Mobil cihazları doğru bir strateji ile konumlandırdığınızda, satış güçünüze güç katacağını göreceksiniz.

Bir süredir, rekabetçi ve yeni müşteri taleplerini karşılayabilmeye devam edebilmek için, dijital adaptasyonun opsiyonel değil mecburi olduğunu dile getiriyorum. Korona virüsü ile beraber geldiğimiz noktada turizm ve seyahat sektörü başta olmak üzere şirketlerin, dijital dönüşümü başarmaları zorunluk aşamasını da geçerek, var olma savaşına döndü.

Fundación Orange’ınTurizm ve Otel Sektöründe Dijital Dönüşüm” araştırmasına göre tüketiciler seyahat öncesi bilgi arayışı içindeler. Diğer gezginlerin görüş ve düşüncelerini araştırıp, karşılaştırıyorlar ve ardından otellerini, hatta şov ve müzeler dahil biletlerini rezerve ettiriyorlar.

Seyahat sonrası diğer insanlara yardımcı olabilmek için de yorumlarını ilgili sitelere ekliyorlar. Bunu da %50 oranında mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu bilgiye ek olarak, sektördeki dijital stratejiler ağırlıklı olarak online mevcudiyete, ayrışmaya ve itibara dayanıyor.

Fakat dijital dönüşüme adapte olmak için iki yol var. Birincisi müşteri ihtiyacını karşılamak için reaktif olmak ki, bu teknolojileri ve aşamaları birleştirmek anlamına geliyor. Ya da proaktif olup, yeni beklenmedik olasılıklar sunarak, müşterinin dijital deneyimini yeni bir seviyeye taşımak.

Bu adaptasyonda, mobil cihazların rolü önem kazanıyor ki Google artık indeksleme önceliğini mobil sitelere veriyor. Ülkemizde b2c olan pek çok markanın mobil cihazdan daha fazla trafik aldığını biliyoruz.

Bunu akılda tutarak, pek çok turizm ve otel şirketleri internet sitelerini ve çevrim dışı fonksiyonlarını sadece mobil formata geçirmekle kalmayıp, mobil kanallara özel deneyimler oluşturmalı ve iş modelleri tasarlamalı.

Aşağıdaki faktörler listesi dijital dönüşüm hakkında bir fikir verebilir:

Seyahat öncesi bilgi edinme arayışı: En yaygın arayış, günümüzde kullanıcıların %90 ınından fazlası seyahat ya da otel rezervasyonu yapmadan önce internette bilgi kontrolü yapmakta. Bu çerçeve de internet sitelerini kullanıcı davranışına göre dizayn edilmesi, mobil uygulamalar yapılması gerekiyor. NH Hoteles Grup bloğu gibi kullanışlı ve kullanıcıya kaliteli içerik sunmakta son dönemde önem kazandı.

Önerileri kontrol etmek: Pek çok seyahat sever özel şehirleri keşfetmek için tatile çıkıyor. Malum bu durum detaylı bir bilgi araştırması yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ben de özel şehirleri keşfetmek için tatil çıktığımda araştırma yapmak çok zamanımı aldı. Bu süreçi minimize etmek için Gezginlerin Notları isimli bir site yaptım. Konuya geri dönecek olursam, kalacağımız otelin internet sitesi üzerinden değil, başka kanallar üzerinden araştırmaları yapıyoruz. Eğer otel işletiyorsanız, internette yazan yorumları takip etmeli, cevaplamalı ve özellikle olumsuz olanların makul bir şekilde ele almalısınız.

Çevrim içi kayıt olmak ve hesap kapatmak: Günümüzde artık havayollarının online check-in ve kod uygulaması ile direk uçağa gidebiliyorsunuz. Bu durum kullanan kişinin hayatını kolaylaştırırken, harika bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Peki ya oteller de durum nedir? Bunun bir benzerini dünyanın önde gelen otelleri yapıyor. Bir düşünsenize otele gelmişsiniz, lobidekilere gülümseyerek “Merhaba” diyorsunuz ve odanıza geçiyorsunuz. Beklemek yok, kimlik yok, kağıt yok gibi gibi… kısacası dijital dönüşümden müşteriye harika bir deneyim yaşatmak için faydalanmak şart.

Emniyetli rezervasyon ve satın alma aşaması: Dijital dönüşüm çerçevesinden çalışmalar yaparken, dikkate alınması gereken en önemli konuların başında bilgi güvenliği geliyor. Müşterileri memnuniyetini ön planda tutan çözümler sunarken ki bunların başında online rezervasyon geliyor. Kişilerin hem hızlı işlem yapmalarını sağlamalısınız hem de güvenliğini sağlamalısınız. Aksi taktirde o kişinin markanıza ne kadar değer kaybettirebileceğini tahmin bile edemezsiniz…

Aplikasyon geliştirme: Tatilciler seyahat öncesinde ve sırasında da bilgi arayışında olduğunu belirtmiştik, bu konun bir diğer çözümü ise özel aplikasyonlardır. Paradores of Spain gibi ya da sanal turist ofisleri gibi turizm organizasyonları tarafından ve bizzat şehir yönetimlerinin yerel turizm tanıtımı yapmak için geliştirilmiş aplikasyonlar var. Uygulamaları bir satış ve iletişim aracı olarak görmelisiniz. Doğru strateji ile inanılmaz orta ve uzun vadede inanılmaz geri dönüşü olacaktır.

Akıllı şehirler: Teknoloji gelişiyor ve şehirlerimizde artık akıllanıyor. Belediyeler de aplikasyon geliştirmeyi bir adım daha ileri taşıyor. Yakında zamanda Ankara Belediyesi bunu yaptı. Bazı şehirler, turizm için faydalı bilgiler sağlayan sinyalleriyle konum belirleyen akıllı sistemleri yürürlüğe koyuyorlar: hava durumu, oteller, kültür, ulaşım ve hatta çocuklar için denetim sistemleri hizmetlerden bazıları…

Cihaza ulaşım: bazı otel zincirleri konaklama süresince müşterilerine küçük kiralama ücretleri karşılığında, turist bilgilendirme, eğlence ve pratik bilgilere ulaşabilmeleri için tabletler, akıllı telefonlar sunuyorlar. Örneğin Casual Hoteles zinciri Wi-Fi bağlantılı bir cihaz, taşınabilir pil ve özçekim çubuğunu kapsayan Mobil Paket servisini kendi sitelerinden rezervasyon yapan müşterilerine ücretsiz sunuyor.

Yeni İş Modelleri: kullanıcıların ulaşılabilirliği ve konumlarının belirlenebilir olması gibi çok daha kişiye özel hizmetler sunulmasını mümkün kılıyor. Bu trend varış yerine ulaşmış, önceden yapılmış herhangi bir planı ve rezervasyonu olmayan gezgin gençler ve son dakika değişikliklerine sıkça rastlanan iş gezileri için daha da geçerli.

Arttırılmış ve sanal gerçeklik: mobil cihazların ötesinde, Barcelona Skyline at Terraza 83,3 gibi anıtlar hakkında bilgi sağlayan hatta arttırılmış gerçeklik teknolojisi ve sanal gerçeklik gözlükleriyle bazı anıtlara üç boyutlu gezebiliyor ve otelleri dolaşabiliyorsunuz.

Mobil teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki turizm ve seyahat sektörü için potansiyelinin ulaşabileceği noktayı aslında hepimiz biliyoruz ama bilinçli ama bilinçsiz. Çünkü geleceği TV’lerde izliyoruz veya kitaplarda okuyoruz. Ama kısa vadede dijital dönüşümden müşteriyi dinlemeye, anlamaya ve sürekli eşsiz bir deneyim sunmaya çalışarak, faydalanmalısınız.