Sosyal medyada etkileşimi arttırmak ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için ne yapabilirsiniz?

Markanız, sosyal medya pazarlama konusuna yatırım yapıyor, karşılığında takipçilerinize mesajınızı ulaştırmak ve onunla etkileşime girmesini istemeniz doğal. Ama Facebook, Instagram ve diğer kanalların sürekli gelişen algoritmaları söz konusu olduğunda, normal olan istediğiniz, bir an da komplike bir hal alıyor. Çünkü Facebook ve Twitter firmaların organik olarak sosyal ağlardan müşterilerine ulaşmasını her geçen gün zorlaştırıyor.

Bir zamanlar sosyal medyada markalar için her şey çok güzeldi. Yatırım yapmadan çok fazla insana ulaşabiliyordunuz. Sosyal medyada etkileşimi arttırmak için basit yöntemlere başvurabiliyordunuz. Eskiden arkadaşını veya arkadaşlarını yorumun altına etiketle kampanyaları revaçta iken bugün sosyal mecralar tarafından yasaklanıyor. Kısacası basit yöntemleri çok geride bıraktık.

Artık markaların her gün veya her hafta birkaç gönderi paylaşıp, internet trafiği veya gönderi etkileşimi çekeceği günler geride kaldı. Sosyal mecraların yıllar içinde gerçekleştirdikleri güncellemeler organik erişimin yavaş düşerek, günümüzdeki halini aldı. Bunun önüne sosyal medyanın ruhunu anlayarak geçebilirsiniz, ya da etkiletişim sayılarınız düzenli bir şekilde azalmaya devam edersiniz.

Markaların Etkileşim Sayıları Düşüyor

Dünya genelinde dillerden bağımsız en çok bilinen ikinci kelime ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Cevap Coca-Cola. Neden bu soruyu sorduğumu hemen baştan söyleyeyim. Böylesine bilinen, marka sadakati yüksek ve sevilen bir markanın dramatik durumunu görmeniz için.

İlkokul ve ortaokul yıllarımı hatırlıyorum da, sınıfın erkekleri olarak en çok Cola-Cola’yı kim içecek diye yarışırdık. Bu yarışma öyle bir hal almıştı ki, hafta sonları bile en çok Coca-Cola’yı kim içti diye, hafta başı birbirimizle tartışır dururduk. Çocukluk işte…  Bende böyle anıları olan bir marka…  Coca-Cola’nın Facebook Türkiye sayfasının Ocak 2016’dan Ağustos 2019’a kadar ki paylaştığı içerikleri inceledim. Grafiğin bu şekilde çıkması bir hayli şaşırtıcı. Sırf bu grafik bile başlı başına bir yazı konusu. Dolayısıyla yorumu size bırakıyorum.

sosyal medyada etkileşimi arttırmak Sosyal Medyada Etkileşimi Arttırmak İçin 9 Yöntem Coca Cola Facebook Etkiles im
Coca-Cola TR Facebook Yıllık Etkileşim Sayısı
sosyal medyada etkileşimi arttırmak Sosyal Medyada Etkileşimi Arttırmak İçin 9 Yöntem Coca Cola Facebook I c erik
Coca-Cola TR Facebook Yıllık İçerik Paylaşım Sayısı

 

 

 

Peki bu ortamda sosyal medyada etkileşimi arttırmak adına ne yapabiliriz? 

Bu algoritma güncellemelerinden etkilenmemek ve performansını iyileştirmek adına ne yapabilirsiniz?

Bu noktada aslında içerik pazarlamanın en büyük güç olduğunu görmemiz gerekiyor. Her ne kadar şirket adına paylaşım yapıyor olsanız, aslında takipçileriniz için oradasınız. Asıl sorulması gereken soru, niçin sosyal medyada var olmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabına göre içerik stratejinizi gözden geçirmeniz gerekecektir. Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, her zaman olduğu gibi bu konularda iyi iş çıkaran markaları inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

Onu zaten yaptım, başka ne yapabilirim diyorsanız. O vakit sosyal mecraların algoritmalarını anlama yolunu gitmelisiniz. Nasıl çalıştıklarını anlamalı ve stratejilerinizi buna göre belirlemelisiniz.

Facebook

Facebook Ocak 2018’de ciddi bir güncelleme gerçekleştirdi. Buna göre sayfaların içerikleri, haber kaynaklarında daha az gözükecekti. Aslında burada yatan birinci motivasyon insanların tüketecekleri içerikleri ön plana çıkarmak ve ikinci motivasyonda markaların reklam harcamalarından daha fazla pay istemesi. Zaten

Mark Zuckerberg 2018’de şunları söylemişti: “işletme, marka ve medya gönderileri gibi açık içerikleri daha az göreceksiniz”. “Göreceğiniz açık içerikler aynı standartlara sahip olacak – yani insanların arasındaki anlamlı etkileşimleri teşvik edecek.” 2019 Mayıs ayında geldiğimiz de “Gelecek kişiye özel olacak” diyerek, önümüzdeki süreci çok güzel özetledi. Hatta buna en güzel örnek, bir markayı telefonda arkadaşınızla konuştuğunuzda, onun reklamını Facebook’da görmeniz diyelim…

Temelde Facebook, kullanıcılar için “ilgili, değerli ve ilgi çekici” içerikleri öncelikli hale getirirken “anlamlı etkileşim” şeklinde genel etkileşimi amaçlıyor.

Güncellemeden sonra düzenlenen gizli Facebook webinarında, Facebook yeni algoritmaların şu içerikleri öncelikli hale getireceğini söyledi:

 • İnsanlar arasında etkileşimi tetikleyen – örneğin, bir kişinin fotoğrafına veya durum güncellemesini beğenme veya yorum yapma
 • Yayıncı gönderilerinde etkileşimi arttıracak – paylaşıldığında arkadaşlardan tepki alan yayıncı içeriği
 • Hem video hem yayıncı gönderilerindeki yorumlar içerisinde kullanıcı etkileşimini tetikleme
 • Arkadaş grubuyla konuşma başlatmak için Facebook Messenger üzerinde paylaşma

Facebook, paylaşım ve yorumları “aktif” etkileşim olarak ele alıyor. Yani gönderiler tartışmayı ne kadar desteklerse Facebook bunları o kadar “anlamlı” olarak kabul edecek ve öncelikli hale getirecek.

Instagram

Instagram, Facebook’a ait ve bu nedenle de algoritmasının Facebook’a benzediğini zaten biliyoruz.

Fotoğraf temelli, mobil dostu bir platform olarak Instagram, aşağıdaki faktörleri öncelikli hale getireceğini söyledi:

 • İlgi – Kullanıcı geçmişte benzer içerik/kullanıcıyla etkileşime girdiyse
 • Zamanında olma – Gönderinin yaşı, Instagram’ın gönderiyi kullanıcı akışında ne kadar sık göstereceğine etki edecek.
 • İlişki – Kullanıcının daha önce canlı yayın veya mesajlarıyla profilinizle ne kadar etkileşime girdiğine bakacak.

Twitter

Twitter kendisini daha gerçek zamanlı ve anlık sosyal medya olarak gösteriyor. Bu nedenle algoritma değişiminde platform ciddi bir güncellemeye gitti.

Kendini durmadan güncelleyen Twitter ise, zamanında olma ve en ilgili içeriği sunma arasında denge üzerinde çalışıyor.

Twitter şunları öncelikli hale getiriyor:

 • Etkileşim – Retweetler, beğeniler ve bireysel tweet cevapları
 • Tweet yazarı ve ilişkisi – Kullanıcının geçmişte tweet yazarıyla ne kadar etkileşime girdiği
 • Varlığınız – Twitter’ı ne kadar sık kullandığınız ve ne kadar etkileşim aldığınız

Her platformun algoritmalarını ve bakış açılarını değindiğimize göre sıra geldi, içeriklerimizin etkileşimlerini arttırabilecek kanıtlanmış bazı yöntemlere.

1. Video İçeriği Gücünden Yararlanın

Sosyal medyada etkileşimi arttırmak adına yapılacak en etkili yöntemlerden biri takipçilerinizin ilgisini çekecek videoları paylaşmak olacaktır. Video kullanımı Youtube dışındaki sosyal medya mecraları da ele geçirmiş durumda. Bundan dolayıdır ki insanlara organik ulaşmanın en güçlü yolu video içerikler.

Araştırmalara göre, yerel olarak yüklenen Facebook videoların (bağlantı paylaşmak yerine platforma yüklenen videolar), 186% daha yüksek etkileşim oranı var ve diğer sitelerde yer alan ve bağlantısı paylaşılan videolara göre 1000% daha fazla paylaşılıyor. Bunu daha iyi anlamak “Yaratıcı Kampanyalar” yazıma göz atmanızı öneririm.

2. Mikro videolar paylaşın

Videoların, fotoğraf ve metinlere göre daha fazla etkileşim aldığını biliyoruz ama detaylı ve uzun videolar, bazı markaların erişiminin dışında olabilir.

Yukarı yer alan Krispy Kreme videosu gibi kısa video klipler, saniyeler içerisinde çekilip düzenlenebilir ve üretmesi kolay bir şekilde, fotoğraflara göre daha fazla paylaşım ve görüntüleme elde edebilir.

3. Facebook ve Instagram üzerinde canlı yayın yapın

Canlı sosyal medya yayınları, normal videolardan 3x daha uzun süre izleniyor ve bu videolar doğrulanmış bir şekilde takipçilerinize erişmenize izin veriyor.

Facebook ve Instagram’da canlı yanının daha fazla izlenmesini, iyi kurgulanmış, yeni ürün tanımı ve müşteri soru cevap olması ile sağlayabilirsiniz. Takipçilerinizin ihtiyacı olan yayınları 2 dakika yerine 10-15 dakika arasında yapmanızı öneririm. Dikkat ederseniz, Youtube’daki çoğu bu tarz videolar 10 ile 15 dakika arasında.

4. Fotoğraf varlıklarını kullanarak video oluşturun

Video içeriği çekecek kaynakları olmayan markalar en azından fotoğraf ve metinleri birleştirerek, etkileşime yol açan sosyal medya videoları hazırlayabilir.

Sosyal videoların %85’inin sessiz izlendiği göz önüne alındığında, metin içeren videolar dikkat çekebilir ve iyi bir performans gösterebilir.

Ayrıca Facebook yakın zamanda görsellerinizi video içeriğine dönüştürmenize yardımcı olacak bir araç sundu.

5. Canlı görüşmeler düzenleyin

Canlı, bölünmüş ekranları sosyal medya görüşmeleri için BeLive gibi hizmetleri kullanabilir veya Facebook ve Instagram tarafından sunulan yerel bölünmüş ekran özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu seçenek sayesinde, ilginç kişilerle görüşmeler yapabilir ve takipçilerinize yayınlayabilirsiniz.

6. Eğlenceli ve duyguları yansıtan içerik için GIF paylaşın

GIF içerikleri yüksek paylaşılabilirlik seviyesine sahip ve neredeyse hiç çaba gerektirmez. Aslında hem Facebook hem Twitter, gönderi yaparken kullanabileceğiniz dahili “gif” klavyesi sunuyor ve eğlenceli, duyguları ifade eden ve paylaşılabilir giflerin bulunmasını daha kolay hale getiriyor:

Twitter Reklamları bilgi ve gizliliği

GIF klavyesi ile önceden hazırlanmış GIFleri paylaşabilir veya markalı içerikle kendi GIFlerinizi oluşturabilirsiniz.

7. Meme’leri kullanın

Richard Dawkins tarafından ilk defa kullanılan “meme” kelimesi, nesiller arasındaki iletişimi sağlayan, bilgilerin aktarılmasını sağlar. Tabii kelimenin bu zamana kadar bilinen ilk kullanıldığı yer her zamanki gibi Yunancadır. Yunancada taklit etme anlamı taşır.

Kısacası bir duygu ve düşünceyi, herkes tarafından bilinen bir şey ile birleştirip sunmaktır.

Genellikle komik oldukları için memeler, yüksek paylaşılabilirlik seviyesine sahiptir ve Facebook, Instagram ve Twitter paylaşım için idealdir.

Meme pazarlama, markanızın viral içerik oluşturmasına yardımcı olabilir: Heinz, domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğunu sorduğu bir meme yaptığı zaman, 4 milyondan fazla tepki aldılar ve Instagram ve Facebook üzerinde toplam 80.000 etkileşim gördüler.

8. Kullanıcıların ürettiği içeriği kullanın

Fotoğraflar, videolar, GIFler, memeler ve metin temelli gönderilerde bile kullanıcılar markanız hakkında içerik oluşturduğunda bunları vurgulayabilir, retweet edebilir, repost edebilirsiniz.

İster kendi istekleriyle yapsınlar isterseniz gönderi, yarışma veya hediye ile kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri destekleyin, yarışma sosyal medya takviminizi canlandırarak size yeni pazarlama varlıkları sağlayabilir.

9. Anket oluşturun

İnsanlar fikirlerini paylaşmayı sever. Bu nedenle Facebook anketleri, Twitter anketleri ve Instagram Hikayelerindeki anketler, takipçilerinizden hızlı etkileşim almanın iyi bir yolu olabilir.

Sorular sorun ve tıklamaları kapın.