7 Sosyal Medya Profesyonelinden 2018’in Trendleri

2018 Sosyal Medya Trendleri önemli bir konu olacağını düşünerek, artık klasikleşen ve her sene de trendlere değinildiğinden ben de bir şeyler yazmak istedim açıkcası. Aslında trendlerin ne olduğu malum; bunlardan bir tanesi çalışmalarını yürüttüğüm Fenomen Pazarlaması. Hatta bu konu artık öyle bir seviyeye geldi ki, 2017’de bazı fenomenler şarkıcı olmaya veya film çevirmeye başladı. Kimileri ise dizilerde boy gösteriyor 🙂 Dolayısıyla 2018 yılında da Fenomen Pazarlaması trend konulardan biri olmaya devam edecek diyebiliriz. Öbür taraftan videoların inanılmaz yükselişi de devam etmekte. Öyle ki, Sosyal Medya’ya özel analizler ve videolar çekilmekte. Kısacası trendin aslında farkında olsak da olmasak da nereye doğru gittiğini görebiliyoruz.

Sosyal Medya Trendleri konusunu biraz daha zenginleştirmek ve farklı dünya görüşlerini burada paylaşmak adına, yabancı kaynakları karıştırmaya başladım. Bulduğum güzel bir kaynaktaki bazı önemli kişilerin, 2018’e dair Sosyal Medya Trend görüşlerine burada yer vermek istiyorum.

7 Uzman gözünden 2018 Sosyal Medya Trendleri

1. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Geoffrey Colon, Pazarlama İletişimi Tasarımcısı, Microsoft

2018 yılında dikkat etmemiz gereken üç sosyal medya trendi var:

A.Phigital

Neredeyse tüm sosyal medya pazarlamacıları bu terimi tanımalı. Phigital’i ben uydurmadım, geçmiş yıllarda ortaya atılmıştı.

Peki ya anlamı ne? Bunun anlamı, pazarlamacıların müşteri deneyiminin kusursuz olmasın sağlamak adına fiziksel dünyadaki deneyimlerini dijital dünyada da sağlaması anlamına gelir. Neden?

Birçok genç tüketici için çevrim içi ve çevrim dışı dünya arasındaki çizgiler bulanık hale geldi. Bu da büyük nitelik sorunlarına neden olacak. Aslında bu sorunlar her zaman vardı.

Eğer bir insan mağazaya gelir bir şey alırsa fakat tüm deneyimi sosyal medya üzerinde başladıysa, beğeniyi kim alacak? Bu durum başarı ölçümlerine nasıl eklenecek? Bu sorular 2 numaralı trende yol açıyor.

B.Duygusal Analitikler

Beğeni, Paylaşım, Görüntüleme ve Tıklama oldukça iyi şeyler. Ama 2018 yılında sosyal medya pazarlamacıları, duygu ve hisleri ölçmeye başlayacak.

 • Müşterinin bize karşı duyguları neler?
 • Sosyal medya bu duyguları nasıl değiştiriyor?
 • Marka Sağlık Endeksi güçlü mü?
 • Yüksek Net Tavsiye skoruna sahip miyiz?
 • İnsanlar bizi hatırlıyor mu?

Diğer ölçümler de hala önemli. Ama yaratılan duygularla karşılaştırıldıklarında tıklamadan daha önemli. Bir kez için de olsa bazı şirketler sosyal medyanın işletme içerisinde nasıl kullanılacağını anlıyorlar. Satış üreticisi yerine duygu motoru olarak.

C.LinkedIn

Microsoft’ta çalıştığım için bunu söylemiyorum. Son zamanlarda platforma baktınız mı? Bu platform işletme, kültür, hayat çıkarımları ve çok daha fazlasının bir karışımı.

Aynı zamanda diğer platformlar gibi algoritmaların sınırlarına tabi değil. Herkes içerik paylaşabilir, bu içerik herkes tarafından görülebilir. Bu nedenle platformu diğerlerine göre daha açık kaynaklı. Bunun sonucu olarakta ortam açık hale geldikçe başarı da artıyor.

2. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Katy Katz, Strateji Yöneticisi, Marketing Refresh

Akıllı markalar için ana sosyal medya önceliği, sosyal platformlarla bağlantı deneyimin nasıl arttırılacağı olmalıdır. 2018’de sosyal medyayı şekillendirecek en büyük trenleri toparlarsanız hepsinin ortak noktasının kullanıcı deneyimini arttırmak olduğunu göreceksiniz.

A.Görsel İçerik

Görseller, 2018 yılında markalar için temel fırsatlar olacaktır.

Videolar (canlı akışlar veya önceden kaydedilmiş olanlar) fırsat olarak öne çıkıyor. Artık Apple gibi şirketler, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisine öncelik veriyor. AR ise sosyal markalar için gerçek bir fırsat haline geliyor.

2018 yılında eski fotoğraf sınırlarını aşacak araçları kullanın. Şimdi yeni görsel yetenekleri kullanma zamanı.

B.Kişisel Deneyimler

Ama gelecek yıl deneyimin, görsellerden daha fazlası olması gerekiyor. En akılda kalan markalar, deneyimleri kişisel hale getiriyor.

Wendy’nin sosyal medya ekibi, 2017 yılının sonlarına doğru, diğer markaları daralttı ve bireysel sorulara kişiselleştirilmiş bir şekilde cevap vermek için zaman harcadı. Sosyal ekibi Reddit’te ‘Bana Her Şeyi Sorabilirsiniz’ seansı düzenlediğinde, topluluktan övgü aldı ve viral olarak yayıldı.

Milenyum Kuşağı ve Z Nesli, alkışlar ve sosyal şakalar için yaşıyor. Wendy’s hedef kitleyi anlayarak, onlara hitap edecek dili buldu ve  işletme sonuçları elde etmek için kişiselleştirmeyi öncelikli hale getirdi.

2018 sosyal medya trendleri Profesyonellerden 2018 Sosyal Medya Trendleri Sosyal Medya Akilli Telefon
2018 Sosyal Medya Trendleri: Fenomen Pazarlama önemini daha da artırıyor.

Aynı zamanda sosyal medya üzerinde müşterilerinizi de başarıya odaklayabilirsiniz. İnsanların yüzde 90’dan fazlası geleneksel reklamlar yerine kullanıcı tarafından üretilen içeriklere güveniyor. Markalar, başarılı sosyal paylaşım için müşterilerini ve fenomenler üzerinden bu güvenden faydalanıyor.

Örneğin perakende işindeyseniz, müşterilerinizin Instagram paylaşımı yapmasını kolay ve ilginç hale getirin. Çekici alanlar, aydınlatma ve hediye ürün vermek, 2018 sosyal stratejinizi oluşturacak faktörlerdir.

C.Müşterileriniz Gibi Olun

İşletmelerin sosyal medya kullanımında ele alması gereken son nokta ise, müşterilerin kullanım şeklidir. Birçok marka Instagram üzerindeki “hikayeler” özelliğinde uzmanlaşamadı. Fakat günlük kullanıcı sayısı 200 milyonu geçerek Snapchat’i geride bırakıyor.

Instagram kullanıcıları hikayeleri sırasıyla geçiyor. Bu da arkadaşlarının selfiesi arasında marka hikayesi görebilecekleri anlamına geliyor. Instagram kullanıcı sayısı artacağından bu, 2018 için oldukça büyük bir fırsat.

3. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Kevan Lee, Pazarlama Yöneticisi, Buffer

Sosyal Medya’nın birden çok fazlaya yapısından 1:1 veya birden az sayıda insan yapısına dönüştüğünü görüyorum. Bu durum organik aramaların düşüşünde, mesajlaşma uygulamalarının yükselişinde ve tüketicilerin beklentilerinde açıkça görülüyor.

Sosyal medya, daha çok etkileşim kurma ve daha az promosyon alanı. Bu yeni ortamda kazanacak olan şirketler markalarına sadık kalanlar. Yani:

 • Tutarlı gönderimde bulunanlar.
 • Özgün sesi olanlar.
 • Kitlelerine cevap verenler.

İşin detayı ise, bu marka vurgusunu verilerle özellikle de segmentlere ayrıma ile birleştirerek sesinizi doğru insanlara erişmek için kullanmak.

4. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Debbie Miller, Başkan, Social Hospitality

2018 yılında dikkat etmemiz gereken üç trend:

A.Instagram Hikayelerinin Devamlı Yükselişi

Instagram hikayelerinin günlük görüntülemeleri, günlük Snapchat görüntülerini sadece bir yıl içerisinde aştı ve bu sayı muhtemelen yükselmeye devam edecek. Bu özellik geliştikçe bağlantı ekleme ve hikayelerle reklam yapabilme öğeleri, hikayeleri önemli bir pazarlama aracı haline getirecek.

B.Fenomen Pazarlamasının Gücü

Birçok büyük marka, kitleleriyle iletişime geçmek için ünlülere ve sosyal fenomenlerine güveniyor. Milenyum ve Z Nesli tüketicileri fenomenlere güveniyor ve satın alma kararlarında bakış açılarına önem veriyor.

C.Z Kuşağının Önemi

Z kuşağı iş gücüne dahil oldukça satın alma güçleri de artıyor. Bu nedenle sosyal medya ile büyüdükleri için alışkanlıkları sosyal medya trendlerini etkiliyor. Markaların Z Nesli tüketim ortamı ve davranışlarına göre strateji oluşturması gerekiyor.

5. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Ashley Ward, Kurumsal Konuşmacı & Evangelist, SEMrush

Video reklamları

Geçtiğimiz yıl videoların en büyük 2017 sosyal trendi olacağını tahmin etmiştim ve bu tahminim doğru çıktı. Yeni yıla yaklaşırken insanlar hala videoları istiyorlar ve istekleri eskisinden de daha fazla.

Aslında insanların yüzde 43’ü pazarlamacılardan daha fazla video içeriği görmek istiyor. 2018 yılında insanlara istediklerini verin ama bunu işletme bakış açısından yapın.

Markaların 2018 yılında Sosyal Medya’da gerçekten paraya dönüştürebilecekleri nokta, Sosyal Medya video reklamları olacak. Bu video reklamları yeni bir trend başlatıyor ve ilk çeyreğe girerken bu trend de devam edecek.

İzleyiciler metinlerdeki yüzde 10 oranına kıyasla, videolarda yüzde 95 oranında mesaj tutulumu sağladıkları için trend devam edecek. Aynı zamanda Instagram hikayelerinin ortasında, YouTube videolarında ve Facebook, Twitter ve Instagram’da dolaşırken gösterilen video reklamlarından yüksek maruz kalma kazançları elde edebilirsiniz.

Dahası tüm işletmeler video reklamları oluşturabilir. Söz konusu video oluşturmak için prodüksiyon takımına veya büyük bütçelere ihtiyacınız yok. Güzel bir hikaye oluşturmak ve iyi çekim yapan bir akıllı telefon sahibi olmak yeterli.

2017 yılını bitirirken video reklamlarının 2018 yılında sosyal medya stratejileriniz arasında olduğundan emin olun.

6. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Tessa Wegert, Marka İçerik Geliştiricisi, Contently

Geçtiğimiz yıl canlı videoların yükselişini gördük. 2018 yılı markaların bu ortamda deney yapmasıyla ilgili olacak.

Tüketiciler artan bir şekilde gerçek zamanlı içerik bekliyorlar ve canlı akışlar en sevdikleri markaların arka planlarına erişim sağlıyor. Bunlar fenomen pazarlamanın kritik bir öğesi ve takipçileri çekmek ve tutmak için güvenilir bir yöntem haline geldi.

Twitter, Instagram ve Facebook gibi ağlar sayesinde canlı video yetenekleri artıyor. Şimdi sürece dahil olmanın tam zamanı.

Bu ay odaklanılacak diğer bir konu da Snapchat, Instagram ve Facebook Hikayeleri. Hikaye formatı canlı içeriğin acillik hissini ele alıyor ve ister B2C ister B2B olun, sosyal medya kullanıcılarının hızlı bir şekilde katılım sağlayabileceği değerler var.

YouTube üzerindeki benzer özellik olan Reels’in piyasaya sürülmesiyle, 2018 yılında da içerik üreticilerinin hikaye yeteneklerini göreceğiz.

7. 2018 Sosyal Medya Trendleri: Dennis Yu, Teknoloji Yöneticisi, BlitzMetrics

2018 yılında başarılı olmak istiyorsanız botlar, araçlar, AI veya püf noktaları yerine tüm işletme ve pazarlama çabalarınızı BİR DAKİKALIK VİDEOLAR üzerinde yeniden yapılandırın. Facebook, sosyal medyanın Google’ı ve algoritmaları etkileşimi destekliyor. Üç saniyelik videolar etkileşim olarak sayılıyor ve bu etkileşimi yönlendirmenin en kolay yöntemi.

BİR DAKİKALIK VİDEOLARI oluşturmanın bazı yöntemleri şu şekilde:

 • BİR DAKİKALIK VİDEOLARIN her birinde bir soruya cevap verilecek şekilde akıllı telefonunuzu kullanarak en iyi müşterinizle görüşme yapın.Açık bir referans elde etmenize gerek yok, ancak bu videoları gören potansiyel müşterileriniz arasında güven oluşturmak için oldukça etkili. Facebook buna “ölçeklenmiş ağızdan ağıza” yöntemi adını veriyor.
 • Bir dakikalık NEDEN videoları oluşturun– siz kimsiniz, sizi etkileyen olaylar ne veya sizi tanımlayanlar neler? Satışları arttırmak istiyorsanız insanların sizi bilmesini, sevmesini ve güvenmesini sağlamanız gerekiyor.
 • BİR DAKİKALIK VİDEOLARDA çalışanlarınız ve partnerlerinizle görüşün.Satışçı değil gazeteci gibi olun – hikayelerini anlatmalarına izin verin. Bu, size karşı bir şey söylesin ya da söylemesin. Sadece bir soru sormak için BİR DAKİKASINI alabileceğiniz yetkili kişiler kimler?

BİR DAKİKALIK VİDEOLARINIZI şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Bir dakikalık videolarınızı yerel olarak gönderin (Facebook’a yükleme) ve alt yazıları açın.Doğru noktalar için videoları kesin.
 • 7 gün boyunca her gün $1 ile gönderileri öne çıkarınLogan Young’ın “Mükemmellik Standartlarına” göre test için toplam $7. Eğer videoları 3 saniye izleyen kişilerin yüzde 50’sinin 10 saniye izlemesini sağlarsanız veya ortalama 15 saniye izlenme zamanı elde ederseniz, o videoya daha fazla para ekleyin.
 • Sizin bir dakikalık videolarınızla etkileşime girenlere yeniden özel pazarlama yöntemleri düzenleyin. Onları internet sitenize gönderin, e-postalarını toplayın veya müşteri dizisinin bir sonraki adımını uygulayın. AEC (farkındalık, etkileşim, dönüşüm) yapınızı nasıl adımlara böleceğinizi düşünün. Kendi bir dakikalık videolarınızı kullanın. Netflix gibi davranın ve videolarınızın sezonları ve bölümleri varmış gibi kabul edin.
 • Hangi videoların hangi kitlelerde işe yaradığını anlayın.Bu dizileri YouTube, Twitter, internet siteniz, LinkedIn veya diğer kanallara kopyalayın.

Instagram Facebook’un bir parçasıdır ve bir dakikanın altındaki videoları öne çıkarmanıza izin verir.

2018 yılında Facebook başarısının, internet sitesi veya zaman çizelgesinin aksine mobil haberlerde bir dakikalık videolar olduğuna ikna oldunuz mu?