Dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer sorusunun cevabı 5 yıl, 19 yıl veya bir nesil mi?

Aslında bu süreyi belirleyen başlıca faktör, kurumun bugüne kadar kurum içi ve kurum dışı süreçlerini ne kadar dijitalleştirdiği ile ilgili. Tabii süre belirleme noktasında dijital dönüşüm amacınız ve hedefleriniz de kit rol oynuyor. Bu noktada belki büyük resme küçük adımlarla gidilmelidir ki, bu da dijital dönüşüm süresinin uzaması anlamına gelecektir. Dijital dönüşüm için tahmini bir süre belirlenebilir diye düşünenlerine aksine, bazıları da bir süre belirlenemeyeceğini düşünüyor ki,

Karl Havard “ulaşılacak bir rota olduğuna inanın ve zaman belirlemeyin. Çünkü kötü haberleri söylemeyi sevmesem de asla oraya ulaşamayacaksınız. Teknoloji hızlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, davranışlar değişecek ve siz her zaman yakalamaya çalışacaksınız. Rota yok. Bunun yerine rotadan uzaklaşarak dönüşüm hızına odaklanmalısınız.”

 

Fakat bu söylemi kurumsal hayatta olan kişilerin kabul edeceğini düşünmüyorum, çünkü bir yatırım yapıyorlar ve karşılığını da belli bir süre içerisinde almak istiyorlar. Özellikle kurumlar dijital dönüşümü “dijital okur yazarlık” gibi ölçülebilir işleri olarak göz önünde bulundurarak “Dijital Dönüşümü Gerçekleştirmek Ne Kadar Sürer” sorusunun cevabını kolaylıkla verebileceklerine inanıyorum.

Dilerseniz, bu sorunun cevabını için Econsultancy sitesinde yayınlanan yazıda arayalım.

Dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer sorusunu cevabı 5 yıl mı?

En son dijital pazarlama trendleri makalesinde Ashley Friedlein şunları söylüyor. “Dijital dönüşüm hızlı bir şekilde olmuyor. Bazı şirketler bir yıl içerisinde gerçekleşmesini bekliyor. Benim deneyimlerime göre, özellikle de büyük kurumlarda, beş yıl daha gerçekçi bir rakam. O zaman bile görevler asla bitmiyor.”

Beş yıl birçok durumda referans alınan zaman olarak görülüyor çünkü bu zaman zarfı, uzun dönemli düşünme ve ömrü normal bir CMO’nun ömründen uzun olmadan yatırım yapma imkanı olarak görülüyor.

2014-2017 arasında Travelex’in baş dijital yöneticisi Sean Cornwell, 2015 yılında Pazarlama Festivali panelinde yaptığı konuşmada Travelex’in iç düzeninde referans aldığı beş yıllık planın detaylarını verdi.

dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer Dijital Dönüşümü Gerçekleştirmek Ne Kadar Sürer? Dijital Do nu s u mu  Gerc ekles tirmek Ne Kadar Su rer
Dijital Dönüşümü Gerçekleştirmek Ne Kadar Sürer

 

McKinsey’nin finansal hizmetlerde dijital dönüşüm yol haritası da beş yıllık planı içeriyor. İnternet sitesinde birkaç yazar şunları yazıyor. “Deneyimlerimize göre sadece IT’de, şirketlerin eski ve köhne sistemleri, gelecek beş yıl içerisinde mevcut harcamalarını iki katına çıkarmak zorunda kalabilir.”

Aynı makale içinde iki yıl içerisinde Axa’nın $950 milyonluk yatırımını ele alırken şunlar söyleniyor; “yatırım büyük ihtimalle bir süre düşük karlı olacak – ancak yatırım olmadan uzun dönemde ciddi kar kaybı riski var.”

Beş yıl çok aşırıya kaçmadan kulağa makul gelen bir süre olabilir, peki gerçekten de belirli bir temele mi dayanıyor?

Dijital dönüşüm ve baş dijital yönetici terimleri, sırasıyla 2014 ve 2013 yılına kadar moda değildi (ayrıca Google Trends’in istatistiklerine bakabilirsiniz). Bu nedenle birçok durumda, beş yılın ulaşılabilir olup olmadığını (dönüşümün tarafsızca ölçülebilir olduğu varsayımı altında) söylemek çok erken.

Ancak daha eski vaka çalışmaları da var. Kasım 2011 tarihinde, MIT Dijital İşletme Merkezi ve Capgemini Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen üç yıllık çalışmaya göre küresel ölçekte şirketlerin üçte biri etkili dijital dönüşüm programları oluşturdu.

Dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer sorusunu cevabı 19 yıl mı?

Dijital dönüşümün öncülerinden biri 2011 yılında İngiltere tarafından hükümeti dönüştürmek için kurulan Hükümet Dijital Hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor.

GDS’den Tom Loosemore, “dijital” kelimesine etkili bir tanım yaptı: “İnsanların artan beklentilerine karşılık vermek için internet çağı kültürü, uygulamaları, süreçleri ve teknolojilerini uygulamak.”

Dijital dönüşüm nedir?

Defra’nın CDO’ları Harriet Green ve Myra Hunt şunları söyledi; “dijital dönüşüm, çalışma yöntemlerini değiştirmek anlamına geliyor. Yani: daha çevik olmak, kullanıcıları ilk sıraya yerleştirmek, kullanıcı araştırmasına dayanarak küçük adımlarla başlayarak bu noktadan tekrar etmek.

Merkezi hükümet gibi büyük bir kurumsa dijital dönüşüm doğal olarak beş yıldan uzun sürecek. Peki ne kadar uzun?

GDS’nin o zamanki yöneticisi Stephen Foreshew-Cain, 2016 yılında hükümetin 2030 yılında nasıl görüneceğine dair vizyonunu tanımladı. Bu GDS’nin kurulmasından 19 yıl sonra gerçekleşti.

Bu sürenin verilmesi, Foreshew-Cain kabul ettiği üzere , “hükümet hizmetlerini dönüştürmenin hükümeti dönüştürmek” anlamına gelmesi. Hükümet içerisinde herkesin son birkaç yılda öğrendiği üzere bu durum teknolojiyi güncellemekten ve internet sitelerimizi yeniden tasarlamaktan çok daha fazlasını içeriyor.”

2030 yılına kadar Foreshew-Cain’in yazdıklarına göre şunlar olacak. “Temelleri sabitleyeceğiz. “Dijital” artık bir şey olmayacak; her şey varsayılan olarak dijital olacak. Hükümet içerisinde dijitali kurmak için geçtiğimiz sene başlattığımız çalışmalar olgunlaştı. Mevcut durumda elimizde hizmet ettiği kişilerin çeşitliliğini yansıtan çeşitli ve dijital olarak donanımlı iş gücü var.”

Sizin de aynı fikirde olacağınızı düşündüğüm sağlam bir iş yeri dijital dönüşümü tanımı. Eğer bu plan başarılırsa, çok uluslu şirketlerin dönüşümünün – en iyi ihtimalle yirmi yıl – uzun süreceğini öne sürmek makul olur.

Dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer sorusunu cevabı bir nesil olabilir mi?

Everest Grup CEO’su Peter Bendor-Samuel’a Forbes tarafından şirketlerin dijital dönüşümde ilerleme kat edip etmediği soruldu. Kısacası, teknolojinin olası etkilerini anlamadan önce işletmelerde teknoloji yatırımı olup olmadığını ortaya çıkardı.

“[1990ların sonuyla karşılaştırıldığında], interneti nasıl kullanacağımızı daha açık bir şekilde anlıyoruz ve bunun üzerine inşa ediyoruz. Amazon ve diğer firmanlar internette faydalanarak inanılmaz bir değer yarattı. Ama birçok şirket, incelikli broşürler yerine internet sitelerine daha fazla para harcadı. Son 10 yılda, bu incelikli broşürler olgunlaştı ve e-ticaretin onlara daha fazla değer getirmesini sağladı.  Ancak bu internet yolculuğuna başladıktan yaklaşık 20 sene sonra gerçekleşti. Bu teknolojilerin istikrarlı bir şekilde pazar payı almasının bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı.

“Bugün yine aynı tuzağa doğru ilerliyoruz. Artık elimizde Yapay Zekadan chatbotlara, analitiklerden Robotik Süreç Otomasyonuna kadar birçok yeni  teknoloji var. Tüm bunlar performans açısından anlamlı ve devasa bir ilerleme sunuyor. Ama internette olduğu gibi aynı yolu izliyoruz – kanıtlanmamış olgunluk modelleri ve çerçeveleri üzerine yetkinleri inşa ediyoruz. Eğer tarih tekerrür ederse, ki bunun olması oldukça olası, dijital yatırımın çoğu boşa gidecek.”

Bendor-Samuel’in bizi uyardığı doğruysa ve tarih tekerrür ederse, dijital dönüşüm bir neslin çalışması olabilir.

Belki de o zaman dijital dönüşüm gerçekte ulaşılabilir bir amaç değil?

Webcredible’dan Trenton Moss, 2017 ile günümüz arasındaki dönemi ‘dijital dönüşüm yorgunluğu’ olarak tanımlıyor.

Moss temelde paydaşların gerçek maliyeti ve zamanı ( ve CDO veya danışmanla somur sonuç elde edememeyi) öğrendiklerine yorgunluk ortaya koyduğunu ifade ediyor.

“Neredeyse tüm geleneksel işletmeler (dijital çağda doğmayanlar), dijital dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Ancak neredeyse kimse dijital dönüşümden bahsetmiyor. Ve neredeyse kimse dijital dönüşüm programlarını yukarıdan aşağıya uyguluyor. Bunun yerine daha fazla dijital lider problem ifadelerine odaklanmaya, operasyon verimini ve/veya maliyeti nasıl arttıracaklarına dair fikirler sunmaya ve hızlı bir şekilde PoC (proof-of-concept) ve MVP (minimum uygulanabilir ürün) sunmaya başladı.

“Bu aşağıdan yukarıya yaklaşım, zaman içerisinde işletmelerin dijital olarak dönüşmesine izin veriyor… ama bu süreçte kimse “dijital” veya “dönüşüm” kelimelerinden bahsetmiyor.”

İkna edici bir şekilde ifade edildi. Aynı zamanda General Electric’in yeni vaka çalışmasıyla da desteklendi.

GE yakın zamanda modernleşmek ve sürdürülebilirlik sağlamak adına dijital işletmesi olan GE Digital’i sundu. Nesnelerin İnternetine yapılan büyük bir yatırımdan sonra analistler New York Times’a bu gibi bir dijital dönüşümün “aşırı optimist ve çok geniş” olduğunu söyledi.

GE’nin 2013 yılında CEO Jeff Immelt’in izleyen sözlerinden sonra başlattığı dijital dönüşümünün özetini burada görebilirsiniz: “Endüstriyel dünya ve internet dünyası arasında partnerlik olacağını biliyoruz. Ve sektörümüzde toplanan verilerin diğer şirketler tarafından nasıl kullanıldığını kabullenmeyi göze alamayız. Bu dönüşümün bir parçası olmalıyız.”

Ana fikir, endüstriyel mühendisliği ve onun etrafındaki hizmetleri ve yazılımları satmaktı.

2018 yılının sonlarına gittiğimizde GE çoğunluk hissesini, 2016 yılında $915 milyon ödeme yapan alan yönetimi yazılımı sağlayıcısı Service Max’a satacağını açıkladı.

Reuters haberine göre “GE, eski CEO Jeff Immelt yönetiminde “en iyi on” yazılım şirketlerinden biri olma amacıyla dijital işletmesine $4 milyardan fazla harcadı.”

Moss’un aşağıdan yukarıya yaklaşımı gösteren vaka çalışması, piyasada fark yaratacak şekilde dijital değişimi etkilemenin tek yolu mu? Moss yaklaşımı (başarılı olan) GDS’nin yaklaşımına benziyor – küçük başlayıp yukarıya ölçeklemek.

Dijital dönüşümün boş hayal olduğunu kabul edersek, bu kabulleniş hiçbir şey yapmamam bahanesi olmaz – şirketiniz dijital, veri, teknoloji veya ürün yönetim becerilerinde eksiklik yaşasa bile.

dijital dönüşümü gerçekleştirmek ne kadar sürer Dijital Dönüşümü Gerçekleştirmek Ne Kadar Sürer? dijital do nu s u m dan s man
Dijital Dönüşüm Danışmanı

Karl Havard’ın sözleriyle yazıyı tamamlayalım: “Durmanın bahanesi olamaz. İster eski IT sistemlerini ve mimarilerini değiştirmek çok büyük ve pahalı olduğu algısı olsun isterseniz yeterli yetenek olmadığı, kilit çalışanların tutulması veya vizyon ve liderlik eksikliği olsun, her zaman bir başlangıç noktası vardır. Her durum farklı olacak. Ama büyük düşünün, küçük başlayın ve hızlı ölçekleyin… mümkün olan en hızlı şekilde.”

Bir dipnot da ben ekleyeyim. Pazarlama ve iletişim de olduğu gibi sürece ne kadar geç başlanırsa, rakiplerinizi yakalamak için zaman ve bütçe harcaması x2 veya daha fazlasını harcayacaksınız. Bu da sizin karlılık oranlarınızı düşürecektir. Tabi bunun yanında rakiplerinizden süreci nasıl yaptıklarını öğrenmek isteyebilirsiniz ki, bunu yapan markalarda çalıştım. Maalesef daha fazla zaman ve para harcıyorsunuz. Belki de en önemlisi olan deneyiminiz rakibinize göre daha az oluyor.

Kaynak: https://econsultancy.com/how-long-does-digital-transformation-take-timescale/