İşverenlerin Arayacakları Nitelikler Neler Olacak?

Teknolojinin gelişmesi iş dünyasında farklı modeller çıkmasına, pazarlama alanında farklı mecraların ve iletişim kanallarının oluşmasına neden oldu. Dijital, hayatımızda önemli değişikliklere sebep olurken işverenlerin aradıkları niteliklerde ise halen emekliyoruz. Fakat ilerleyen dönemde hayatta kalmak için bu duruma uyum sağlamak zorunda kalacaklar.

Dijitalden Anladığımız

İşverenlerin yeni mezunlarda aradıkları nitelikler hakkında, Pearson Türkiye’nin çok ciddi bir çalışması olmuştu. Araştırmanın sonucuna göre  en fazla aranılan nitelikler arasında “Liderlik”, “Takım Çalışması”, “Analiz”, “İngilizce İletişim” ve “Bilgisayar Kullanımı” bulunmakta. 2014 yılındaki sonuçlara göre, iş dünyasının dijital dünyadan ne kadar uzak olduğunu görmekteyiz. Bir noktaya açıklık getireyim, bilgisayar kullanımı önemli olmakla beraber yapılan işin niteliği çok daha önemli. Araştırma sonucuna göre işverenlerin, bilgisayar kullanımından bekledikleri Word, Excel, Powerpoint gibi araçların kullanımıdır. Bu durumda dijital dünyadaki gelişmeleri anlamak ve yakalamak mümkün olmamakta.

Geleceği Ne Zaman Planlayacağız?

Aslında bunun altında yatan sebebin halen satış ile pazarlama arasındaki temel farkı, tam olarak işe entegre diye düşünüyorum. Şöyle ki, satış ile bugünü kurtarıyoruz, fakat geleceği planlamak için pazarlama faaliyetlerinde bulunmuyoruz. Bunu pek çok alanda görebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan Turizm sektöründe de bu daha fazla hissedilmeye başlandı. 2015 yılı içinde benim bildiğim kadarıyla 35 otel battı ve bir çoğu da devren kiralık. Kısacası, milyon dolarlık yatırımlar günü kurtaracağız mantığıyla geleceklerini çaldılar. Ne yazık ki, önümüzdeki 2 yıl bunu daha acı bir şekilde anlayacaklar…

En çok aranılan iş niteliklerinden biri olan “Bilgisayar Kullanımı” ardından “dijital know-how” gelmiyorsa, iş verenler geleceklerini nasıl güvence altına almayı planladıklarını inanın çok merak ediyorum. Teknolojik bir çığ geliyor ve bunun altında ezilip gidecekler….

Dijital Know-How = 3 – 5 Yıl

İş ilanlarında işverenler, insan kaynakları veya pazarlama departmanları, dijital departmanları için 3-5 yıllık tecrübeli insanları arayarak günü kurtarmaya çalışıyorlar. Ne zaman ki iş görüşmelerine gidiyorsunuz, büyük bir çoğunluğu dijital ile ilgili sizin bilginizi ölçebilen veya geleceğe dair sorular soramıyorlar çünkü kendileri de bilmiyor. Dolayısıyla dijital know-how sadece rakama indirgeniyor. Bunu kendi tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum. Muhakkak bunu yapan işverenler de mevcuttur.

Geleceğe Dair Yapılan Bir Araştırma

Aslında söylenmesi gereken daha çok şey mevcut, fakat burada bunu noktalayarak Deloitte ve Oxford Üniversitesi’nin beraber yaptıkları çalışmaya dikkatinizi çekmek istiyorum. 2014 yılında yapılan araştırma ile, bilgisayar ve robot teknolojisinin iş dünyasındaki etkilerini anlamayı amaçlamışlar. Çalışmaya, özelde ve devlette çalışan 100 kişi katılmış. Araştırmanın bazı bölümlerini burada paylaşıyorum, tamamını merak edenler “London Futures Agiletown” ‘dan öğrenebilirler.

Önümüzdeki 10-20 yıllık dönem içerisinde Londra’daki işverenlerin en çok arayacakları nitelikler “Dijital Know-How”
Dijital Know-How İşverenlerin arayacakları nitelikler İşverenlerin Arayacakları Nitelikler Dijital Know How
Aranılacak Nitelerde ilk sırada “Dijital Know-How”

 

Hızla büyüyen yeni iş kolları
Yeni İş Kolları İşverenlerin arayacakları nitelikler İşverenlerin Arayacakları Nitelikler Yeni      Kollar
Son beş yıl içinde hızla büyüyen iş kolları

 

Kayıpların yaşandığı iş kolları
İş kayıplarının yaşandığı iş kolları İşverenlerin arayacakları nitelikler İşverenlerin Arayacakları Nitelikler Ekran Resmi 2015 10 23 12
İş kayıplarının yaşandığı iş kolları (2001-2013)