Global Otellerin İçerik Pazarlama Kampanyalarına Bakış

Otellerin içerik pazarlama kampanyalarını inceleyerek, ileriye dönük pazarlama taktiklerinizde belki değişikliğe gidebilirsiniz 🙂

Tatilcilerin otel seçimleri için artık broşür, gazete veya otellerin internet sitelerinde gezinmek tek başına yeterli olmuyor.

Günümüzde, birçok insan güzel bir tatil geçirebilmek adına ilham almak için Google veya Sosyal Medya’ya başvuruyor. Otel markalarının bu kalabalıktan sıyrılmaları da kendi yapacakları çalışmalar doğrultusunda olacak.

İçerik pazarlaması ise otellerin başvurabilecek en iyi yöntemlerden biri. Özellikle müşteri deneyiminin iyileştirilmesi ve ziyareti satın alma ile bitirilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Turizm dünyasına yardımcı olmak ve global otellerin içerik pazarlamasını nasıl kullandıklarını aşağıdaki örneklerle sizlerle paylaşmak istiyorum.

InterContinental Otelleri – podcast

Podcast yayınları son birkaç yılda oldukça popüler oldu. Birçok marka müşterilerle iletişim kurmak ve dikkat çekmek için bu yöntemi kullanıyor.

Dünyanın üç farklı yerinde yapılan InterContinental Yaşamı Hikayeleri podcast serisi sayesinde, InterContinental Otelleri çekicilik, dünyevilik ve empati gibi farklı duyguları keşfediyor. Amaç, dinleyenleri kendi seyahatlerine çıkmak için teşvik ederken, oteli düşünmelerini sağlamak. Podcastlar mikro sitede sunuluyor ve sitede ayrıca videolar ve yazılı içerikler de mevcut.

Bu podcastın ele alınmayı hak etmesinin nedeni, marka promosyonu yerine doğal bir anlatıma sahip olması. Otel sadece hafifçe ele alınıyor ve gereksiz veya yorucu referanslardan kaçınılıyor. Karşılığında, dinleyicilerin kaliteli içeriğe yatırım yapma olasılığı arttırılarak marka güçleniyor.

Four Seasons – online dergi

Online bloglar, tüm markalar için klasik bir içerik pazarlaması stratejisidir. Genellikle, temel konular etrafında bilgiler verilerek tüketicilerin dikkatini çekmek amaçlanır. Four Seasons Dergisi, lüks seyahat dergilerinin tarzından esinlenerek oluşturulan en iyi otel bloglarından biri.

Çarpıcı başlıklar ve iyi bir şekilde araştırılmış, yüksek kaliteli yazım şekli sayesinde, insanlara hem ilham sunuluyor hem de uluslararası otellerde kalmayla ilgili değerli bilgiler veriliyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise derginin etkili (ama zarif bir biçimde) eyleme teşvik etmesi. Kullanıcılar, ana internet sitesine geçmeden blog ana sayfasından yer olup olmadığına bakabiliyorlar. Aynı zamanda makalelerde belirli oteller arasında gezinme seçeneği var. Bu durum, arama motorlarından veya sosyal medyadan gelen insanlar söz konusu olduğunda sitede kalma süresini etkili bir şekilde arttırıyor.

Loews – kullanıcı tarafından üretilen kampanya

Kullanıcı tarafından üretilen içerik, markaların kendilerini göstermeleri için iyi bir yöntemdir.

2015 yılında Loews Otelleri ve Resortları, sosyal reklam kampanyasını, mikro site ile desteklediler. Reklamlarda profesyonel fotoğraflar kullanmak yerine, Loews, otel misafirlerinin çektiği Instagram fotoğraflarını kullandı. Reklamlar, kullanıcı tarafından üretilen içeriği teşvik etti ve insanlardan kendi resimlerini #travelforreal etiketiyle paylaşmaları istendi. Tüm fotoğraflar, “Çünkü kimse hikayemizi sizden daha iyi anlatamaz” sloganıyla mikro sitede yayınladı.

Tüketicilerin %93’ünün satın alma kararı aşamasında kullanıcı tarafından üretilen içeriklerin yardımcı olduğunu söylerken, kampanya tüketiciler için (genel online yorumlarla birlikte) görsel garanti sunmayı amaçladı.

Bu sırada kullanıcı tarafından üretilen içerik paylaşarak Loews müşterilerin değerli hissetmesini sağladı ve savunma döngüsünün devamlılığını destekledi.

Kaynka: https://www.econsultancy.com/blog/69984-seven-examples-of-hotel-content-marketing-campaigns