Instagram’ı nasıl kullanıyorlar ve işinize yarayacak bilgiler bu yazıda!

Profesyonel Instagram kullanımına dair verileri merak edenler, daha iyi kullanmak veya Instagram’daki son araştırmaların sonuçlarını öğrenmek isteyenler için faydalı bir yazı ile karşınızdayım.

Sosyal Medya’da rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Metricool, 140.244 profesyonel hesabın, 1.651.565 postu ve 5.590.426 hikayesini analiz etti ve sonuçlarını 4 Ekim 2021 yılında paylaştı. Bu önemli araştırmayı sizinle de paylaşmak istedim, çünkü faydalı bilgiler içeriyor.

Yazıdaki alt başlıklar:
1.Instagram’da en çok hangi post türü başarılı?
2. Instagram’da hangisi daha iyi? Post vs Hikaye
3. Instagram’da post ve hikaye paylaşım sıklığı ne olmalı?
4. Takipçi sayısına göre erişim rakamları
5. Instagram’da en fazla paylaşılan post türleri
6. Post türlerinin ortalama erişim sayıları
7. Instagram’da post türlerine göre etkileşim sayıları
8. Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

Metricool’un Instagram araştırması, farklı büyüklükteki markaları ve içerik üreticileri karşılaştırarak, analiz etmiş. Bu araştırmadan elde edeceğimiz bilgi ışığında Instagram’da doğru bir strateji izleyip, izlemediğimizi anlayabiliriz veya bazı noktalarda fikir sahibi olabiliriz

Tabii unutulmaması gereken çok önemli bir konu mevcut. Bu global bir araştırma ve dolayısıyla sizin hedef kitlenizin davranışlarıyla uyuşmayabilir. Örnek vermem gerekirse, Almanya’da Instagram kullanımıyla, ülkemizdeki bir değil. Bunun için hem buradaki hem de elinizdeki dataları kıyaslamanızı öneririm.

Son olarak, araştırma için veriler Haziran 2021’de toplanmış olup, 0-45M takipçi aralığındaki hesaplar incelenmiş.

Instagram’da en çok hangi post türü başarılı?

Instagram’da tekli fotoğraf, karusel, video ve IGTV’li paylaşım türleri mevcut. Bu dört farklı türün de erişim sayılarını etkilemekte. Bu noktada en fazla erişim sayısına ulaşan türü bilmek son derece kritik. Bu araştırma sonucuna göre de en fazla görüntülenen ve daha dolasıyla erişim alan tekli fotoğraf paylaşımı.

Öbür taraftan karusel, en fazla etkileşim alan format türü. 2019 yılında yapılan önemli bir araştırmada da aynı sonuç çıkmıştı. Bu anlamda kullanıcılar, bu formatı benimsediklerini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, elimizde farklı başarılara sahip, iki format türü mevcut. Bu noktada daha fazla kişiye ulaşmak mı? yoksa daha fazla etkileşim almak mı? sorularının yanıtına göre bir strateji izleyebilirsiniz.

1 instagram ortalama post erisim sayilari instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? 1 instagram ortalama post erisim sayilari

Instagram’da hangisi daha iyi? Post vs Hikaye

Hikaye ile post paylaşımı arasında adı konulmamış bir denge mevcut. Bence bunun adı özgürlük. Çünkü kalıcı olmadığı için insanlar rahat bir şekilde paylaşım yapabiliyor. Ama post öyle mi?

instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? 2 post hikaye ortlama erisim

Post paylaşımların, hikayeye göre ortalama beş kat daha fazla erişim elde ediyormuş. Daha fazla takipçisi olan büyük hesaplar da ise bu sayı, altı katına çıkıyormuş.

Sonucun böyle olması gayet doğal, sizi takip eden insanlar dışında hashtag veya keşfet alanı sayesinde daha fazla kişiye de ulaşabiliyorsunuz. Bu iki farklı taktiği, kendi stratejisine göre konumlandıran daha fazla kazanacağı ortada.

Instagram’da post ve hikaye paylaşım sıklığı ne olmalı?

Instagram’ı nasıl kullanıyorlar konusunda en fazla merak edilenlerden biri de, paylaşım sıklığının ne olması gerektiği. İyi bir gözlemci, direk cevabı verecektir diye tahmin ediyorum ama araştırma sonucuna göre; takipçisi çok olan hesaplar, hem post hem de hikaye paylaşımını daha fazla yapıyor.

Ne kadar çok gönderi, o kadar çok takipçi.

İncelenen Instagram hesaplarında, hikaye paylaşımlarının daha fazla olduğu tespit edilmiş. Hesap ne kadar büyükse, o kadar çok gönderi ve hikaye paylaşılıyor. Ama araştırma sonucuna göre haftalık  hikaye paylaşımı, post paylaşımının en az iki katı.

instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? haftalik go  nderi paylasim sikligi

Takipçi saysına göre aylık post ve hikaye paylaşım adetlerine bakacak olursak, hikaye paylaşımı açık ara önde.

4 aylik instagram post hikaye paylasim sayısı instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? 4 aylik instagram post hikaye paylasim say  s

Takipçi sayısına göre erişim rakamları

Yüksek takipçisi olan hesapların hem erişim hem de etkileşim anlamında daha iyi olduğu düşünülebilir ama durum aslında böyle değil. Hem deneyimlerimden hem de araştırma sonuçlarından biliyorum. Bu araştırma da sonuçları da bildiklerimize paralel.

0 ile 500 arası takipçisi olan hesapların erişim oranı %85. Çok önemli ve ciddi bir rakam. Bu, 50K ile 45M arasında takipçisi bulunan hesaplar da ise, bu sayı %22’ye kadar düşüyor.

Sonuç olarak organik bir şekilde bile büyürseniz, takipçi sayınız arttıkça, erişim sayınız azalacak. Üzgünüm ama reklam vermeden, hepsine ulaşmanız zor ki, zaten Instagram’da bunu istiyor 🙂

instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? post hikaye erisim sayilari

Hikaye erişiminin, posta göre normal hesaplarda ortalama 5 kat ve büyük hesaplarda 6 kat daha düşük olmasının nedeni ise, hikayelerin yaşam süresinin 24 saat olması.

Instagram’da en fazla paylaşılan post türleri

Bu konuyla ilgili verileri elde etmek için paylaşılan ortalama 10 gönderi içinden 7’si benzersiz görsel, 2’si karusel ve bir video, örnek olarak alınmış.

Küçük hesapların gönderilerinin %74’ü benzersiz görseller iken, büyük hesaplar da bu tür görseller %58’e kadar düştüğü görülmüş. Büyük hesaplar ise, daha fazla videoya ve IGTV’ye odaklanmış.

instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? instagram post tu  ru   paylasilan

Diğer önemli bir bulgu ise, yalnızca bir görsel içeren gönderilerin erişimi, video içeren gönderilerin erişiminin iki katı kadar olması. Instagram’ı nasıl kullanmalıyız sorusunun cevabını ararken, kesinlikle bunu verileri göz önünde bulundurmalı ve içerik pazarlama stratejimizi de bu kapsamda düşünmeliyiz.

Post türlerinin ortalama erişim sayıları

Klasik tekli görsel paylaşımları, diğer üç türe göre daha fazla erişim aldığı tespit edilmiş. Erişim sayısı açısından video çok düşük. En azından deneyimlerimden yol çıkarak şunu söyleyebilirim ki, bu platformlarda insanların odaklanma süresi 3 saniye… Eğer üst üstte de yakalayamazsanız, takipçileriniz videolarınızla fazla ilgilenmeyecektir.

instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? post erisim orani

Instagram’da post türlerine göre etkileşim sayıları

Erişim ve etkileşim birbiriyle ilişkilidir. Yani, erişim arttıkça, etkileşim sayıları da artacaktır. Ancak grafikte de görebileceğiniz gibi, karusel paylaşım bir istisna.

Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor: Grafikten de görüleceği üzere Karusel, video ve IGTV'ye göre açık ara önde. instagram'ı nasıl kullanıyor Profesyonel hesaplar Instagram'ı nasıl kullanıyor? post turu basina ortalama etkilesim
Profesyonel hesaplar Instagram’ı nasıl kullanıyor: Grafikten de görüleceği üzere Karusel, video ve IGTV’ye göre açık ara önde.

Karusel paylaşımların başarılı olmasına farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Hikayeler, postlara göre daha fazla sevildikleri ortada. Postta da aynı hissiyatı karusel vermekte. Bir de harika görseller ile merak tetiklenirse, o içeriği kimse durduramaz 🙂

Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

Hedef kitle analizi yaparak buna siz karar vermelisiniz ama araştırma sonucuna göre en iyi zaman, akşam 8’mış. Günler de ise, genel olarak aynı olmalarına karşın Perşembe ve Pazartesi bir iki tık öne çıkıyor.

Profesyonel hesaplar Instagram’ı nasıl kullanıyor?‘ yazımın sonuna geldik. Sosyal Medya Pazarlama taktikleri içerisinde Instagram çok özel bir yere sahip, başarı için orada üretilen verileri incelemeliyiz ve ona göre stratejilerimizi geliştirmeliyiz. Yeni bir yazıda buluşmak üzere…