Turizmde dijital pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsanız, geri dönüşüme önem vermelisiniz!

Turizmde dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında Sosyal Medya, SEO, Dijital Reklamlar vb taktiklerinden faydalanıyorsunuz. Fakat bu taktiklerden nasıl geri dönüşüm alıyorsunuz? Raporlara nasıl yansıyor? Kanal bazlı geri dönüşümler nasıl? Ve benzeri soruları çoğaltmak mümkün…

Geri dönüşüm odaklı pazarlama faaliyetleri günümüz endüstrisinin başta gelen sorunlarından biri. Turizmde dijital pazarlama yapanlar geri dönüşüme yeteri kadar önem vermiyor. Güzel haber ise bu sadece Türkiye’ye ait bir sorun değil. Yapılan bir araştırma da bu konunun seyahat ve turizm endüstrisinin mücadele ettiği ana sorunlardan biri olduğunu doğruluyor.

Geri dönüşümünü ölçümleyemediğiniz taktiklere para harcamayın!

Metrikler değişimleri göstermek için mükemmeldir ama eğer pazarlama çabalarını ölçmezseniz, “umut” pazarlamasına göre hareket etmeniz gerekir.  Bu ise günümüzdeki piyasa koşullarında oldukça tehlikeli – zamanınızın ve harcamalarınızın başarılı olup olmadığından emin olamazsınız.  Daha da önemlisi, kaynaklarınızı daha başarılı fırsatlardan uzaklaştırıyor olabilirsiniz.

En geniş anlamda, seyahat ve turizm işletmelerinde iki ana başlığı görüyoruz:

 1. Harcama yapan ama ölçüm yapmayanlar ve “umut pazarlamasına” dayanalar – tüm pazarlama süresi ve bütçesini her şeyin iyi gideceği “umuduna” yatıranlar.
 2. Ölçüm yapanlar ama zaman veya know-how eksikliği gibi bir dizi nedenlerden dolayı bu ölçümleri kullanmayanlar.

Zor bir alan olabilir ama müşterilerimize sıklıkla söylediğimiz gibi, en iyi uygulama ve gerçek dünya arasındaki dengeyi kurmamız gerekiyor.  Turizm’de Sosyal medya, PR ve marka değeri gibi alanlar başta olmak üzere işler siyah ve beyaz değil.  Genellikle şu soruyu soruyoruz:  doğru şeyleri mi ölçüyorsunuz?

Turizmde dijital pazarlama konularında maalesef bütçelerin gereksiz yere harcandığına şahit oluyoruz.  Beni en çok üzen alanlardan birisi, tüketici seyahat ticaret fuarları.  Fuarların çıkışında broşürler çöp de! Çöpe atmayanlar ise eve veya ofise götürdükten sonra çoğunlukla yüzlerine bile bakmıyor.

Bütçenin offline dünyada net bir şekilde ölçümlenmesi zor olabilir. Fakat Turzimde dijital pazarlama alanında yapılanların çok kolay bir şekilde ölçümleyebilir ve geri dönüşümü net bir şekilde görebilirsiniz.

Yine Turizmde dijital pazarlama stratejinizi yaparken önce amaç ve hedefleri belirlemek ile başlanmalı. Ardından başarı kriterleri belirlenmeli ve araçlarla ölçümlenmeler düzenli olarak tutulmalı. Örnek olarak hedefimiz internetten gelen gelirleri arttırmak istiyoruz. Bunun için başarı kriterimizi online rezervasyonlar sayısı olarak belirleyebiliriz. Neyse devam edelim 🙂

Neyi ölçüyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Genel ve toplam iş hedeflerinizle ilişkili olan ölçüm sonuçları, metriklerinizin merkezinde olmalı.  Seyahat ve turizm endüstrisinde, bunlar şu şekilde olabilir:

 • Gelir artışı
 • Ziyaret etme artışı
 • Harcama artışı

Bu makalenin amacına uygun olarak, seyahat ve turizm endüstrisinde yaygın olan iki ölçüm alanına bakacağız – internet siteleri ve sosyal medya.

dijital pazarlama danışmanlığı turizmde dijital pazarlama Turizmde Dijital Pazarlama Faaliyetlerinin Geri Dönüşümünü Ölçümlüyor Musunuz? dijital pazarlama danismani icin

İnternet sitesinde geri dönüşüm

Dijital dünyada, internet siteniz sizin yüzünüz ve vitrininizdir. Bu nedenle internet sitesinin kullanışlılığının ölçülmesi son derece önemlidir.  Birçok işletme bunu yapıyor, peki bundan etkileniyor mu?

İlk olarak internet sitesinin genel hedef ve amaç tanımına yani dönüşüm hedefine ihtiyacınız var.  Bu, ölçtüklerinizi yönlendirmeli. Gerçekçi olursak çok zamanı olmayan bir seyahat uzmanı için bunu her şeye uygulayamazsınız. Ama her zaman işletmenin ve internet sitesinin en genel amaçlarını ölçmeniz gerekir.

Bu ölçümlerimi ücretsiz araçlardan da yapabilirsiniz. İnternet sitenizin ölçümlenmesinde Google Analitik, hayatınızı kolaylaştırabilir. Ya da GTM ile çok önemli güncellemeleri yine ücretsiz yapabilirsiniz.

İzleme döngüsü

 1. Uzun ve kısa dönem amaç veya stratejiler olarak genel stratejinizi belirleyin.
 2. Veri ve istatistiklerinizi kaydederek referans belirleyin. Yıllık verilerinizi karşılaştırın ve mevsimsel dalgalanmaları, operasyon ortamını ve rekabetçi ortamı dikkate alın.
 3. Taktiksel uygulamayla devam edin.
 4. Belirli bir dönem içerisinde veri toplayın.
 5. Referans veriyle yeni veriyi karşılaştırın. Bu, 6 veya 12 aylık zaman aralığını içerebilir.
 6. Kampanyanızı düzeltin ve ayarlayın.

Turizmde dijital pazarlama kapsamında internet sitenizde genel amaç ölçümleri şu şekilde olabilir:

 • Satış yaratmak
 • Müşteri yaratmak
 • Gelir yaratmak
 • Gezginlerin blog gönderilerini okumasını sağlamak
 • Kitle oluşturmak

Daha detaylı olarak şunları içerebilir:

 • Fiyatlandırma sayfasını görüntülemek
 • Online satın alma
 • İletişim formu doldurma
 • Online teklif özelliğinin kullanımı
 • Satıcı internet sitesi bağlantısına tıklama
 • Bültene üye olma
 • PDF dosyasını indirme

Markalı trafiği ölçebilirsiniz.  Markalı trafik, gezginin sizi işletme veya rota adı kullanarak araması veya arama motoruna doğrudan alan adı yazmasıdır.

Amaçlarınızı, zaman aralığını ve referanslarınızı belirledikten sonra kampanyanıza devam edin, veri toplayın ve verileri analiz edin.  Kampanya veya amaçlarınızı değiştirebilir ve ayarlayabilirsiniz.  Başa dönün ve tekrarlayın.

Kısacası Turizmde dijital pazarlama kapsamında ölçümleme ve bununla beraber geri dönüşümü tespit etmek çok önemli! Ne kadar yatırdınız ve bunun karşılığında ne kadar aldığınız. Bu sayede hangi kanalların sizin için daha uygun olduğunu bu sayede kolayca tespit edebilirsiniz.