Akılda kalan İzmir’deki ilk 100 oteli görünce, eminim siz de şaşıracaksınız

Dijital dönüşüm diyoruz, sosyal medya pazarlama diyoruz, mobil uygulamalar diyoruz, dijital pazarlama diyoruz… Fakat yaptığımız pazarlama faaliyetlerinin markanıza ne kadar değer kattığını ve potansiyel hedef kitlenin aklında ne kadar yer edindiğinizi biliyor musunuz?

İşte bu yazımda bu sorunun cevabını aradım. Açıkçası bunu sorunun cevabını anket düzenleyerek veya hedef kitleye sorarak, doğru cevaba ulaşılacağını düşünmüyorum ve bu sorunun cevabını öğrenmek için tahmin edebileceğiniz üzere Google soracağım 🙂 Malum insanlar bir şeye ihtiyaç duyduğunda önce Google’a soruyor.

İnsanlar, akıllarında kalan markaları Google’da aratıyor

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse; tatile çıkacağım ama aklımda bir otel ismi yok, o zaman “ETS Tur” kelimesini Google’da aratır, sitesine öyle ulaşır ve buradan otellere bakarım. Haziran 2018 yılında Google’da “ETS Tur” kelimesi 7.514.310 kez aratılmış ve bunun 4.931.428’i mobil üzerinden yapılmış 🙂 Otel örneği ile devam edelim isterseniz; “Hilton” kelimesi Haziran 2018’de Google’da 118.340 kez aratılmış. Sonuç olarak, hedef kitlenizin aklında kaldıysanız, ihtiyaç olması halinde size ulaşmak için en kolay yol olan Google’i kullanacaklardır.

dijital pazarlama danışmanlığı İzmir’deki ilk 100 otel Marka bilinirliğine göre İzmir’deki ilk 100 otel dijital pazarlama danismani icin

Fenomen pazarlaması da akılda yer eden ünlüler ile çalışmak değil mi…

Malum fenomen pazarlaması da marka konumuna gelen ve bilinen kişileri içeriyor. Bu konu öyle bir noktaya geldi ki fenomen kişiler artık, dizilerde ve filmlerde oynuyorlar. Tek yaptıkları binlere hatta milyonlara ulaşmak. Fenomenlerden de bir örnek verelim istersiniz. Çocuklara hitap eden bir isim Enes Batur ile devam edelim. Bilmeyenler için kendisi Youtube’da çok izlenen bir fenomen olup, 2018 yılında bir film yaptı. Haziran 2018’de “Enes Batur” kelimesi Google’da tam tamına 7.391.350 kez aranmış.

Fenomen pazarlaması hakkında detayları “Turizmde Fenomen Pazarlama Örnek Çalışması” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Lafı belki uzattım ama akılda kalıcı marka olmanın önemini bir kez daha veriler ile anlatmak istedim. Hedef kitlenizin aklında ne kadar yer edinirseniz, krizlerin bile üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Artık geçelim araştırmamın detaylarına…

İzmir’deki otelleri belirlerken baz aldığım kriterler

Bu araştırma için ETS Tur’un site gittim. İzmir otellerine tıkladım. Ardından 8 ve üstü puan olanları, Hotel ve Tatil Köyü & Resort olanları seçtim. Bu kriterde toplam 106 otel mevcut. Ardından Google’dan 1-31 Temmuz arasında tahmini verilerini çektim ve ortaya enteresan bir sonuç çıktı. Tabii geçmiş verilere de baktım. Geçmiş veriler daha düşük olduğun Temmuz verilerini kullanmayı tercih ettim.

En son sinemada Paloma’nın ve Marvy’nın reklamlarına denk geldim. Açıkcası bu iki otelin birinci ve ikinci sırada yer alacağını düşünüyordum ki sonuç öyle çıkmadı 🙂 Tablo bence her şeyi özetliyor.

 

İzmir’deki ilk 100 otel Marka bilinirliğine göre İzmir’deki ilk 100 otel I  zmir   deki ilk 100 otel
Marka bilinirliğine göre İzmir’deki ilk 100 otel