Turizmciler 2018 dijital trendlerine göz atarak, dünyanın gittiği yönü daha net görebilirler!

Turizmciler için 2018 dijital trendleri” yazısını çok önemsiyorum çünkü dijital dönüşümü anlamak ve dünya çapında yapılanları görmek açısından son derece faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Yazının sonunda söylenmesi gerekeni, ben baştan söyleyeyim: dönüşüme direnmenin bir faydası olmaz, çünkü milenyum kuşağı geliyor ve onlar mevcut misafirlerden daha farklı!

2018 Dijital Trendleri: Çok kanallı pazarlama yaklaşımı

Online seyahat acenteleri (OTA) ve karşılaştırma siteleri için çok kanallı pazarlama planlarının olması hayati önem taşımaktadır. Seyahat edenler tatillerini veya günübirlik gezilerini planlamak için birden fazla kanal kullanıyorlar. Şimdi ise unutulmaz müşteri deneyimine katkı sağlamak adına farklı cihazlar ve kanallar için optimize edilmiş deneyim sunmak eskisinden de önemli. Gazetelerden otel aradığımız günleri hatırlıyorum. Geldiğimiz noktada insanlar önce akıllı telefonlarından veya masa üstü bilgisayarlarından kalacakları otellere karar verdikten sonra seyahat acentelerinin en yakın ofisine giderek daha fazla bilgi alıyorlar. Burada da güvende olma isteği devreye giriyor tabi 🙂

Görsel, RACE planlama sistemi müşterilerin satın alma adımlarını göstermesi ve turizmcilerin bu adımlarla ilgili aksiyon alabilmesi için önemli. Görselde perakende de Google Alışveriş’in eş değeri paketler veya oteller için mevcut olmadığı için yer verilmemiştir.

turizm 2018 dijital trendleri Turizmciler İçin 2018 Dijital Trendleri Turizmciler İçin 2018 Dijital Trendleri turzim sat  n alma davranisi
Turizmciler için 2018 dijital trendleri: Race planlama sistemi

Satın almayı etkilemek için müşterilerinizin deneyimledikleri farklı temas noktalarında iyileştirmeler yapmanızı öneririm. Örneğin bazı seyahat işletmeleri en güncel SEO tekniklerini iyi kullanıyorlar. Bunlardan biri de kurumsal blogdur.

2018 Dijital Trendleri: Google Arama Sonuçları

Eğer rakipleriniz Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyorsa veya sponsorlu reklamlarla görünürlük kazanıyorsa, bu sizin için kaçırılmış bir fırsattır. Google arama sonuçlarına PR çalışmalarınız ile etkilemeniz düşük olasılık. Misafirlerin Google’daki arama alışkanlıklarına göre bir strateji belirleyip, ilerlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Diğer çalışmalar günü kurtarmaya yönelik olup, hem zamanın hem de paranın boşa harcanması olacaktır.

Turizmciler İçin 2018 Dijital Trendleri Turizmciler İçin 2018 Dijital Trendleri turizm dijital trendleri seo
Turizmciler için 2018 dijital trendleri: “Bodrum Tatil Köyleri” kelimesinin arama sonuçları

Bu örnekte Bodrum Holiday Resort, sponsorlu reklamlar sayesinde ETS Tur’un organik sıralamasının üstünde yer almaktadır. Bu sayede diğer otellerden daha fazla görünürlük kazandığını ve arama yapanları sitesine çektiğini söyleyebiliriz.  ETS Tur ise, hem reklamlarda hem de arama sonuçlarında ilk sırada yer aldığı için diğerlerine göre daha fazla ziyaretçiyi sitesine çekmektedir. Kısacası Google Arama Sonuçları’nı domine etmiştir.

Seyahat stratejisine farklı kanalları entegre etmek, erişim ve dönüşümü arttırabilir. Yine de seyahat sektöründe genellikle kaçırılan nokta, sadık müşterilerin tutumudur. Tüm yönlerden pozitif bir deneyim sunmak, satın almanın tekrarlanmasıyla sonuçlanacaktır. Bununla beraber 80-20 kuralını bir kez daha hatırlatmak isterim.

Seyahat rezervasyonlarını neler etkiler?

Yakın zamanda yapılan ve Statista tarafından yayınlanan bir araştırmada, seyahat edenlerin tatil planlamada kullandığı en popüler taktiklerden birinin kullanıcı tarafından üretilen içerik olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların %65’i, son 12 ay içerisinde kullanıcı tarafından üretilen içeriğin seyahat planlarını etkilediğini bildirmiştir.

Bunlar fotoğraflar, değerlendirme sitelerine yüklenen tatil değerlendirmeleri, Google görselleri ve sosyal medya sitelerindeki içerikler şeklinde olabilir. Deneyim, değerlendirme ve “iyi vakit geçirmenin” görsel kanıtı, stratejik olarak yerleştirilmiş CTA, son dakika fırsatı veya yüksek sıralamaya sahip SEO’dan daha etkili olabilir. Bu nedenle değerlendirme siteleri ve fiyat karşılaştırma siteleri zaman içerisinde bu kadar popüler bir hal almıştır.

Yine de sosyal medyayı kullanan insanların yüzdesi (%54,7) ve bilgiye ulaşmak için mobil telefon kullanan kişilerin yüzdesi (%54,5), seyahat edenlerin araştırma ve rezervasyon için kullandığı pazarlama kanallarını gücünün kullanmak için çok kanallı pazarlama planının tam olarak entegre edilmesinin önemini vurguluyor. Toplu olarak bu durum, pozitif marka farkındalığı yaratma ve satışları teşvik etmek için yüksek sayıda temas noktasın demek. Bu da potansiyel müşterilere ulaşan optimize edilmiş stratejilere yol açacaktır.

Dijitalleşme ve mobil cihazlara olan müşteri bağlılığı tarafından yönlendirildiğinde, OTA hareketli kalmaya devam edecektir. Örneğin Expedia’nın 2016 yılı ikinci çeyreği için toplam rezervasyon oranı %25 artış göstererek $18,8 milyar seviyesine ulaştı. Ana OTA’sı ise %25 büyüyerek $17,1 milyar seviyesine ulaştı. Yine de ABD ve Avrupa gibi bölgelerde, online seyahat pazarı olgunlaşıyor gibi görünmekte.

Market Realist, online rezervasyonların toplam seyahat satışlarının %40’ına karşılık geldiğini belirtmektedir. Birçok ülkede online rezervasyonlar sağlıklı büyüme yaşamaktadır. OTA şirketleri için ana pazar yönlendiren yüksek dijitalleşme, mobili benimseme ve uluslararası büyümedir.

2018 Dijital Trendleri: En popüler seyahat siteleri

Turizmciler için 2018 dijital trendleri yazısının diğer önemli bir başlığına sıra geldi. TripAdvisor, Nisan 2017 itibariyle ABD’de en popüler seyahat sitesi olmaya devam etmekte. Araştırmalar, TripAdvisor’un aylık 35 milyon kullanıcıya eriştiğini göstermektedir. İkinci sırada ise aylık 23,5 milyon kullanıcıyla seyahat devi Uber yer alırken üçüncü sırada ise fiyat karşılaştırma ve rezervasyon sitesi Expedia 12,9 milyon aylık kullanıcıyla yer almaktadır.

Bazıları Uber’in diğer OTA’larla karşılaştırılmaması gerektiğini söylerken, uluslararası seyahat tabanında çalışmasalar da yerel seyahat hizmetleri arasında bir numara olduklarını belirtmek önemlidir. Bu durum ise kişisel güvenlik ve en az çaba prensibinin artan önemini vurgulamaktadır. Bunu geçen yılın araştırmasıyla karşılaştırdığımızda, e-ticaret devleri Uber ve Expedia’nın sadece en popüler olarak yer almadığını aynı zamanda diğer popüler siteleri de geride bıraktığını görebiliyoruz. Hotels.com sıklıkla tercih edilen siteler arasında kalırken, %3,5 pazar payıyla bir zamanlar dördüncü sırada yer alan AirB&B, Travelocity ve Lyft’in altında kaldı. Expedia, Trevelocity ve Orbitz’i aldığı için bu durum çokta şaşırtıcı değil. Marriot ve Hilton gibi küresel seyahat konaklama siteleri, OTA’lar ve fiyat karşılaştırma siteleriyle rekabet edebilir durumdalar. Bu durum lüks, güvenli ve kolay rezervasyon için hala talep olduğunu gösteriyor.

2018 Dijital Trendleri: Milenyum Kuşağı

Forbes dergisine göre Milenyum kuşağı, turizm ve seyahat endüstrisi için en önemli tüketici nesli. Çünkü bu kuşak benzersiz ve anlık olmaya oldukça önem veriyor ve kültür kimlikleri bilinmeyeni keşfetmek üzerine büyüyor. Sadece tatil satmayan aynı zamanda deneyim ve anı oluşturan dinamik paketlere ihtiyaç var. Duygusal mantık, tutku ve macera ihtiyacı öne çıkıyor. Milenyum kuşağı, seyahat başına ortalama $1.312 ile 2016 yılına göre %8’lik artışla seyahatlerde daha fazla para harcıyor (Forbes).

ABTA tarafından yapılan başka bir çalışma tatillerin yaşam aşamaları tarafından satın alındığını ve yaş demografisine bağlı olmayabileceğini öne sürmektedir.

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmek, farklı kanallar üzerinde kopyalar oluştururken doğru müşterileri hedef almak için önemlidir. Çocuğu olmayan çiftlere hitap eden bir otel kesinlikle 5 yaşından küçük çocukları olan ailelerin ilgisini çekmeyecektir. Hedef kitlenizin seyahatlerinde ne beklediklerini bilmek, nerede ve nasıl rezervasyon yaptırdıklarını öğrenmek kadar önemlidir. Sunduğunuz otel ve deneyimlerle doğru aile, çift veya tek olarak seyahat edenleri hedef aldığınızdan emin olun.

Kaynak: https://www.smartinsights.com/digital-marketing-strategy/travel-ecommerce-trends-2018/