Markalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayram’ında sosyal medyada ne paylaştı? Hangi markalar kampanya düzenledi.

Bu sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, özellikle büyük şehirlerde daha bayram havasında kutlandı. Sanırım bu şekilde kutlamayı da özlemiştik. Böylesine zor bir süreçten geçtiğimiz dönemde, coşkulu bir şekilde kutlanması insanın umutlarını tazeliyor ve Atanın o muhteşem sözünü bir kez daha akıllara getiriyor… “Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır”

Peki bizdeki bu büyük coşkuyu, markalar hissedebildi mi? Hangi markalar Cumhuriyet Bayramı’nda kampanya yaptı? Hangi markalar Cumhuriyet Bayramı’nda paylaşım yaptı? Ve benzeri soruların cevaplarını aramak adına “Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları” isimli yazıyı yazmaya karar verdim.

markaların 29 ekim cumhuriyet bayramı sosyal medya mesajları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları 29 Ekim Google Aramalar

Google Trends grafiğinde de görüldüğü üzere insanlar, “Cumhuriyet Bayramı” kelimesiyle her geçen sene daha fazla arama yapıyorlar. Bunun o güne duyulan bir özlem olduğu aşikar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Kampanya düzenleyen markalar

Hedef kitlelerinin duygularına tercüman olan ve müşterileriyle aralarındaki bağı kuvvetlendirmek adına çalışma yapan marka sayısının az olduğunu öncelikle söylemeliyim. Yine çoğu marka klasik kutlama metni ve görsel ile paylaşım gerçekleştirmiş.

Bunun yanında günün ruhunu ve çoşkusunu yaptıkları çalışmayla hissettiren markalar da var. Bu markalar;  Socar, Turkcell, Petrol Ofisi, Karaca, ve Sabancı Holding. Bunun yanında bazı belediyelerin paylaşımları ve Şişecam’ın videosu da Linkedin’de ve Twitter’da viral olduğunu söyleyebilirim.

Twitter’da 29 Ekim ile ilgili konuşmalar da bir önceki seneye göre daha fazla olmakla beraber 29 Ekim günü siyaset, futbol ve kişiler üzerinden gündem oluşmuş.

Socar’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kampanyası

Socar offline ve online mecralarda bizlerin duygularına hitap edecek bir şekilde kutlamakla kalmadı. Bunu tam anlamıyla hissederek ve hissettirerek kutladı.

Bildiğiniz üzere Socar, Azeri bir şirket olup, ülkemizde enerji alanındaki büyük yatırımları ile adından söz ettirdi. Socar, aynı kökten gelmemiz ve Azeri kardeşlerimizin Kurtuluş Savaşı’mızda bizlerle aynı cephede savaşması nedeniyle  “Tek millet iki devletiz” ve “Birlikteyiz, güçlüyüz” mesajlarını içeren duygu yüklü bir videoyla Cumhuriyet Bayramı’mızı kutladı.

markaların 29 ekim cumhuriyet bayramı sosyal medya mesajları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları Socar 29 Ekim 2019 paylas  m
Socar’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Paylaşımı

Videonun Facebook, Youtube, Twitter ve Linkedin’deki izlenme oranlarının toplamı 7.218.209. Instagram izlenme oranını, kaydırmalı şekilde paylaşıldığı için göremedim. Instagram’ı da eklediğimizde toplamda 8 milyonu bulduğunu tahmin ediyorum.

 • Facebook’da 2.426.843
 • Twitter’da 3.400.000
 • Youtube’da 1.378.952
 • Linkedin’de 12.414

 

Turkcell’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kampanyası

Turkcell’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı etkili bir kampanya ile kutlayan markaların başında geliyor. Online ve offline yürüttüğü kampanyada Cumhuriyetimize neden sahip çıkmamız gerektiğini işlemesini, hafızaların tazelenmesi bakımından değerli buluyorum.

Turkcell’in tüm sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde kullandığını rakamlara bakarak net bir şekilde söyleyebiliriz.

Videolar toplamda 11.253.675 kez izlendi.

Turkcell kampanyasına Facebook’ta 25 Ekim’de başladı. Facebook’da arka arkaya 4 içerik paylaştı. Ve toplamda videoları 1.329.194 kez izlendi.

Türkiye’nin gündemini belirleyen sosyal medya kanalı olan Twitter’da ise, toplamda 6 içerik paylaştı. Ayrıca 29 Ekim günü “TatilDeğilBayram” hashtagı ile 29 Ekim gecesinden başlayarak, Trend Topic’de yerini aldı.

Twitter’daki videoları ise 2.980.200 kez izlendi.

Gençlerin ve özellikle belli bir kesimin kullandığı Instagram’a geldiğimiz rakam diğerlerine göre daha düşük olsa da, yine de neredeyse bir milyona yakın bir izlenme oranına yaklamış.

markaların 29 ekim cumhuriyet bayramı sosyal medya mesajları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları turkcell 29 Ekim 2019 paylas  m
Turkcell’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Paylaşımı

Her kesimden insanın kullandığı Youtube’daki videonun izlenme sayısı ise tam tamına 6.160.453.

 

Sabancı Holding’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kampanyası

Sabancı Holding’in bizi vurucu Cumhuriyet Bayramı videolarına alıştırdığını söylemeliyim. Hatta sırf bu videolar için bir inceleme yazısı yazılabilir.

2014 yılında Haluk Bilginer’in piyano eşliğinde seslendirdiği videosu zeka ürünüydü. Ardından 2017, Cumhuriyet Bayramı videosunu hatırlarsanız, büyük yankı uyandırmıştı. Kendi değerleri ile Cumhuriyet Bayramı’nı çok güzel harmanlamışlardı. “Cumhuriyet varsa Türkiye var” sloganıyla gönülleri feth etmişlerdi.

2018’deki videosu ile yine birlikteliğimizin güzel, mutlu ve huzurlu yönünü işlediler. Vatanımıza ve Cumhuriyetimize sevgimizi “Cumhuriyete vurgunuz” sloganı ve Nükhet Duru’nun o muhteşem parçası “Ben Sana Vurgunum” ile lezzetlendirmesi harikaydı. Tekrardan hatırlayalım.

Geçen senenin devamı gibi algıladığım bu seneki bayram videosuna ilk televizyonda ve  ardından sinemada denk geldim. Açıkçası 2018’deki gibi etkilenmediğimi söylemeliyim. Bunun başlıca nedeni geçen seneki videoda bulduğum sıcak ve samimi duruşlarını, bu seneki videoda bulamamam. Yine de milli birlik ve beraberliğimizin hatırlatılması bakalımdan çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Malum Sabancı Holding çıtayı her sene bir önceki seneye göre daha da yükseltiyor. Önümüzdeki sene Cumhuriyet Bayramı’nı yine harika ve ses getirecek bir  video ile kutlayacaklarından eminim. Neyse gelelim şimdi rakamlara…

Video toplamda 7.974.445 kez izlendi

Tüm Sabancı Holding’in markalarına bakamasam da gördüğüm kadarıyla tüm Sabancı markaları bu videoyu kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmışlar. Dolayısıyla benim bulduğum rakamdan da fazla bir izlenme oranına ulaştı.

Gelelim izlenme rakamlarına;

 • Facebook’da 1.070.910
 • Youtube’da 3.935.402
 • Instagram’da 2.902.141
 • Twitter’da 56.100
 • Linkedin’de 9.8928

kez izlenmiş. Twitter diğer sosyal medya kanallarına göre sönük kalmış. Cumhuriyet coşkusu ve paylaşımı açısından güzel bir video.

 

Petrol Ofisi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kampanyası

Petrol Ofisi’nin 29 Ekim kampanyasını, hiç bir mecrada göremedim açıkçası. Böylesine anlamlı bir videoyu en azından sinemalarda veya Youtube’da ön plana çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum.

Sosyal medyadaki rakamlarına baktığımızda, ağırlıklı olarak iki kanal üzerinden yürütüldüğünü görüyoruz. Petrol Ofisi’nin teması ise, Kurtuluş Savaş’ında cephede cesurca çarpışan Halime Çavuş oldu. İmkansızlıklar konusunu Halime Çavuş ile anlatması ve o güne ışık tutması bence çok anlamlı.

markaların 29 ekim cumhuriyet bayramı sosyal medya mesajları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları Petrol Ofisi 29 Ekim 2019 paylas  m
Petrol Ofisi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Paylaşımı

Video toplamda 2.423.800 kez izlendi

Animasyon olması da birinci hedef kitlenin küçüklerin ve gençlerin olduğunu düşündürtüyor. Farklılaşmak adına yerinde bir tercih olmuş. Şimdi gelelim izlenme rakamlarına;

 • Facebook’daki izlenme sayısı: 1.212.322
 • Twitter’daki izlenme sayısı: 481
 • Instagram’daki izlenme sayısı: 1.011.346
 • Youtube’daki izlenme sayısı: 196.874
 • Linkedin’deki izlenme sayısı: 2.777

 

Karaca’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kampanyası

Karaca markasının videosu ile ilk sinemada karşılaştım. Açıkcası ilk izlediğimde reklamın mesajını algılayamadım. Sonra eve gidince Youtube’dan bir daha izledim. Cumhuriyet sayesinden kazandıklarımız temasını işlemeye çalışmalar. Her ne kadar Cumhuriyet demek konsepti üzerinden mesaj vermeleri yerinde olsa da “Öğretmenler günümüz kutlu olsun” veya “Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” gibi cümleler, günün anlam ve önemi ile tam örtüştürülememiş. Yapılan yorumlara baktığımda da bu net bir şekilde gözüküyor. İnsanlar Atatürk’ü ve Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu görmek istiyorlar. En yaratıcı fikir, basit olan fikirdir aslında… diyelim ve gelelim izlenme rakamlarına.

Youtube’da 5.363.942 kez izlenmiş.

Facebook’da açıkçası çok sıradan bir içerik gibi paylaşılmış. Üç videoyu da tek bir içerikle paylaşmak yerine, üç farklı post ile yayınlayabilirlerdi. Reklam vermemeleri yerinde olmuş…

Twitter sayfalarında Haziran’dan bu yana sessiz. Twitter’da da paylaşmamaları yerinde bir karar olmuş.

Instagram paylaşımları Facebook’daki gibi üç videoyu tek bir içerikte paylaşmışlar.

Şişecam’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında kampanyası

Şişecam’ın videosu Linkedin’de ve Twitter’da viral oldu. Gerçek bir hayat hikayesinden alınarak yapılan video, bence gerek müzik gerek de kurgu olsun çok vurucu olmuş. Bir de üzerine daha önce gerçek videosunu da izlediğimiz için hemen videoyu içselleştirebiliyorsunuz.

markaların 29 ekim cumhuriyet bayramı sosyal medya mesajları Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları s is ecam 29 ekim 2019 paylas  m
Şişecam’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Paylaşımı

Şişecam’da beni şaşırtan bir nokta da; genelde kurumsal markaların sosyal medya hesapları, insan kaynaklarının sosyal medya hesaplarından daha fazla etkileşim alır. Ama Şişecam’da bu durum tam tersi olarak öne çıkıyor. Şişecam Kariyer sayfasının etkileşim oranı, Şişecam Kurumsal hesabın neredeyse iki katı. Böylesine duygusal bir videonun erişimini arttırmak için bütçe ayırılmaması hayret verici.

İzlenme rakamları ise;

 • Twitter’daki izlenme sayısı: 221.500
 • Linkedin’deki izlenme sayısı: 9.100

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Twitter’da neler oldu?

Malum Türkiye’nin kalbi Twitter’da atıyor. Peki 29 Ekim günü Twitter’da neler oldu? Neler konuşuldu? gibi soruların yanıtlarını değineceğim. Ama öncesinde şunu belirtmem gerekiyor ki, dini bayramlarda online offline reklam veren büyük yabancı markaların 29 Ekim gününe dair paylaşım yapmamaları dikkatimi çekti. Bununla beraber bazı bilindik Türk markaları da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamadılar. Burada markaların isimlerini paylaşmayacağım ama merak edenler, kendileri araştırabilirler. Açıkçası insan bu duruma üzülüyor…

Gelelim 29 Ekim 2019 tarihinde Twitter’da öne çıkanlara. CHP’li belediyelerin birbirlerini etiketleyerek, şarkı sözlerini paylaşmaları kısa sürede viral oldu. Onun akabinde basketbol takımlarının da aynı taktiği uygulayarak, farkındalıklarını arttırdıklarını düşünüyorum.

Bunun yanında geçen sene en fazla paylaşım 29Ekim1923 hashtagı ile yapılırken bu sene 29Ekim ile yapıldı. Yine geçen sene 29 Ekim’de tt olan 261 hashtagden 19’ü “Ata” kelimesini içerirken, bu sene 328 tt olan hashtagden 25’i içermekte. Kısacası 29 Ekim’e ve Atatürk’e duyulan özlem her geçen sene artmaya devam ediyor.