Instagram’ın yeni özelliği IGTV’yı göz atalım

Keyifli bir çeviri ile daha karşınızdayım. Turizm veya dijital dönüşümden farklı olarak bu sefer Instagram’ın yeni özelliği IGTV hakkında kaleme alınan harika bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Yoğunluktan vakit bulup, maalesef yazı yazamıyorum ama bu açığı çeviriler ile kapatmayı hedefliyorum. Bu da onlardan biri. İyi okumalar!

Hazır mıyız? Instagram’ın yeni video platformu IGTV geldi!

IGTV, Instagram’da sunulan dikey ve uzun video formatı ve yerel Instagram uygulaması ve yeni bağımsız IGTV uygulaması içerisinde sunuluyor. IGTV hakkında bilmeniz gereken 3 şey var. Ayrıca, IGTV nasıl çalışır, IGTV’ye nasıl video yüklerim ve bu yeni platform sizin için ne anlama geliyor gibi birçok soruyu cevapladık.

IGTV hakkındaki bilginin yanında olmazsa olmaz diğer önemli detayda Instagram algoritmasıdır. Onun için de >2019 Yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? yazıma bakmanızı öneririm.

IGTV Nedir?

IGTV, Instagram’ın geleneksel televizyonu değiştirmesi ve modern, mobil deneyimle güncellemesidir.

Son yıllarda Youtube oldukça popüler oldu ve mobil video nedeniyle gençlerin televizyon izleme süresi %40 azaldı!

2021 yılına kadar mobil video, toplam mobil trafiğin %78’ine karşılık gelecek ve Instagram, IGTV ile mobil video lehine bahis oynuyor.

Instagram’da herkes kendi IGTV kanalını oluşturabilir ve takipçileriyle uzun videolar paylaşabilir.

Şimdilik birçok hesap için 10 dakikalık videolar ve daha geniş hesaplar için bir saatlik videolar sunuluyor. Ama Instagram, ilerleyen zamanlarda bu sınırın olmayacağını söyledi.

Youtube’un aksine IGTV, sadece mobil platformu için oldukça mantıklı bir şekilde tamamen dikey videolardan oluşuyor. Instagram herkesi Instagram Hikayeleri ile dikey video kaydetmek için eğittiğinden dolayı daha yaklaşılabilir bir başlangıç yapıyor.

IGTV videolarını Instagram uygulamasında, bağımsız IGTV uygulamasında veya başka birinin Instagram profilindeki IGTV butonuna tıklayarak izleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz biri yeni IGTV video yayınladığında, yerel Instagram uygulaması üzerinden bildirim alırsınız.

Instagram, ilgi alanlarınız ve takip ettiğini kişilere göre video sunar. Ayrıca “popüler” kanallardaki yükselişe geçen videoları izleyebilirsiniz! Instagram, hikayelerde olduğu gibi dm ile IGTV videolarını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Reklam da yok – henüz. Sunumun ardından basın toplantısında Instagram CEO’su Kevin Systrom “şimdilik katılım oluşturmaya odaklanıyoruz” dedi.. “Ama bu oldukça makul bir yer. Video oluşturanların yaşamlarını sürdürmesinin yöntemleri olacak.”

dijital pazarlama danışmanlığı igtv IGTV: Instagram’ın Yeni Video Platformu için Kapsamlı Kılavuz dijital pazarlama danismani icin

Instagram’ın Yeni Video Platformu + Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

#1 IGTV Sadece Dikey Videoları İçeriyor

Dediğimiz gibi IGTV sadece dikey videoları içeriyor. Teknik olarak IGTV’ye yatay video da yükleyebilirsiniz ama deneyim iyi olmayabilir.

IGTV üzerinde yatay videoların nasıl göründüğüne dair iki örnek. @beamiller’in videosu, arka planı bulanıklaştırarak hızlı bir şekilde düzenlendi ve @jeffmindell‘in videosu ise telefonunuz döndürmeniz gereken yatay bir video .

Dikey video, canı isteyen herkesin bir şey üretmesine izin veriyor. Kamerada profesyonel videolar oluşturma baskısı yerine dikey videolar, doğrudan telefondan kayıt yapmanızı destekliyor.

Dikey videolar aynı zamanda mobil deneyimi arttırıyor. Çünkü videoyu izlerken telefonu döndürmenize veya daha küçük versiyonunu izlemenize gerek yok. Sizi bilmem ama ben telefonumu “portre” modunda tutuyorum. Bu nedenle ne zaman YouTube videosu izlemek istesem oldukça sinir bozucu oluyor.

Sizi dikey video oluşturmaya zorlamak, Instagram’ın yenilikçi bir hareketi ama sosyal medya yöneticileri bunu sevmeyebilir. Video içeriği çekerken, ya iki oran için çekersiniz ya da videonun dikey olarak kesilebileceğinden emin olursunuz. Bunun anlamı daha fazla düzenlemedir ve aynı videoyu tüm sosyal platformlarda paylaşamazsınız.

Video sosyal medya pazarlamasında önemli bir yetenek haline geliyor. IGTV’nin sunulmasıyla eğer video yapmayı veya düzenlemeyi bilmiyorsanız gerçekten hemen öğrenmeye başlamalısınız!

 

#2 IGTV Netflix değil YouTube gibi

IGTV’ye 1 saate kadar video yükleyebilseniz de yakın zamanda favori dizinizi izlemeyi beklemeyin.

IGTV’nin amacı daha çok YouTube ve daha az Netflix gibi olmak (sonuçta Facebook Watch bunun için var). IGTV, Hollywood elitleri yerine favori fenomenleri ve vloggerları takip etmek için var.

Instagram, Bryce Xavier ve Lele Pons gibi genç fenomenleri IGTV’ye çekerek YouTube ve Snapchat’ten pay almak istiyor. Birçok ünlü sosyal medya + YouTube fenomeni IGTV’nin parçası.

TechCrunch’a göre “Instagram, isimlerini daha geleneksel yayın yöntemleriyle duyuran kişilere değil internet ünlülerine odaklanıyor ve bu nedenle televizyon kanalları çok parlatılmış görünebilir.”

“Amaç, kendi içerik stilleri ve oldukça büyük Instagram kitlesi olan kişilerin IGTV normlarını belirlemesine izin vermek.”

Bu işletmeniz için iyi haber çünkü IGTV’ye yüklemek için süper ötesi video hazırlamanıza gerek yok. Prodüksiyon kalitesi iyi olduğu sürece Instagram Hikayesinin bir adım yukarısı gibi düşünün. ama Instagram paylaşımı veya videosu gibi mükemmel veya özenle seçilmiş olmasına gerek yok.

Aslında 5 saatten kısa sürede ilk IGTV şovunu yazdım, çektim ve düzenledim ve gerçekten de ne yaptığımı bilmiyordum. Telefonunuzla çekim yapabilir, iMovie ile düzenleyebilir ve kanalınıza yükleyebilirsiniz. Yüksek kaliteli IGTV videoları oluşturacak olsak da eğer vaktiniz yoksa aşırı kaliteli olmalarına gerek yok.

 

#3 IGTV Bağımlılık Yapıcı Mobil Deneyimi

En sevdiğiniz diziyi IGTV’de görmeseniz de Instagram, geleneksel televizyon deneyimine benzer bir yapı sunmaya çalışıyor.

Instagram hesabı olan herkes kendi IGTV “kanalını” oluşturabilir ve burada canlı olarak IGTV videoları yayınlayabilir (normal Instagram bio + Instagram Hikayeleri Öne Çıkanlar haricinde).

Televizyonu açık dizinin hemen başlaması gibi IGTV uygulamasını açtığınızda video otomatik olarak oynar.

İzleyiciler, Facebook videolarındaki etkileşime benzer şekilde izlerken IGTV videolarını beğenebilir veya yorum yapabilir.

Videoyu izlemekten sıkıldınız mı? Hemen bir sonraki videoya geçin.

Daha fazlasını mı istiyorsunuz? Video aramaya geçin ve kategorilere göre görüntüleyin. Instagram’daki fenomenlerin ve arkadaşlarınızın videolarını izlemek çok kolay.

Şimdilik 3 IGTV kategorisi var: Sizin İçin, Takip Edilen ve Popüler.

  • “Sizin İçin” Instagram’in size sunduğu ve takip ettiğiniz kişilere ve Instagram’ın makina öğrenmesine göre seveceğinizi düşündüğü videoları içerir.
  • “Takip Edilen”, Instagram’da takip ettiğiniz kişilerin videolarıdır. Eğer sizi biri IGTV üzerinden takip ederse normal Instagram hesabınızı da takip edecektir!
  • “Popüler” IGTV üzerinde yükselen videoları popülerliğine göre sıralar.

Aynı zamanda video aramanıza izin veren küçük gizli bir arama çubuğu da vardır. Ama Instagram, sosyal ağınız içerisinde bir sonraki videoyu aramadan size en iyi videoları sunmaya çalışıyor.

Şimdi IGTV’nin nasıl çalıştığını daha iyi anladığınıza göre kendi kanalınızı oluşturmak ve ilk IGTV videonuzu yüklemek için hazırsınız! Nasıl yapılabileceğini görebilir veya aşağıda yer alan IGTV Sıkça Sorulan Sorular bölümüne geçebilirsiniz.

Turizmde Sosyal Medya ve Dijital dönüşüm konularıyla da ilgili ilginizi çekebilecek içeriklerimiz de var. Bilginize 🙂

Kaynak: https://later.com/blog/igtv