Heyecanımız ve özlememiz her geçen sene daha da artıyor. Çünkü Cumhuriyet Bayramımızın 100. yılını kutlamaya sayılı zaman kaldı. Tabii markalarda heyecanlarımıza ortak olmaya çalışıyor.

Malum iletişim adına önemli günler, markalar için çok önemli. Hatta global markalar için daha fazla anlam ifade etmeli, çünkü biz tüketicilere kolay ulaşabilecekleri ve bizimle bir olduklarını gösterebilecekleri bir gün. Ama çoğu yabancı marka bu anlamda sessiz kalmayı tercih ediyor… Fakat Garanti gibi markalar da yok değil. Açık konuşmak gerekirse, 2020 yılındaki reklam filmleri içinden Garanti’ninkisi, akılda en kalıcı iki reklam filminden biri.

Şunu belirtmeden de geçmek istemiyorum ki, özel günlerin sahiplenilmesini tetikleyen ve çok iyi işlere imza atan Koç Holding’i de teşekkür ediyorum.

Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) isimli bu yazımda, reklam filmlerinin dijital dünyadaki başarısına dair sayısal verilerini ve Sosyal Medya paylaşım içeriklerini bulabileceksiniz. Hem başarı kriteri hem de bütçe planlaması yapmak isteyenlere yardımcı olmak istedim açıkçası.

1. İzlenme Sayısı
2. Beğeni Sayısı
3. Yorum Sayısı

Rakamlardan markaların stratejileri anlaşıldığı için o detaylar hakkında bir şey paylaşmayacağımı da belirtmek isterim.

Yazımda yer verdiğim markaların reklam filmleri ise;

Garanti BBVA’nın 29 Ekim Reklam Filmi
Sabancı Holding’in 29 Ekim Reklam Filmi
Total’in 29 Ekim Reklam Filmi
Turkcell’in 29 Ekim Reklam Filmi
Petrol Ofisi’nin 29 Ekim Reklam Filmi
DYO’nun 29 Ekim Reklam Filmi

Garanti BBVA’nın 29 Ekim Reklam Filmi

Sembolik öğeler barındıran böyle yapıtlara aşık olduğumu söylemeliyim. Bu reklam filmi de ince düşünülmüşlerden biri…

Yayınlandığı 1993 yılı ve sonrasında herkesin aklında yer etmiş bir yapım olan, Sarı Zeybek’ten esinlenilmiş olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca Atatürk için de ayrı yeri olan bir oyun türüdür. Öyle ki Atatürk, zeybek oyunlarının kreasyonları üzerinde de çalışmıştır. Atatürk’ün zeybek oyununa verdiği önemi şu cümlelerinden anlıyoruz.

“…Artık Avrupalılara, Bizim de mükemmel raksımız var, diyebiliriz ve bu oyunu salonlarımızda müsamerelerimizde oynayabiliriz. Zeybek dansı her sosyal salonda, kadınla beraber oynanabilir ve oynanılmalıdır…”
Reklam filmine önce genç biriyle başlanması ve ardından köylü bir kadın ile devam edilmesi, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettikleri simgeler olarak yer verildiğini düşünüyorum.

Zeka dolu bir reklam olduğunu söylemeliyim ki, insana hem hüznü hem coşkuyu bir arada yaşatıyor. Zaten ne kadar beğenildiğini, yorumlardan da anlayabiliyoruz… Emeği geçenleri yürekten tebrik ediyorum.

İzlenme, beğeni ve yorum sayılarına baktığımızda da açık ara önde…

Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Garanti BBVA 29 ekim reklam film sonuclari

Sabancı Holding’in 29 Ekim Reklam Filmi

2020 yılının zirvesinde yer alan diğer reklam filmi kesinlikle Sabancı’nın ki. Son dönemin en beğenilen oyuncularından Timuçin Esen’in yer alması çok isabetli olmuş. Bununla birlikte Timuçin Esen’in tercih edilmesiyle, reklam filminin ana hedef kitlesinin kadınlar olduğunu da düşünüyorum.

Reklam filminde Cumhuriyet ile kazandığımız değerlere vurgu yapılması ve özellikle kadınların seçilmiş olmasını çok ama çok anlamlı buluyorum.

Garanti’nin filminde olduğu gibi bu reklamda, izleyicisine duyguyu çok iyi geçiriyor. Bunu yine yapılan yorumlardan da görebiliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Rakamlarla filmin başarısına gelecek olursam;

Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Sabanci Holding 29 ekim reklam film sonuclari

 

Total’in 29 Ekim Reklam Filmi

Evet sıra geldi üçüncü reklam filmimize. Bu reklam filminin en beğendiğim özelliği ağaç tercih edilmesi. Çünkü ağacın Türk kültüründe de yeri çok ayrıdır. Merak edenlerin araştırmasını tavsiye ederim. Ağaç temelde; yaşamın, canlılığın, ölümsüzlüğün, bolluğun, bereketin, umudun, doğurganlığın, üremenin, sağlığın ve sıhhatin sembolüdür.

Baktığımızda da Cumhuriyet bu anlamların hepsini üzerinden barındırdığını görüyoruz. Dolayısıyla ağaç seçimi de yerinde olmuş. Filmin geliştirilmeye açık alanı ise duygusallık. Zaten bunu yorumlardan ve aldığı sayılarından görebiliyoruz.

Rakamlarla filmin başarısına gelecek olursam;

Total 29 ekim reklam film sonuclari Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Total 29 ekim reklam film sonuclari

 

Turkcell’in 29 Ekim Reklam Filmi

Açıkçası çok fazla yorum yapmak istemiyorum 🙂 Turkcell’in 2019’daki filmine ve başarısına dair detayları ‘Markaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sosyal Medya Mesajları’ isimli yazımda bulabilirsiniz.

2019 yılındaki reklam filmi toplamda 11 milyon kez izlenmiş. Bu yıl ki reklam filmine dair sayısal verileri aşağıda bulabilirsiniz.

Turkcell 29 ekim reklam film sonuclari Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Turkcell 29 ekim reklam film sonuclari

 

Petrol Ofisi’nin 29 Ekim Reklam Filmi

Geçen senin devamı niteliğinde olan bir film. Animasyon olması, PO’nun diğerlerinden ayrışmasına neden olmuş. Türk insanının çocuk ruhunu kaybetmediğini düşündüğümüzde aslında her yaştan insana hitap ediyor.

Geliştirilmeye açık yönünün çok olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce anlatım ile animasyonun bir bütün olmasını isterdim ki şu örnek bir harika> Öz Maraş

PO’nun bu yıl ki reklam filminin sayısal verileri, geçen senekiyle paralel… Geçen sene ki verileri de görmek istiyorsanız tıklayın.

Petrol Ofisi 29 ekim reklam film sonuclari Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Petrol Ofisi 29 ekim reklam film sonuclari

 

DYO’nun 29 Ekim Reklam Filmi

Bence zeka ürünü bir reklam. Yaptığı iş ile önemli günümüzü birleştirmesi açısından kıymetli. İnsan ilk etapta etkiliyor ama duygusallık konusunda geliştirilmeye açık buluyorum. Reklam filmini içselleştiremedim açıkçası.

DYO’nun sayısal verilerine gelecek olursam;

DYO 29 ekim reklam film sonuclari Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) Markaların 29 Ekim Reklam Filmleri (2020) DYO 29 ekim reklam film sonuclari