Neden oyunlaştırma yapmalıyız? Neden oyunlaştırma önemli? Oyunlaştırma aslında hayatımızın hangi alanlarında mevcut? Bu ve benzeri soruları çoğaltmak mümkün. Bu yazımda sizler için neden sorusunun cevabını arıyorum.

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilirlik VR Oyunu

16 Kasım’da Türkiye’nin ilk Gamification Turkey Summit etkinliğinde konuşmacı olarak sahnede yerimi alacağım. Tabii heyecan büyük ☺ Çok önemli bir etkinlikte Türkiye’nin ilk sürdürülebilir VR oyununu iş arkadaşım Esra Kent ile beraber tanıtacağım. Tahmin edebileceğiniz gibi oyunun içerisinde oyunlaştırma öğeleri de mevcut.

Neden Oyunlaştırma namıdiğer Gamification

Etkinlikte oyunun oluşum ve tasarım sürecinin hikayesini paylaşacağım. Bununla beraber araştırmalardan da örnekler vereceğim. Tabii vakit azlığından dolayı araştırmaların hepsini paylaşmam mümkün değil. Tam bu sebepten dolayı bu yazıyı kaleme almak istedim. Bu yazımda sizlerle araştırma sonuçlarımdan bir kısmını paylaşacağım. Bu sayede neden oyunlaştırmanın önemli olduğunu dört başlıkta anlatmaya çalışacağım.

Oyunlaştırma çünkü; duygusal bağlılığı oluşturur

Reading Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, dikkat aralığı kişinin aktiviteyle olan duygusal bağlılığından etkilenmektedir.

Michiko Sakaki’ya göre “Araştırmaya göreye katılanların dikkati, duygu ve öncelikten etkilendiğini tespit ettik. Bu duruma bağlı olarak katılımcılar kendilerini ilgilendiren bilgi veya detaylara daha fazla ilgi gösterirken, daha az önceliğe sahip olan bilgilere de gereken ilgiyi göstermediğini tespit ettik.”

Bu bilgiden yola çıkarak oyunlaştırma etmenlerini kullanarak kişilerin öğrenmeye karşı direnç gösterdikleri konuları daha kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlayabiliriz.

Oyunlaştırma çünkü; mutlu olmamıza yardımcı olur

Serotonin, tüm modumuzu yöneten bir hormondur. Serotonin miktarının fazla olması mutluluğumuzun da artması anlamına geliyor. Oyunlaştırılmış öğrenme yönetim sistemlerinde kullanılan rozet kutusu sayesinde öğrenen kişiler, kazandıkları rozetlere baktıklarında serotonin seviyeleri de yükselmektedir.

Oyunlaştırma çünkü; aşırı bilgi yüklemesini kolaylaştırır

Öğrenilecek bilgi çok fazlaysa, öğrenen kişi bilgileri kaçırır ve bu da tamamlanmamış eğitim ile sonuçlanır. Oyunlaştırmanın aşırı bilgi yüklemesi ile başa çıkabilmesinin bir yöntemi, öğrenmeyi oyun benzeri, mücadeleye dayanan yöntemlerle sunmasıdır. Oyunlaştırmanın diğer nörolojik faydalarıyla birlikte bu yaklaşım öğrenmeyi küçük parçalara bölerek sürecin daha kolay olmasına yardımcı olur.

Oyunlaştırma çünkü; yapılan işin hatırlanma oranının yükseltir

Öğrenen kişiler, okuduklarının sadece %10’unu ve duyduklarının %20’sini hatırlarlar. Eğer görsellere eşlik eden sözlü bir sunum da varsa bu oran %30’a çıkar. Eğer açıklama yaparken bir kişinin eylemi gerçekleştirdiğini de gözlemlerlerse %50’ye kadar çıkabilir. Ama öğrenen kişiler, simülasyon bile olsa işleri kendileri yaptıklarında öğrendiklerinin %90’ını hatırlarlar. *

Sonuç olarak, oyunlaştırma son derece önemli olup, artık Türkiye’deki büyük markalar HR süreçlerinde bile oyunlaştırmayı kullanıyorlar. Eğer ilk defa oyunlaştırma içeren bir projeye imza atacaksanız, kesinlikle bu işi bilen ve referansları ile iyi olan ajanslar ile yapmalısınız.

Böylelikle “Neden Oyunlaştırma” başlıklı yazımın sonuna geldik. Gamification Turkey Summit’e gelenler şanslı çünkü daha fazla neden sorusunun cevabını bulabilecekler. Ama katılamayanlar için ilk VR oyunun oluşturulma hikayesini, önemli araştırmaları ve oyunlaştırma örneklerini içeren bir yazıyı haftaya paylaşacağımın haberini de şimdiden vereyim ☺

Sevgiyle kalın…

* https://fas.org/programs/ltp/policy_and_publications/summit/Summit%20on%20Educational%20Games.pdf