İçerik pazarlama hakkında öğrendiklerinizin yanlış olabileceğini size söylersem ne düşünürsünüz? Şöyle ki, bazı konferanslarda veya seminerlerde kullanılan örnekler içerik pazarlamasıyla alakalı değildirler. Halbuki örnekler, konuyu daha iyi kavramamıza yardımcı olurlar. Burada verilen yanlış örnekler bizi konunun dışına itecektir. Dolayısıyla markamız için önemli olup olmadığının kararını da, buna göre veriyoruz.

İçerik Pazarlama, Markanız İçin Önemli

Büyük ajanslarla ve markalarla gerçekleştirdiğim toplantılarda pazarlamacıların konuyu bildiğini ama halen çok gerekli görmedikleri izlenimlerini edindim. Fakat yabancıların da (hepsini kast etmiyorum), bu denli olaydan kopuk olduğunu tahmin etmiyordum. Yazının tamamını okuduğunuzda eminim sizde bana hak vereceksiniz. Kısacası yurtdışında ve ülkemizde pek çok dijital pazarlamacı, halen içerik pazarlamasının tam olarak ne olduğunu anlayabilmiş değil! Biraz iddialı oldu ama o kadarcık olsun artık.

İçerik pazarlama için araştırma yaparken bazı konferanslarda verilen örneklere bakınca biraz şaşırdım. Aşağıda bakacağımız örneklerin bir kısmını CMI strateji şefi Robert Rose, “Akıllı Reklamcılık” diye nitelendirmektedir ki, bence de çok doğru bir tanımlama. Kısacası, Old Spice türü viral kampanyalar her ne kadar geleneksel medya ile başarı elde etse de, halen içerik pazarlama örneği olarak gösterilmekte!

Etkin Bir İçerik Pazarlama İçin

Her ne kadar daha önceki içerik pazarlama yazılarımda bunu belirtsem de, en basit hali ile ne olduğunu merak ediyorsanız, İçerik Pazarlama isimli sunumuma bakmanızı öneririm. Etkin bir içerik pazarlama için:

  • Hedef kitleyi muhafaza etmek veya dikkatini çekmeye odaklanır.
  • Eğlenceli veya yararlı bilgiler içerir.
  • Paylaşılacak içeriklerden meydana gelir.

Eğer içeriğiniz bu üç içeriği bir arada barındırmaz ise, içerik pazarlamadan ziyade yapılan iş, reklam veya pazarlama olur. Bunu en iyi yapanlardan biri ise BuzzFeed‘dır.

Mevcut müşterilerimizin ilgisini çekmek istediğimiz zaman, bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir:

– Potansiyel müşteriler veya müşteriler, içeriklerimiz aracılığıyla email bültenimize üye oluyor mu? veya sosyal ağlarda bizi takip ediyor mu?
– Bültene veya benzeri şeylere üye olmaları, içerik pazarlamacıların en önemli silahıdır.
İçerik pazarlama uzmanı, müşteriler arasında segmantasyonun tam olarak yapılmasına yardımcı olur.
İçerik pazarlama uzmanı, ulaşılmak istenen hedef doğrultusunda talep yaratılmasına yardımcı olur.
İçerik pazarlama uzmanı, müşterilerin ilgisini çekerek, dönüşümün gerçekleşmesine ve markaya sadık kalınmasını sağlar.

Kullanışlı içerikler geliştirmek istediğimiz zaman, bazı önemli noktalara dikkat etmeliyiz:

– İçerik bizim ürünümüzden ziyade, müşterinin ürünle ilgili sorun yaşadığı noktalara odaklanmalı
– Eğer mümkünse, içerik eğlenceli olmalı

Süreklilik arz eden içeriklerdeki önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz:

– İçerik bir kerelik veya kampanya bazlı değildir.
– İçerik sürekli olmalı ve dağıtım kanallarından varlığını sürdürmelidir.

Şimdi Gelin Örnek Üzerinden Konuyu Detaylandıralım

İçerik pazarlama konusunu biraz daha açtıktan sonra sıra geldi yurt dışındaki eğitimlerde kullanılan örneklerden birkaçını incelemeye.

Dollar Shave Club Örneği

Viral pazarlamanın en iyi örneklerinden biri olan ve Youtube’da 11 milyon kişi tarafından izlenen Dollas Shave Club, İçerik pazarlama örneği midir?

Üye olmak gibi bir amacı yok. İkincisi oldukca ürün odaklı ve üçüncü olarakta kampanya bazlı olmasından dolayı içerik pazarlama değil, akıllı reklam örneğidir.

Oreo Dialy Twist Örneği

100. yılı güzel bir kampanyayla kutlayan Oreo, satışlarını yüzde 25 arttırdı. İçerik pazarlama örneği olarak gösterilmesine karşın gene doğru bir örnek değildir. Çünkü kampanya dahilinde kalmakla beraber, ürün odaklı bir strateji izlenmiştir.

Bu iki örnekte de gördüğünüz üzere, içerik pazarlama, kampanyadan ziyade müşterilerin sorunlarına veya ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Kampanyalarda projeler gibi belli bir başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Şu da bir gerçek ki, içerik pazarlamasınıda içinde barındıran bir kampanya pek ala yapabiliriz. Bunu başka bir blog yazısında örnek ile açıklayacağım.