Sektörünüz için dijital dönüşüm soruları ilgili konularda ve doğru sorular olmalı.

World Ekonomik Forum sitesini takip ediyor musunuz? Dünyanın gideceği yönü anlatan harika yazıları ve araştırmaları olan bir site. Dijital dönüşüm ile ilgili ne gibi yazıları olduğuna göz atarken bu keyifli çalışmasını buldum. Ve her zaman olduğu gibi siteme eklemezsem olmaz dedim 🙂 Bu çeviri World Ekonomik Form’un 2016 Accenture ile beraber yaptıkları araştırmanın yönetici özetini bölümünü içeriyor. Bunun da sebebi, araştırmayı göz atacak vaktiniz yok ise, en azından hangi başlıklara değinmişler onları görmeniz.

Sektörlerin dijital dönüşüm konularında sormaları gereken soruları ve cevapları yine bu yazıda! Keyifli okumalar…

Sektörünüz İçin Dijital Dönüşüm Soruları

Dijital devrim, şirketleri ve tüm sektörleri dönüştürmeye başladı. Bu yeni dünyada, dijital dönüşümden önce gelen büyük ve başarılı şirketler, dört bir yandan sarılmış ve yüzlerce girişimin kendi pazarlarına saldırdığını hissedebilirler. Ama bize göre, bu henüz dijital dönüşüme başlamamış şirketlerin adapte olması için geç değil. Özellikle de yatırım sermayesi, güçlü marka ve müşteri ilişkileri, geniş yetenekleri ve onlarca yıllık know-how gibi avantajlı yanları varken…

Dijital kurum olmak sadece en son teknolojiye yatırım yapmanın yanı sıra, daha sağlam değişimleri gerektirir. Şirketlerin yeni iş modelleri aramaları, iş modellerini yeniden düşünmeli, dijital yetenekleri nasıl çekip tutacaklarını düşünmeleri ve işletmenin başarısını nasıl ölçeceklerini ele almaları gerekir. Rapor da bu alanlara odaklanıyor:

 • Dijital iş modelleri : Şirketlerin temelde, yeni işletme girişimlerini tanımlama, geliştirme ve piyasaya sürme yöntemlerini değiştirmeye odaklanması gerekir.
 • Dijital çalışma modelleri : Rapor, dijital dönem için tasarlanan çalışma modeli arketiplerini tanımlıyor ve bunları uygulamak için gerekli adımları sunuyor. Dijital liderler, hem merkezi işlevler hem destek işlevleri için çevik bir yaklaşım benimsemeli.
 • Dijital yetenek ve beceriler : Bu rapor, kurumların nasıl doğru yetenekleri çekebileceğini, tutabileceğini ve geliştirebileceğini sunuyor. Rapor aynı zamanda şirketler için kültürel dönüşümü benimsemenin ve iş gücüne milenyum kuşağının katılımının desteklenmesinin önemine vurgu yapıyor. Son olarak, şirketlerin robotları entegre ederek veya istek halinde çalışanlar sunarak nasıl farklı çalışma modelleri benimseyebileceğini değerlendiriyor.
 • Dijital çekiş metrikleri : Birçok şirket, geleneksel kilit performans göstergelerinin (KPI), dijital işletmelerin performansını ölçme konusunda artık etkili olmadığını fark etti. Rapor, önemli olan dijital çekiş metriklerini yansıtıyor ve gerçek zamanlı olarak bu metrikleri izlemenin ve tepki vermenin önemini açıklıyor.

Bunu aklımızda tutarak, dijital dönüşümlerinde sektör liderlerine yardımcı olmak adına bir dizi öneri ve soru belirledik. Şimdi gelin sektörünüz için dijital dönüşüm sorularına ve cevaplarına beraber bakalım.

(Bu yazıyı bitirdikten sonra “Okumanız Gereken 5 Dijital Dönüşüm Örneği” yazıma da göz atmanızı öneriyorum, buradan çıkardıklarınızla, hangi markalar hangi noktalara odaklandığını ve üstesinden geldiğini örnekleriyle göreceksiniz)

Yeni, dijital iş modeli tanımlayın, geliştirin ve başlatın

 • Stratejik araç kutunuzu ne kadar genişlettiniz? Olası stratejik seçenekleri oluşturdunuz mu, aldınız mı, partnerlik kurdunuz mu, yatırım yaptınız mı ve girişimi kuluçka dönemine soktunuz mu?
 • Kurumsal kalkınma onay döngünüz yeterince çevik mi? Erken dönem yatırımcılar gibi haftalık veya iki haftalık döngülerle mi hareket etmeniz gerekiyor? Sağlam analitiklere göre verilen kararları mı vurguluyorsunuz?

Başarılı kurumsal girişim işletmesi kurun

 • Dijital bozulmaları hissetme ve bekleme konusunda güvenli hissediyor musunuz? Kurumsal girişim kapasiteleri oluşturmanıza gerek var mı?
 • Mevcut kurumsal girişim kolları için mevcut işletmeyi ölçekleyecek misiniz yoksa koruma mı sağlayacaksınız? Dijital yerel kültürü, mevcut işlemenin ölçeğine uygun şekilde yenilik getirmeye devam etti mi?

Operasyonun her yönünü yeniden incelemek

 • Dijital, stratejik planlarınızla ve işletme işlevlerinizle açık bir şekilde entegre mi?
 • Çalışanlarınıza dijital kanallarla güç vermek, daha hızlı karar verme süreçlerinin önünü nasıl açabilir ve kurum içerisinde daha çevik bir yapı sunabilir?
 • Operasyon modelinizi, yeni işletme modellerinden gelen yeniliklere uydurmak ve günlük aktiviteleri desteklemek için hangi oranda ayarladınız?
 • Operasyon modeliniz, kendi platformlarınızı yaratırken diğer “eklentileri” içeren ekosistem partnerliğini destekleyecek kadar esnek mi?

Veriyi anlayın ve kullanın

 • Gelirlerinizin ne kadarı yeni dijital işletme kaynağınızdan geliyor? Büyüme oranı dijital rakiplerinize eşit mi yoksa daha mı fazla?
 • Şirketiniz müşteri verileri, operasyon verileri, sahtecilik analizi ve uyum analitiklerini kullanıyor mu?
 • Yeni işletme ve ana işletmenizin erimesini engellemek için gelir modeli başlatmak için verilerden faydalanıyor musunuz?

Güvenli bir şekilde yatırımınızı arttırmayı düşünün.

 • Güvenlik yatırımları önemli yönetim seviyesi sorunları mı? Güvenli bir şekilde yatırımınızı arttırmayı düşündünüz mü?
 • Bütçeniz %0,3 gelirde mi yoksa %3 gelirde mi?
 • Güvenlik ihlali için felaket senaryonuz ne? Açık bir acil durum planınız var mı? Beyaz şapkalı saldırganlara test yapmaları için teşvik vermeli misiniz?

Yüksek bölümlü dijital iş gücü oluşturun.

 • Dijital okur yazarlığı olan liderlik takımınız var mı? Ne kadar fazla nesil içeriyor, farklılığa sahip ve işletme ve teknoloji konularında yeterli deneyimleri var?
 • Dijital yetenek boşluklarını ele almak ve mevcut çalışanlarınıza yeni yetenekler kazandırmak için uygun bir eğitim programı hazırladınız mı?
 • İç politikalarınız, sosyal medya araçlarını kullanarak iş birliği sağlama ve bilgi paylaşımı konularında ne kadar güncel?
 • Kurumsal kültürünüz sürekli değişimlere ne kadar uyum sağlayabiliyor ve milenyum kuşağı için çekici görünüyor? Kültürel dönüşüm, kurumun tüm seviyelerinde görünüyor mu ve CEO ve liderlik takımı tarafından yönlendiriliyor mu?

Otomasyon ve talep halinde sunulan çalışanları iş gücüne entegre edin.

 • Mevcut iş gücünüz verimliliğinizi ve kalitenizi gözle görünür bir şekilde iyileştiriyor mu? Talep halinde iş gücünü ve otomasyonu etkili bir şekilde kullanabiliyor musunuz?
 • İşletmenizde otomasyonun ilgili olduğu alanları tespit ettiniz mi? Robot ve yapay zekanın geleneksel iş gücünüz üzerindeki olası etkilerini değerlendirdiniz mi?
 • Talep halinde sunulan iş gücünü kullanmak ve bu iş gücünden faydalanmak için tüm işlev ve görevlere uygun stratejiler ve çerçeveler geliştirdiniz mi?

Doğru dijital çekiş metriklerinin belirlenmesi

 • Dijital iş modelinizin çekişini ölçmek için doğru davranışsal KPI belirlediniz mi (kullanıcı katılımı) yoksa tamamen finansal metriklere göre mi çalışıyorsunuz?
 • Metrikleri gerçek zamanlı olarak takip edebilecek kapasiteler ve mekanizmalar ne kadar yerinde ve topladığınız ön görülerden faydalanmak için hangi uygun kararları ve teşvikleri uyguluyorsunuz?

Yatırımcılarınızı dijital dönüşüm yolculuğunuz için ikna edin

 • Dijital vizyonunuz ve dijital dönüşüm yolculuğunda uzun dönemli değer oluşturma etkileri konusunda yatırımcıları ikna etmek için hangi adımları attınız? Tüm sektörlerdeki liderler, dijital ekonominin bir sonraki bölümünü yazıyorlar. Vakit ya hikayenin bir parçası haline gelmek ya da sadece bozulma geçmişinde dip not olarak kalmak.

“Sektörünüz İçin Dijital Dönüşüm Soruları” yazımı beğendiyseniz, Dijital Dönüşüm Kavramı İçin Beş Kilit Soru başlıklı yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

Rapor > http://reports.weforum.org/digital-transformation/wp-content/blogs.dir/94/mp/files/pages/files/digital-enterprise-narrative