Başarılı Olmak

Sosyal medya uzmanı veya içerik uzmanı, içerik üretmeden önce hedef kitlesinin anlamak durumda ve bunun içinde yararlanabileceği kaynaklardan bir tanesi de anketlerdir. Stratejimizi kurgulayacağımız ve bizi başarıya taşıyacak doğru anket hangisi? her ankete güvenebilir miyiz?

Bu yazının hedef kitlesi: dijital pazarlama uzmanı, online pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı, içerik pazarlama uzmanı, içerik uzmanı,  pazarlama uzmanı ve pazarlama meraklıları

İçeriği Neden Üretiyoruz?

Dijital pazarlamasından sorumlu olduğum, eğitim çözümleri alanının lider firması olan Pearson’ın sosyal medya stratejilerini gözden geçirmeden önce farklı anketlere bir göz attım. Özellikle Webrazzi’nin içerik pazarlamasıyla ilgili yayınladığı haber son derece ilgimi çekti. Habere göre uluslararası üne sahip bir ajans, içerikle ilgili önemli bir soruya yanıt bulmak için kolları sıvamış ve dünya genelinde bir anket çalışmasına imza atmış. Araştırmanın sonuçlarına dikkatımızı vermeden önce dilerseniz, sosyal medya uzmanı veya içerik uzmanı olarak önemli bir kaç soruya cevap vermeliyiz.

Soru 1: İçeriği neden yaratıyorum? Veya yarattığım içerik ile neyi hedefliyorum?
Soru 2: Hedef kitlem kim veya kimler?
Soru 3: İçerik ile ne elde etmek istiyorum?
Soru 4: Sosyal ağlara göre içerik konumlandırmam doğru mu?

Isınma turlarından sonra artık egzersize başlayabiliriz. Dünyanın en iyi ajanslarından bir tanesi olan Ogilvy, “Facebook haber akışı, neden BuzzFeed içeriğiyle dolu?” sorusundan yola çıkarak, kişilerin internetteki içerik tüketim davranışlarını anlamaya yönelik bir araştırma gerçekleştirmiş. Bu araştırmaya dünyanın çeşitli ülkelerinden katılım olurken, ülkemizden de araştırmaya katılımda bulunulmuş. Webrazzi, Türk katılımcılarının anket sonuçlarını Temmuz ayında açıklamış. Bu sonuçlara göz attıktan sonra sosyal ağlar içinde aynı sonuçların geçerli olup olmayacağını düşünmeye başladım… Araştırmanın can alıcı noktalarına değinmek gerekirse;

  • Sosyal medyada hesabı olan ve ankete katılan 409 kişiden 108’i, sürekli olarak ilgilerini çeken içerikleri, sosyal ağlarda paylaşmaktalar. 168’si ise, sıklıkla paylaşmakta!
  • İnternette yer alan içerikleri paylaşmalarındaki ana neden olarakta, 159’u “İnsanlarla iletişim halinde olmama yardımcı oluyor” derken, 125’i “Şiddetle desteklediğim bir dava veya meseleyi, insanlara duyurmama yardımcı oluyor” diyor!
  • Beni en çok şaşırtan sonuçlardan biri ise, “İçerik paylaşma olasılığınız ne zaman en yüksektir?” sorusuna, 140 kişi “keyifli olduğum zaman” diye yanıt vermiş! 198 kişi de “bahsedilmeye değer bulduğunda” içerik paylaştığını belirtmiş.

Sosyal Medya Uzmanı veya İçerik Uzmanı İçin Can Alıcı Soru

Bu yazıda cevabını arayacağım soru ise, “Aşağıdaki içerik türlerinden hangisini paylaşma olasılığınız en yüksektir?”. 188 kişi bu soruya “bilgilendirici ve eğitici olduğu zaman” diye yanıt vermiş. 104 kişinin oyuyla da “komik ve eğlenceli içerikler” ikinci sırada geliyor.

Anket Bize Ne Kadar Uygun?

Ankete katılanların profilini, verdikleri cevaplardan az çok tahmin edebiliriz. Dolayısıyla bu anketi baz alarak içerik üretmeyi düşündüğümüz anda, ikinci bir soruya cevap aramalıyız! Bu ankete katılan kişi profilleri ile markamın hedef kitlesi aynı mı veya benzer mi?

Bir Örnekle Açıklamak Gerekirse

Bu sorunun cevabını dilerseniz, bir örnek ile vermeye çalışayım. Öncelikle örnek verebilmek için iki marka belirleyelim. Bunlardan bir tanesi kendi çalıştığım firma olan Pearson Türkiye ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için de kendi sektörüm dışında olan Letoonia Golf Resort firmasını ele alıyorum. Letoonia’yı seçmemin nedeni ise, daha önce danışmanlık hizmeti vermiş olmamdır. Bu iki markanın da hedef kitlesini, 18 yaşın üstünde belli bir eğitimi ve geliri olan kişiler olarak genelliyorum. Hedef kitleyi de netleştirdikten sonra iki markanın Facebook’taki beğeni sayılarını tespit etmeye geldi.

Her sosyal medya uzmanı veya içerik uzmanının yaptığı gibi öncelikle, Pearson Türkiye’nin 30 Eylül’deki beğeni sayısı 2.658, Letoonia’nın ise, 47.211. Fotoğrafı net görebilmek için şimdi de bu markaları Facebook’ta takip eden kişilerin paylaştığı içerikleri paylaşma ortalamalarına bakalım. Pearson Türkiye’yi takip eden kişilerden 4’ü, Letoonia’yi takip eden kişilerden 28’i Eylül ayındaki içerikleri kendi sayfalarında paylaşmış. Fotoğrafı da netleştirdiğimize göre, bu iki markanın Eylül ayında paylaştıkları bilgilendirici ve eğitici içeriklerden bir tanesini ele alarak sadede gelebiliriz. Aşağıda da görebileceğiniz üzere Pearson Türkiye’nin içeriğini 11 kişi paylaşırken, Letoonia’nın içeriğini kimse paylaşmamış. Halbu ki ankete göre bu sonucun tersi olması gerekiyor!

Markınıza-uygun-anket-1024x338 sosyal medya uzmanı Markanıza Uygun Anketler Seçin Mark  n  za uygun anket

 

Sonuç olarak, bu araştırmayı benim dikkate almam ve Letoonia’nın sosyal medya uzmanı veya içerik uzmanı kişilerin dikkate almaması gerekir. Her ne kadar araştırmalar önemli olsa da, pek çok etkeni içinde barındırdıklarından, bizim markamız için doğru sonuç vermeyebilir. Dolayısıyla, doğru bir sosyal medya stratejisi, içerik pazarlama stratejisi,  veya pazarlama stratejisi geliştirmek için kendi yaptırdığımız anketler dışındakilere her zaman temkinli yaklaşmalıyız.