Satışlarınızı Sosyal Medya Sayesinde Arttırın

Bu yazımızda Sosyal Medya ile satış yapmak mümkün mü? Mümkün ise nedeni ve daha fazlasını bir örnek ile açıklamaya çalışacağım.

80 milyonluk ülkemizde 40 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Hal böyle olunca pek çok marka sosyal medya sayesinde satışlarını arttırmak istiyor. Bunun için sosyal medyada hesaplar açıyor, içerikler üretiyor ve kampanyalar ile de daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat günün sonunda konu, yapılan bu işlerin firmaya satış olarak ne kadar geri dönüş sağladığına geliyor. Kimi firmalar “hiç geri dönüş sağlamıyoruz” derken, kimileri de daha fazla satış yapmak için sosyal medyaya ayırdıkları bütçeleri arttırıyor. O zaman şu soruyu kendimize soralım: Sosyal medya pazarlama ile neyi amaçlıyoruz? Bunu doğru bir strateji ile yapıyor muyuz?

Sosyal Medya ile satış yapmak mümkün mü?

Sosyal Medya ile satış yapmak mümkün. Ama nasıl? İlk olarak, bir ürünün satılabilmesi için öncelikle hedef kitlenin, o ürünü bilmesi ve tanıması lazım. Hatta ve hatta arzulaması lazım ☺ Bunu da reklamlar sayesinde yapıyoruz. Bunu yaparken de;

– tv, radyo veya sinema reklamları,
– gazete, dergi ve billboard ilanları,
– broşürler

ve benzerlerinden faydalanıyoruz. Çizgi üstü veya altı reklamlarının hedef kitleyle buluşmasının ardından da satış gerçekleşiyor. Aynısı dijital dünya için de geçerli. Şöyle ki; hedef kitlenize tv veya radyo reklamı yerine Facebook, Twitter, Linkedin reklamları sayesinde de ulaşabilirsiniz. Tabii sırf reklam vermekle iş bitmiyor. İşin büyüsü, süreklilik ve etkileşimde yatıyor.

Satış için süreklilik çok önemli

Coca-Cola’yı ele alalım. Pepsi ile kıyasladığımızda sizce Coca-Cola’nın reklama ihtiyacı var mı? Yapılan araştırmalara göre, Pepsi’nin tadı daha iyi olmasına karşın iki marka yan yana koyulduğu zaman en fazla Coca-cola’nın tercih edildiğini görüyoruz. Aslında bu durumu en güzel Nöro Pazarlama açıklıyor fakat burada bunun detaylarına girmeyeceğim. Coca-cola’nın reklam vermesinin nedeni “süreklilik” ’tir. Sosyal Medya’da yer alarak, sürekli içerik paylaşarak, reklamlar veya kampanyalar düzenleyerek hedef kitlesiyle sürekli etkileşime giriyor. Tabii bunu yaparken de satışı etkileyecek kriterleri göz önünde bulunduruyor.

Facebook üzerinden satış gerçekleşiyor

Sosyal Medya İle Satış Yapmak sosyal medya ile satış yapmak Sosyal Medya İle Satış Yapmak Sosyal Medya   le Sat     Yapmak

Pearson Türkiye’de çalıştığım dönemde “PTE Academic” adlı ürünümüz için Sosyal Medya’yı etkin bir şekilde kullandık. Öncelikli amacımız satış, hedefimiz ise marka bilinirliği olarak belirledikten sonra stratejimizi de penetrasyon üzerine kurguladık. Bu kapsamda kampanyalar ve yarışmalar düzenledik. Size de en son düzenlediğimiz kampanya ile satışları nasıl arttırdığımızı anlatmak istiyorum.

İşin can alıcı noktası: Strateji

PTE Academic, İngilizce dil sınavı olup, YDS’nin alternatiflerinden biri. Reklam kampanyamızı başlatmak için YDS’nin açıklanmasını bekledik. Çünkü YDS’de istediği puanı alamayan kişiler farklı alternatiflere yöneleceklerdi. Bu noktada reklamlarımız ile bu kişilerin PTE Academic sınavına yönelmelerini sağlayarak, sınava kayıt olmalarını hedefledik. İlk işimiz ise, doğru kanalları tespit etmek oldu. Artık “Sosyal Medya ile satış yapmak” konusuna gelecek  olursak.

Geri dönüşüm oranımız %887

Sosyal Medya İle Satış Yapmak 2 sosyal medya ile satış yapmak Sosyal Medya İle Satış Yapmak Sosyal Medya   le Sat     Yapmak 2

16 – 30 Nisan arasında Facebook reklamlarımıza start verdik. Sonuca gelecek olursak, sadece Facebook üzerinden 60.833 kişiye ulaştık ve 790 kişi reklamımıza tıkladı ve belli bir sayıda kişi sınava kayıt oldu. (Kayıt rakamını burada paylaşamayacağım.) Sosyal medya reklam kampanyası için harcadığımız bütçenin karşılığı bize % 887 satış artışı olarak geri döndü.

Sonuç olarak,

Sosyal Medya ile satış yapmak mümkün olduğunu örnek üzerinden anlatmaya çalıştım. Bu konuyla alakalı önümüzdeki zamanlarda başka örnek çalışmaları paylaşmayı devam edeceğim. Bu örneğe dönecek olursak, 790 kişiye ulaşarak bir marka bilinirliğini en azından sağlamış olduk. Şimdi kendimize şunu sormalıyız: Sosyal medyada yaptığımız çalışmalar, gerçekten satışa dönük çalışmalar mı?