Markalardan 2020’ye Damga Vuran 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları

97. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nda markalar yine duygu yüklü reklamlara imza attılar. Bu senenin diğer senelerden çok büyük bir farkı vardı. O da Korona yüzünden yürüyüşlerin yasaklanması ki, bu da reklamları daha önemli bir noktaya taşıdı diye düşünüyorum.

Koç Holding’in İnanılmaz Başarısı

Her geçen sene markaların işi daha da zorlaşıyor çünkü hem iyi reklam yapmaları hem de Koç Holding’i aşmaları gerekiyor. Şöyle ki, Garanti Bankası’nın reklamını izlerken, reklamın ortalarında babamın verdiği tepki; ‘Koç Holding yine harika bir reklam yapmış’ ama filmin sonuna geldiğinde ‘Koç Holding’in reklamı sanmıştım’ diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Bir diğeri ise, sektörden arkadaşlarla konuştuğumda hepsi reklam filmini ilk izlediklerinde verdikleri tepki… Hepsi de aynı tepkiyi vermiş, ki ben de aynısını verdim… ‘Koç Holding yine yapmış’…

Kısacası Koç Holding’in inanılmaz bir başarıya imza attığını düşünüyorum.

Cumhuriyet Bayramı Coşkumuz Artıyor

Google Trends verilerine göre Türk insanı ‘Cumhuriyet Bayramı’ her geçen sene daha büyük bir sevinçle kutlanıyor. İnsanlarla bağ kurmak isteyen markalar için de harika bir fırsat.

Google Trends Cumhuriyet Bayramı grafiği Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları google trends cumhuriyet bayrami
Google Trends Cumhuriyet Bayramı grafiği

2019 Yılında Neler Olmuştu?

Geçen sene markaların neler yaptığını merak ediyorsanız ‘Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları’ isimli yazıma göz atabilirsiniz. Ama en özet haliyle Socar, Turkcell, Petrol Ofisi, Karaca ve Sabancı Holding harika reklamlara imza atmışlardı.

2020 reklam bütçesi 2019’ün gerisinde

2019 yılında bu beş markanın reklamları Youtube’da toplam 17.035.623 kez izlendi. 2020’de ise Garanti, Sabancı Holding, DYO, Turkcell ve Aras Kargo’nun 29 Ekim reklam filmleri Youtube’da toplam 13.971.453 kez izlendi.

Malum Korona nedeniyle pek çok firmanın bütçe kısıtlamasına gittiğini düşünüyorum. Ama stratejik düşünebilen markalar bu durumda daha çok kazanıyor…

2019 ile 2020 Youtube toplam izlenme rakamlarını kıyasladığımızda %18’lik bir düşüş mevcut. Dolayısıyla bu veriyi göz önünde bulundurarak bütçesel anlamda daha az harcandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Açıkçası ben daha fazla bekliyordum. Bu anlamda markalarımızı tebrik ediyorum.

Markaların 29 Ekim 2020’deki Cumhuriyet Bayramı Filmleri

Sıra geldi, Garanti, Sabancı Holding, DYO, Turkcell ve Aras Kargo’nun Cumhuriyet Bayramı reklam filmlerini incelemeye.

Sabancı ve Turkcell değerler, DYO ve Garanti Atatürk ve Aras Kargo’da 29 Ekim’in zamanlaması üzerinden reklam filmlerini oluşturmuşlar. Bana göre bir bütünlük teşkil eden 2 tane reklam filmi var. Biri DYO ve diğeri Garanti bankası.

DYO mesajını bence harika bir şekilde veriyor. Bunu da Atatürk’ün siyah beyaz filmini renklendirerek yapıyor. Garanti ise, Atatürk’ün Cumhuriyet için en değer verdikleri; kadınları, gençleri ve köylüleri önemsediğini ve onun izinden gittiği mesajını iletiyor.

Timuçin Esen bence yanlış seçim

Açıkçası Sabancı’nın ve Turkcell’in reklam filmlerini duygusal olmasını ve diğerlerinden ayrışmasını beklerdim. Özellikle Sabancı dönemin popüler yüzünü kullanmış ama yanlış seçim bence. Çünkü Timuçin Esen, kısa zamana kadar korona virüse dikkat çekmek için kamu reklamlarında oynadı. Onu görünce direk aklıma gelen korona virüs uyarılarıydı. Buna ek olarak, Sabancı Holding, reklam filminde anlattığı değerleri zaten üreten bir marka. Keşke Cumhuriyet’e olan aşkını nasıl gerçekleştirdiğini anlatsa ve ‘Cumhuriyet Aşkı ile Üretiyoruz’ dese, daha yerinde olacağını düşünüyorum.

Tüm reklamlar için de DYO ve Aras Kargo’nun ayrıştığını düşünüyorum. Aras Kargo’nun unuttuğumuz tarih ve önemini hatırlatıyor. Tek eksiği markayla bütünleştirememiş ve duygusallık barındırmaması. Bir de açık konuşmak gerekirse, kullandığı jingle ve seslendirme bana direk Turkcell reklamlarını hatırlattı.

Sosyal medyada kanal seçimleri

Sizce markalar Instagram, Twitter, Facebook, Youtube ve Linkedin ağlarından hangisinde daha fazla reklam harcaması yapmışlardır? Ayrıca yine sizce 2019’da reklam seçtikleri kanal seçimlerinde bir değişiklik olmuş mudur?

Bu iki soru bence kritik, çünkü bu sorunların cevapları markaların sosyal ağlara bakış açılarını yansıtıyor. Markalar aynı olmadığı için sadece genel bir bakış olacağını unutmayalım. 2019 ile 2020 karşılaştırdığım Linkedin’e markaların yapmadığı çok net.

Geçtiğimiz sene Facebook ve Twitter’da paylaşılan videoların izlenme oranları birbirlerine yakın iken, bu sene aralarında uçurum var.

Youtube 2019 yılında olduğu gibi 2020’de de liderliğini koruyor. Geçtiğimiz sene Instagram paylaşımlarının izlenme oranlarını alamadığım için 2020 ile kıyaslayamıyorum ama tahminim izlenme sayısı olarak 2019 yılında da ikinci sıradaydı.

Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları 2020 Cumhuriyet Bayrami Sosyal Medya da I zlenme Say s
2020 Cumhuriyet Bayramı Reklam Filminin Sosyal Medyada İzlenme Sayısı

Bu tablo bize reklam harcamaları için sosyal medya pazarlama açısından hangi kanalların tercih edildiğini gösteriyor. Bir diğer önemli çıkarım ise, markaların Facebook’da çok ciddi bir bütçe kesintisine gitti ve bu bütçeyi başka sosyal medya ağına kaydırdığı. Markaların iletişim kurmak istediği hedef kitle bazında olaya yaklaştığımızda bu grafik daha da anlamlı oluyor.

Şimdi gelelim markaların içeriklerine…

Markaların 29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayram Sosyal Medya Paylaşımları ve Sonuçları

2021 yılındaki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyenler için 2020 yılındaki rakamları ve sosyal medya kırılımını vereceğim. Bu sayede kendi stratejinizi geliştirebilir ve bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Buna ek olarak, yapılan işleri de hızlıca erişebilmenizi hedefledim. Gelelim markalara…

1. Garanti Bankası

Garanti Bankası 2020 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına 26 Ekim’de başladı. Oysa ki geçtiğimiz sene Cumhuriyet Bayramı’nı 29 Ekim’de bir görsel ile kutlamıştı. Bu yazımda videolar ile ilgili detaylı görüş paylaşmayacağım.

Garanti Bankası ‘Adımların Adımlarımız, Cumhuriyet Kanatlarımız’ reklam çalışmasıyla sosyal medya üzerinden 15.524.693 izlenme sayısına ulaştı. Sosyal medya pazarlama açısından da önem verdiği ağların başında Instagram geliyor.

Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları Garanti Bankas  Cumhuriyet Bayram  Sosyal Medya Rakamlar
Garanti Bankası Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları

2. Sabancı Holding

Sabancı Holding 2020 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına 27 Ekim’de başladı. Oysa ki geçtiğimiz sene Cumhuriyet Bayramı’nı 25 Ekim’de harika bir reklam ile kutlamıştı. Bu yazımda videolar ile ilgili detaylı görüş paylaşmayacağım.

2019 yılında Birlikten Cumhuriyet Doğar isimli reklam çalışmasıyla 8 milyondan fazla insana ulaşırken, bu sene 11 milyondan fazla kişiye ulaşmış. Youtube’daki izlenme sayısı Garanti ile hemen hemen yakın olduğundan, beğeni sayılarını kıyasladığımız da ciddi bir fark olduğunu görüyoruz.

Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları Sabanc  Holding Cumhuriyet Bayram  Sosyal Medya Rakamlar
Sabancı Holding Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları

Geçtiğimiz sene ile bu sene ki reklam filmlerinin ne kadar sevildiğini görmek için de rakamlara bakmamız yeterli. Bu noktada Sabancı Holding’in işi çıtayı hep bir adım ileriye taşımak için çalışmaları gerekiyor. 2021 yılında da duygun yüklü bir reklam ile karşımıza çıkacaklarını tahmin ediyorum.

Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları sabanc  holding cumhuriyet bayram  2019 vs 2020
sabancı holding cumhuriyet bayramı 2019 vs 2020

3. Turkcell

Turkcell 2020 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına 26 Ekim’de başladı. Oysa ki geçtiğimiz sene Cumhuriyet Bayramı’nı 25 Ekim’de harika bir reklam serisinin ilki ile kutlamıştı.

Açıkçası video ile ilgili çok bir şey söylemeye gerek. Yukarıda görüşlerimi paylaşmıştım. Ayrıca bütçesel anlamda Garanti ve Sabancı Holding’in rakamları ortada 🙂

Turkcell Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları Turkcell Cumhuriyet Bayram  Sosyal Medya Rakamlar
Turkcell Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları

Reklam filmi 6.019.237 görüntülenme almış. Geçtiğimiz sene sadece 3 sosyal medya ağında 10,5 milyon görüntülenme almıştı. İşin yorumlama kısmını size bırakıyor ve 2020 ile 2019 kıyaslamasına geçiyorum.

Turkcell Cumhuriyet Bayramı 2019 vs 2020 Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları Turkcell Cumhuriyet Bayram  2019 vs 2020
Turkcell Cumhuriyet Bayramı 2019 vs 2020

2019 yılında Instagram’dan verilerine ulaşamamıştım. Ama 1,5 ile 2 milyon arasında bir görüntülenme almıştır diye tahmin ediyorum. Doğruyu söylemek gerekirse geçtiğimiz sene Linkedin’de de araştırmamıştım.

4. DYO

DYO’nun reklam filmi beni çok şaşırttı. Açıkcası hiç beklemediğim bir marka harika bir iş çıkardı. Özellikle işleriyle ilişkilendirmelerine bayıldım. Bence fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Sosyal medya pazarlaması ve stratejisi açısından öncelik verdiği kanallar ve görüntülenme sayıları aşağıdaki gibidir. Bir noktayı geliştirebilirdi ki, o da Facebook’du. DYO’nun hedef kitlesinin daha çok Faebook’da olacağını tahmin ediyorum. Ama bu tablo bana DYO’nun reklam bütçesinin çoğunu TV reklamlarına ayırdığını gösteriyor. Böylesine harika bir filmi bence diğer kanallarda da öne çıkarabilseydi.

DYO Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları DYO Cumhuriyet Bayram  Sosyal Medya Rakamlar
DYO Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları

5. Aras Kargo

Cumhuriyet’in zamanlamasına vurgu yaptığı reklam filmini çok önemli buluyorum ama bana o duyguyu geçiremedi. Umarım izleyenlere o duyguyu geçirebilmişlerdir. Diğer markaların reklam filmleriyle duygusallığı geçirdiği bir ortamda, bu reklam filmi bence hava da kalmış. Açıkçası bu reklam filmini herkesten önce yayınlamalıydı diye düşünüyorum.

Bununla beraber reklam filmine teaser videolar hazırlamışlar ama keşke onun için de bir bütçe ayırsalardı. Ama güzel olan bir nokta varsa, o da Cumhuriyet Bayramı için reklam filmi yapmaları. Emeklerine sağlık. Sosyal medyadaki görüntülenme rakamlarına bakacak olursak;

Aras Kargo Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Reklamları Aras KArgo Cumhuriyet Bayram  Sosyal Medya Rakamlar
Aras Kargo Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Rakamları

TV reklamlarında gördüğüm markaların Cumhuriyet Bayramı paylaşımlarını incelediğim yazımda sona geldim. Özetlemem gerekirse, reklam filmlerinde bence duygusallık olmalı ve hedef kitlenize göre doğru bir reklam bütçesi dağıtımı yapılmalı. Bir önceki seneyle de karşılaştırma yaparak, performans açısından ne durumda olduklarını da paylaşmaya çalıştım. Yapacağınız çalışmaya ışık tutacağını umuyorum. Tüm markalarımızın emeklerine sağlık. 2021’de yine bir Cumhuriyet Bayramı yazımda görüşmek üzere…