun kaynağı olduğunu söyledi. Veri yığınları, yavaş bitirme ve sonsuz gibi görünen planlama seansları, birçok kurumdaki orta kademenin “ya bana göre değilse” tavrından kaynaklanıyor.

Bunu aşmak için pazarlamacıların “donmuş orta kademeyi” her zaman dikkate alması ve yol haritası sunumlarına “sizin için ne var” bölümünü eklemesi gerekiyor.

Katılımcılara dijital dönüşümün sadece dijital olmadığı hatırlatıldı. Aslında çoğu dönüşüm yönetimi ve insanlarla alakalı.

Kaynak: https://econsultancy.com/five-key-digital-transformation-questions/