Turizm Sektörü Dijital Dönüşüm ve Sosyal Medya

Turizm sektörü, dijital dönüşümün aslında ne kadar önemli olduğunu ve bunun bir parçası olan Sosyal Medya’yı nasıl kullanması gerektiğini halen tam olarak anlayamadı. Belki de işe en basit soruyla başlamalıyız… 2016 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 598 tane 5 yıldızlı otel bulunmakta. Bu 598 otelin içinden misafirleriniz sizi nasıl fark edebilirler ve sizi neden tercih etmeliler?

Artık eski görüşleri ve süreçleri bir kenara koymanın zamanı sizce de gelmedi mi? Gelişmeleri daha sağlıklı görebilmek adına kendinize şu soruları sormalısınız. “En son ne zaman Google’da bir şey aradınız?” ve “En son ne zaman Facebook’a, Instagram’a veya Youtube’a girdiniz?”

TURİZMİN MÜŞTERİLERİ NEREDE?

Dünya çapında 3,773 milyar internet kullanıcısından birisiyiz ve istikrarlı bir şekilde büyüyen 2,789 milyar aktif sosyal medya kullanıcısından oluşan dijital topluluğun da bir parçasıyız. Sizce de çokta şaşırtıcı değil mi?

2017 Yılında Dijital Küresel Değerlendirme raporuna göre, 1,871 milyar aylık aktif Facebook kullanıcısı, 1milyar aktif YouTube kullanıcısı ve 600 milyon Instagram kullanıcısı var. Bu rakamlar sosyal medyanın toplumdaki öncü rolünü vurguluyor. Hatta öyle ki, son Amerikan seçimleri bile Sosyal Medya’nın gücünü sergilemesi açısından son derece önemli. Uzun lafın kısası, Sosyal Medya bugün nasıl iletişim kurduğumuzdan, eğlencemize ve hatta tatil planlarımıza varıncaya kadar biz farkında olmadan etkilemekte.

İşin özü dijital dönüşüm yolculuğumuzda Sosyal Medya kendi ekosistemini yaratmış ve turizmciler olarak sizin hedef kitlenizde orada! Peki siz gerçekten orada mısınız?

dijital pazarlama danışmanlığı turizm sektörü dijital dönüşüm ve sosyal medya Dijital Dönüşüm’de Sosyal Medya’nın Turizme Etkisi dijital pazarlama danismani icin

TURİZMCİLER OLARAK NEDEN ORADA OLMANIZ GEREKİYOR?

Stratejik olarak kullanıldığında Sosyal Medya, konaklama endüstrisinde olan işletmeler için gerçek bir mücevher haline gelebilir. En başta reklam bütçeleri ve sadık müşteriler konusunda elinizi güçlendirir. Bunun yanında Sosyal Medya’ya odaklanılmış bir yaklaşım, güçlü bir marka oluşturmanıza yardımcı olabilir. Dünya çapında daha fazla açılım sağlayabilir, müşterilerle daha iyi ilişkiler oluşturabilir ve bu ilişkileri koruyarak müşterilerle doğrudan etkileşim kurmak için muhteşem bir araç sunabilir. Tabii sorulması gereken soru şu! Bunu gerçekten istiyor musunuz?

Sosyal Medya kanalları, internet sitesinin bir uzantısı olarak görülmektedir. Çünkü bu kanallar yeni müşterileri davet etmek ve eski müşterilerin işletme sayfasını takip etmesine, yorum yapmasına, şeffaf, doğru bir geri bildirim değerlendirme yapmasına izin verir. Bu durum da misafirlerinizi ve müşterilerinizi marka temsilcileriniz haline getirebilirsiniz. Pek çok kişi tatildeyken Sosyal Medya hesaplarından daha fazla paylaşım yaptıklarını unutmayın, bunu fırsata çevirmek sizin elinizde!

NE, NE ZAMAN OLUYOR?

148,3 milyon kişi konaklayacakları yer, tur ve aktivite rezervasyonlarını yaptırmak için interneti kullanıyor. Bu da her yıl seyahat rezervasyonlarının %57’sine karşılık geliyor. Söz konusu online rezervasyonlar olduğunda müşteri yorumları o kadar önemli oluyor ki, potansiyel misafirlerin kazanılması veya kaybedilmesi bu yorumlara bağlı olabiliyor. Peki en son ne zaman sayfanıza veya hakkınızda yazılan olumsuz yorumları okudunuz? Unutmayalım ki, Sosyal Medya yaşayan bir ekosistem ve onu bizler var ediyoruz. Dolayısıyla büyük resmin parçalarını orada bulabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA’NIN ETKİLER SEYAHAT ÖNCESİ Mİ BAŞLIYOR?

Her şey, farklı turizm rotaları hakkında yapılan detaylı online araştırmalarla başlıyor. Bu araştırma sürecinde, Sosyal Medya üzerinden yorumlar ve diğer ilgili bilgiler elde edilmek. Rota seçildikten sonra arama, çeşitli konaklama seçeneklerinin değerlendirilmesiyle devam ediyor. Bu, markalar için önemli bir temas noktasıdır. Çünkü eğer kendinizi tatil yapacaklara doğru bir şekilde yansıtırsanız, %33 oranında otel değişimlerini veya %7 oranında rota değişimlerini etkileyebilirsiniz. Fuel Travel tarafından yapılan bir ankete göre katılımcıların %83,4’ü, ilk olarak online yorumları okumadan otel rezervasyonu yaptırmayacaklarını ve %85’i TripAdvisor üzerinde yer alan olumsuz yorumların, otel üzerinde izlenimlerini ekleyeceklerini belirtiyor.

SOSYAL MEDYA’NIN SEYAHAT BOYUNCA ETKİLERİ DEVAM EDİYOR

Tatil başladığı zaman, araştırmalar gittiğiniz rotada yapacağınız aktiviteler veya gideceğiniz restoranlar hakkında bilgi almak şeklinde devam eder. COMSCORE tarafından yapılan bir açıklama, seyahat boyunca seyahat edenlerin yaptıkları aktiviteler (%58), restoran bilgileri ve yorumları (%37) ve otel/konaklama (%36) hakkında bilgi aradığını ortaya koydu. Bu konuda bir dönem Foursquare çok etkiliyken şimdi onun yerini farklı seçenekler almakta.

Bilgi aramaya ek olarak seyahat edenler gerçek zamanlı deneyimlerini de paylaşıyorlar. AdWeek’e göre Facebook, etkinlikleri ve seyahatle ilgili içerikleri paylaşmak için ilk kullanılan kanal. Ankete katılanların %52’si, arkadaşlarının paylaştığı resimlerin seyahat planlarına ilham verdiğini ve %76’sı da tatil fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıklarını belirtti. Instagram üzerinde ise 200 milyon #food ve 23 milyon #drinks etiketine sahip gönderi var. Bu kanalda yemek ve içecek fotoğrafları en popüler paylaşımlar arasında yer alıyor.

turizm sosyal medya rakamlari turizm sektörü dijital dönüşüm ve sosyal medya Dijital Dönüşüm’de Sosyal Medya’nın Turizme Etkisi turizm sosyal medya rakamlari

SOSYAL MEDYA’NIN SEYAHAT SONRASI ETKİLERİLERİ DEVAM EDİYOR

Tatilin bitmesi sosyal medya paylaşımlarının biteceği anlamına gelmiyor. Aksine eve döndüklerinde seyahat edenler, deneyimlerinin kalitesini değerlendirmeye başlıyor. Almanya’da Statista tarafından yapılan online ankete göre müşteri yorumlarına göre tatil, seyahat & konaklama en popüler ikinci konu. Katılımcıların %93,4’ü bu konular hakkında online değerlendirme yaptıklarını ifade ediyor. Her dakika, TripAdvisor üzerinden 280’den fazla değerlendirme ve fikir paylaşılıyor.

2016 yılı boyunca seyahatle ilgili paylaşılan 98,5 milyon fotoğrafla Instagram, seyahat deneyimlerinin paylaşılması için sıklıkla kullanılan başka bir sosyal medya aracı olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür kullanıcı tarafından üretilen içerikler, eğer stratejik olarak kullanılırsa işletmeler için son derece önemli olabilir. Daily Insights’a göre kullanıcı tarafından oluşturulan fotoğraflar, %4,5 daha fazla dönüşüm elde etme şansı var. Müşterilerinizin etkileşimler ya da etkileşim olmadan paylaşım yapma olasılığı oldukça yüksek.

HER ŞEYİ DİKKATE ALMA

Sosyal medya, açık bir şekilde dönüştürme gücü ve işletmenizi büyütme gücü sayesinde konaklama endüstrisinin kilit araçlarından biri haline geldi. Müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinmek, hedef kitlenizle etkileşime girmek ve marka kapsamınızı genişletmek için kullanıldığında müşterilerinizle uzun dönemli ilişkiler kurabilir, sadakat oluşturabilir ve güçlü ve tanınan bir marka kimliği elde edebilirsiniz.

EYLEME GEÇİN

Rakipleriniz Sosyal Medya’da olduğu için orada olmamalısınız! Unutmayın ki, Sosyal Medya insanlar için yapıldı ve bir marka olarak orada bulunuyorsunuz. Facebook ve diğer Sosyal Medya kanalları bunu göz önünde bulundurarak güncellemelerini yapmakta. Dijital dönüşümden kaçamazsınız! Her geçen gün aleyhinize işliyor ve harcamalarınız katlanıyor. Bugün olmasa yarın, yarın olmasa öbür gün kısacası artık oyunda var olmak için bu konuya ciddi şekilde eğilmelisiniz.

Not: “Digital Transformation Role Social Media Hospitality Industry” yazısı o kadar kelimesi kelimesine katıldığımdan bazı yerlerine ekleme yaparak, sizlerle paylaşmak istedim.