Club Marvy, Corendon Hotels, Paloma Hotels, Cactus Hotels ve Oliviera Resort isimli oteller, Google’dan yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

İzmir’deki otellerin internet sitelerin incelenmesini bana düşündüren, son Türsab ve Turizm Bakanı’nın açıklamaları oldu. Öyle ki, kendileri artık fuarlara katılmayarak, sosyal medya üzerinden tanıtım faaliyetlerini yapacaklarını belirttiler. Ben de bunun üzerine turizm dünyasının ve otellerin internet sitelerinin durumu hakkında ufak bir araştırma yaparak, bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü iş Sosyal Medya Pazarlama ile başlamıyor ve bitmiyor. Konuya önce internet sitesinden başlanmalı…

Neden İzmir ve neden bu oteller?

Club Marvy’in işlerini beğenerek takip ediyorum ve pazarlama çalışmalarının meyvesini de hangi derece alabildiklerini anlayabilmek adına Club Marvy’i incelemek istedim. Ardından ETS turun sitesinde Club Marvy ile o bölgede ve civarında, aynı puana sahip olan oteller içinden fotoğraflarıyla beni yakalayan 4 otel daha seçtim.

Neden oteller için Google önemli olmalı?

Çünkü müşterilerinizin deneyimleri değişiyor. Bu öyle büyük bir değişim ki, sektörleri kökten etkiliyor. İnsanlar eskiden mağazalara giderek, alışveriş yaparken günümüzde internet siteleri üzerinden alışveriş yapmakta. 2008-2009 yıllarında e-ticaret sektöründeki kriz, kadınların internet üzerinden alışveriş yapmaları sayesinde büyük yara almadan atlatıldı.

İzmir’deki Oteller Google İzmir’deki Oteller, Google’ı Ne Kadar İyi Kullanıyor? e ticaret islemleri 2005 2010
2005 ile 2010 arasındaki e-ticaret işlemleri (2)

 

Google’li anlamak için önemli bir veriye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Amerika’da bir kullanıcı Google üzerinden her gün yaklaşık ortalama 4 arama yapıyor. Amerika genelinde bu rakama 40 ila 60 milyon arasında. Google’da arama yapılan süreye de dilerseniz bakalım. Arama yapılmaya başlanmasından, ilk sonuçların incelenmesine; ilgi duyulan birkaç sayfanın tıklanmasından sonra tarayıcıda geri dönülerek tekrar arama yapılması da dahil; kullanıcılar tüm bu işlemleri ortalama olarak 1 dakikada tamamlıyor. (2) İnanılmaz bir rakam.

Sosyal Medya Pazarlama ile beklenen verim alınır mı?

Bu sorunun yanıtını hemen vereyim:) Neyi hedeflediğinize bağlı olarak değişir. İnsanlar Sosyal Medya’da bir şey aramıyorlar. Çünkü bu işlemi hali hazırda Google yapıyor. Bugün Türkiye’de en çok tıklanan sitelerin zirvesinin ilk üç sırasını Google’ın olduğunu biliyor muydunuz?

İzmir’deki Oteller Google İzmir’deki Oteller, Google’ı Ne Kadar İyi Kullanıyor? Tu rkiye en fazla t klanan siteler
Alexa rakamlarına göre Türkiye’de en fazla tıklanan siteler

 

Dolayısıyla Marka görünürlülüğünüzü Google’da arttırmanız çok önemli, hele bir de internet sitesinize “Rezervasyon” alanı eklediyseniz. Ama hedefiniz tur operatörleri üzerinden satış yapmak ise, sosyal medya pazarlamadan bu noktada geri dönüş alabilirsiniz. Çünkü o zaman hedefiniz marka bilinirliliğini arttırmak olmalı. Ama bu geri dönüşler sizi ne kadar tatmin eder, onu bilemeyeceğim.

Bu arada Bodrum’daki otellerin sosyal medya durumunu merak ediyorsunuz “Bodrum’daki Lüks Otellerin Sosyal Medya ile Savaşı” yazımı okumanızı öneriyorum.

Rakamlarla İzmir’deki Otellerin Google’ı ile imtihanı

Club Marvy, Corendon Hotels, Paloma Hotels, Cactus Hotels ve Oliviera Resort otellerinin internet sitelerinin durumlarını birazdan rakamlarla vereceğim. Ama öncesinde kullandığım araç sayesinde bu rakamlara ulaştığımı belirtmeliyim. İlerleyen zaman bir zaman bunu bir liste haline getirip, sektörün röntgenini çekeceğim. Neyse lafı uzatmadan gelelim incelememe.

Araştırmanın odağını oluşturan 4 ana başlık

Belirttiğim otellerin internet sitelerinin Nisan’18 ile Nisan’19 arasındaki;

 • oturum sayılarına,
 • organik arama sayılarına,
 • Google reklamlarına,

ve son olarak trafiğin hangi ülkelerden geldiğine odaklandım. Tabii daha detaylı analiz yapmak mümkün ama bence büyük resmi görmek açısında bu kadar veri yeterli diye düşünüyorum.

İzmir’deki Otellerin İnternet Sitelerinin Oturum Sayıları

Evet artık gelelim, bulgulara 🙂 Nisan’18 ile Nisan’19 aylarının internet sitesi trafiğini karşılaştırdığımda en fazla trafik artışını %156 ile Corendon Hotel gerçekleştirdi. İkinci olarak %29 ile Paloma Hotel ve üçüncü olarak %22 ile Club Marvy geliyor. Cactus Hotels geçtiğimiz seneye oranla %73 ve Oliviera Resort ise %95 geriledi. Açıkcası bu rakamlar Club Marvy ve Oliviera Resort’un sonuçları beni çok şaşırttı.

İzmir’deki Otellerin İnternet Sitelerinin Trafik Durumu

Sıra geldi, internet sitelerinin organik aramalarındaki trafik durum değişimine. Marka bilinirliliğini göstermesi veya Google’daki görünürlük açısında organik trafikten gelen ziyaretçileri önemsiyorum. Peki durum bu 5 marka için nasıl?

Nisan’18 ile Nisan’19 aylarını organikten gelen trafiğini karşılaştırdığımızda Corendon Hotel’in  %19 oranında arttırdığını görüyoruz. Ardından %6 ile Club Marvy geliyor. Paloma Hotels geçtiğimiz seneye oranla %22, Oliviera Resort %55 ve Cactus Hotels ise %60 geriledi.

Hangi oteller Google’da reklamlar veriyor?

Paloma Hotels en fazla geçtiğimiz seneye kıyasladığımızda muazzam bir bütçe ile reklam verdiğini söylemeliyim. Nisan 2018’de 1 K trafik sağlarken, Nisan 2019’da 51 K gibi muazzam bir trafik yaratmak. Onu arkadan 18K trafik ile Club Marvy takip ediyor. Corendon ve Cactus neredeyse vermiyor. Oliviera Resort hiç reklam vermiyor.

dijital pazarlama danışmanlığı İzmir’deki Oteller Google İzmir’deki Oteller, Google’ı Ne Kadar İyi Kullanıyor? dijital pazarlama danismani icin

Peki bu 5 otelin trafik kaynağı hangi ülkeler?

Tabii otellerin internet sitelerinin trafik kaynaklarının hepsini belirtmeyeceğim, sadece ağırlık olanları paylaşacağım.

 • Corendon Holtes’in %53 ile Türkler, %11’de Ruslar aramakta.
 • Club Marvy’yı %42 ile Türkler ve %26 ile İngilizler Google’da aramakta.
 • Paloma Hotels’in ise %34 ile Türkler yine birinci sırada ve ardından %22 ile Almanlar gelmekte.
 • Cactus Hotels’de ise durumlar biraz farklı 🙂 %32 ile Almanlar en fazla trafiği sağlayanlar ve ardından %29 ile Türkler gelmekte.
 • Oliviera Resort’u ise tamamen Türkler aramakta.

İzmir’deki Oteller, Google’ı Ne Kadar İyi Kullanıyor?

Girişte de bahsettiğim gibi özel bir tool kullanarak, elde ettiğim bu rakamlar bize sektöre dair veriler veriyor. En başta sorduğum soruya gelecek olursak, İzmir’deki oteller Google’ı yeteri kadar iyi kullanıyor mu sorusunun cevabı, hayır.

İzmir’deki otellerin trafik durumlarını özetlemeye ve oteller için Google’ın önemini vurgulamaya çalıştım. Bu otellerin stratejilerini bilmediğimden yorum yapmak istemiyorum ama Google en başta en etkin şekilde kullanmaya başlayabilirler. En azından Sosyal Medya’yle beraber Google tarafını iyi kullanmalarını öneririm. Çünkü müşterilerin ilk baktığı yer Google oluyor ve daha iyi hangisi olabilir diye yine Google’a soruyor.

Rezervasyon butonunu beraber harekete geçirelim mi?

 1. http://dergiweb.com/internet/turkiye-de-e-ticaret-buyuyor-5393
 2. https://blog.seocu.com/google-arama-istatistikleri