Mesleklerde ‘Büyük Reset’ Yaşanacak!

Evet, iş dünyasında da Büyük Reset kapıda. Son dönemde Global Reset veya Büyük Reset adıyla anılan ve büyük bir değişimin habercisi olan konunun, artık iş dünyasına nasıl yansıyacağı konuşuluyor. Bu kapsamda Ekim 2020’de ‘Jobs Reset Summit’ adıyla bir etkinlik düzenlendi.

Dünya Ekonomik Formu’na göre 2025’e kadar çalışanların %50’si çalışma yetkinliklerini yenileyecek. İşlerin %50’sini yapay zeka ve robotlar gerçekleştirecek. İşlerin %83’ü uzaktan çalışma ile yürütülecek. Daha fazlası yazımın devamında…

 

Yazımdaki Başlıklar:
Büyük Reset veya Sıfırlamayı Anlamak
Dördüncü Sanayi Devrimi Nedir?
Meslek Sıfırlama Etkinliği

 

Büyük Reset veya Sıfırlamayı Anlamak

İş dünyasını ilgilendiren kısmına geçmeden önce, bu terimi veya kavramı anlamamız gerekiyor ki, birkaç yıl içerisinden dünyanın nereye doğru gideceğini fark edebilelim.

Bunu terimi önemli yapan ve diğerlerinden ayıran ise, bunu duyuran kişiler.

Mayıs 2020’de Dünya Ekonomik Forum başkanı Klaus Schwab ve Prens Charles,  kovid-19 salgını sonrası ekonomiyi sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılandıracaklarını dünya ile paylaştılar. Buna verdikleri isim ise; ‘Büyük Sıfırlama, Great Reset veya Global Reset’.

İş Dünyasında Büyük Reset: Klaus Schwab ve Prens Charles İş dünyasında büyük reset İş Dünyasında Büyük Reset, Kapıda! is dunyasinda buyuk reset Klaus Schwab Prens Charles
İş Dünyasında Büyük Reset: Klaus Schwab ve Prens Charles

Klaus Schwab, Büyük Reset’e dair görüşlerini 3 Haziran 2020 yılında bir yazı ile de paylaştı. Yazı Türkçe olup, okumak isteyenler buraya tıklayabilir.

ABD’den Çin’e her ülkenin bu ortak eyleme katılması gerekiyor, petrol ve doğalgazdan teknolojiye her sektörün dönüşmesi gerekiyor. Kısacası kapitalizme büyük bir ‘reset atmamız’ gerekiyor.

 

Klaus Schwab’a göre büyük bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız. Bunu kovid ile de birleştirerek, geleceğimizi yeniden şekillendirmemiz gerektiğini belirtiyor. Bunun için de 3 ana başlıktan oluşan Büyük Reset’i hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bunlar;

 • Birincisi: Paydaş ekonomiye geçmek yani, pazarı daha adaletli bir yere dönüştürmek. Fosil yakıt teşviklerinden vazgeçmek ve fikri mülkiyet, ticaret ve rekabete yeni kurallar getirmek olabilir.
 • İkincisi: Yatırımların eşitlik ve sürdürülebilirlik gibi ortak hedefler doğrultusunda harcanması. Özellikle yeşil şehirler inşaa etmek, sektörlerin sosyal sorumluluk projelerine ve çevre sorunlarına daha fazla ilgi göstermesi.
 • Üçüncüsü: Dördüncü sanayi devrimi! İnovasyonların toplum yararını gözeterek, hayata geçirilmesi.

Dördüncü Sanayi Devrimi Nedir?

İş dünyasında Büyük Reset konusunu daha iyi anlamak için Klaus Schwab’ın Dördüncü Sanayi Devrimi kitabındaki tanımını özetlersem; robotlar, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, 5G gibi teknolojilerin hayatımıza entegresi…

Bununla birlikte iletişimimiz, üretimimiz, tüketimimiz ve hatta kimliklerimiz değişecek…

Bu cümleyi anlamak için Cüneyt Zapsu’nun 2019 yılında Davos’daki röportajında söylediği çok önemli bir cümle mevcuttu;

İş dünyasında büyük reset İş Dünyasında Büyük Reset, Kapıda! cuneyd zapsu buyuk reset 2

Bu söyleşiyi izlemediyseniz, muhakkak izlemenizi öneriyorum. İzlemek için buraya tıklayın

Teknolojiyi veya bu tür konuları yakından takip edenler, konunun nereye gideceğini tahmin ediyordur. Ama bunu bilmeyen ve araştırma yapmak isteyenler için kilit kelime: Transhümanizm

Meslek Sıfırlama Etkinliği

Büyük Reset veya Sıfırlama konusunu değindikten sonra sıra geldi, iş dünyasındaki yansımalarına. İş Dünyasında Büyük Reset etkinliğini Dünya Ekonomik Forum’u, Ekim 2020 yılında gerçekleştirdi.

İnternet ortamında, dört gün boyunca gerçekleştirilen etkinliğe birbirinden değerli isimler katıldı. Kaçırdım diye sakın üzülmeyin. İnternet sitesinden ‘buraya tıklayarak’ ücretsiz bir şekilde videolara ulaşabilirsiniz.

Bu etkinlikte iki Türk konuşmacı da görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Başarılı bir iş kadını olmanın yanında, pek çok STK’da görev yürüten Ebru Özdemir. Harika başarılara imza atan ve 2014 yılından beri Dünya Ekonomik Formu’nun Yönetim Kurulu’nda yer alan Murat Sönmez

Ebru Özdemir’in yer aldığı ‘İş Sıfırlama Senaryoları’nın konuşulduğu videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Murat Sönmez’in yer aldığı ‘Geleceğin İşlerindeki Yeni Standartların Kurulması’ konulu videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Etkinliğin genel konsepti ise, içinde bulunduğumuz krizi sorunların çözümü kapsamında değerlendirmek; toplumu kucaklayacak şekilde adil ve sürdürülebilir ekonomileri, kuruluşları, toplumları ve iş yerlerini şekillendirmek.

Bununla ilgil ‘2020 Mesleklerin Geleceği Raporu‘ rapor hazırladılar ve etkinlik kapsamında katılımcılar ile; iş becerilerini, iş yerindeki eşitliği ve daha fazlasını paylaştılar.

İşte İş Dünyasını Bekleyen Büyük Reset

İş Dünyasında Büyük Reset etkinliğinden paylaşılan verilere gelecek olursam. Dünya Ekonomik Formu’nun hazırlamış olduğu rapora göre 2025 yılında en aranılan 10 özellik;

 • Analitik düşünce ve inovasyon
 • Aktif öğrenme ve strateji geliştirme
 • Kompleks problemleri çözme
 • Kritik düşünme ve analiz
 • Yaratıcılık, orijinallik, girişimcilik
 • Liderlik
 • Teknoloji kullanımı, takibi ve kontrolü
 • Teknoloji dizaynı ve programlaması
 • Dayanıklılık, stres kontrolü, esneklik
 • Sorgulama, problem çözme ve fikir geliştirme

2025 yılına geldiğimizde yapay zeka ve robotlar daha fazla çalışma hayatının için de yerini alacak. Dünya Ekonomik Forum’un raporuna göre bu oranlar;

2020 yılında iş dağılımı % 67 insan ve % 33 makineler, 2025 yılında ise bu dağılım % 53 insan ve % 47 makineler olacak.

2025 yılına geldiğimiz yeni iş alanları yaratılırken, bazıları iş alanlarında ise insan ile makine arasında devir teslim olacak. Bu kapsamda en fazla aranacak yedi meslek;

 • Data analistler ve bilim insanları
 • Yapay zeka ve makine öğrenme uzmanları
 • Büyük veri uzmanları
 • Dijital pazarlama ve stratejileri uzmanları
 • Süreç otomasyonu uzmanları
 • İş geliştirme uzmanları
 • Dijital dönüşüm uzmanları

Gelecekte kadınların paylaşacağı işler ise;

 • % 65 ile İnsan ve kültür
 • % 57 ile İçerik üretimi
 • % 40 ile Pazarlama
 • % 37 ile Satış
 • % 35 ile Ürün geliştirme
 • % 26 ile Veri ve yapay zeka
 • % 12 ile Bulut bilişimi

İş Dünyasında Büyük Resetleme Örnekleri

Teknoloji gelişiyor diyoruz, dijital dönüşüm diyoruz. Ama iş dünyasının büyük bölümü ve insanlarımız maalesef yaklaşmakta olanı anlayamadılar. Maalesef artık kapıyı çalmış durumda.

2030 projeksiyonunda en fazla etkilenecek iş kollarından biri hukuk ve diğeri ise sağlık olacak.

Dünya Ekonomik Formu’na göre hukuk ve sağlık sektörü 2030’a gideceğimiz süreçten en fazla etkilenenler olacak. Hastanelere gerek kalmayacak. İnsanlar evlerinden tedavi edilecek ki, zaten bunu yapabilecek teknoloji mevcut.

Hukuk’da yine bundan en çok etkilenen meslekler arasında olacak ki örneklere gelecek olursam;

 • Çin adliyelerinde, inşalara hukuki danışmanlık veren yüzden fazla robot var.
 • Estonya’da sözleşmeye dayalı anlaşmazlıkları yapay zekanın çözmesi için üzerinde çalışılan pilot bir proje mevcut.
 • Avusturya’da hakimin karar almasına yardımcı olmasına için yine yapay zekayı içeren bir proje üzerinde çalışılmakta.

Kısacası 2030’a kadar büyük değişimler kapıda. Herkes değişmek zorunda… İş dünyasının ve mesleklerin geleceğini hakkında daha fazla bilgiye World Economic Forum’un Mesleklerle ilgili raporundan ulaşabilirsiniz. Raporu buradan indirebilirsiniz.

Bunları korku gözlüğü ile okumamak gerekiyor. Dünya bir değişimden geçiyor ve geleceğin nasıl şekilleneceği, işin uzmanları tarafından anlatıyor. Burada önemli olan farkında olmak, açık olmak ve yeniyi kabul etmek ve vizyoner olmak.

Bu yazıyla beraber aynı zamanda ‘Şirketler Dijital Dönüşüme Neden Başlamalı başlıklı yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.