Turizmde Fenomen Pazarlama (influencer marketing) ile nasıl hedeflerinize ulaşabileceğinize dair örnek çalışma

Turizmde fenomen pazarlama konusunun ne kadar önemli olduğunu ve 2017 yılında ilk defa profesyonel bir şekilde nasıl yaptığımızı bu yazımda paylaşmak istiyorum.

O dönem bizi buna yönelten aslında yeni bir şey denemekti.  Yapmış olduğumuz araştırmalar ve edindiğimiz kampanya sonuçlarını bugünkü tecrübemle değerlendirdiğimde zamanında ne kadar doğru bir karar verdiğimizi daha iyi anlıyorum.

Fenomen pazarlamanın geri dönüş oranı 11 kat daha fazla

O dönem yaptığım araştırma kapsamında bulduğum bazı verileri burada da paylaşmak istiyorum. 2016 yılında Adweek’te yayınlanan yazıda yer alan rakamlara göre çalışmaya katılanlardan %40’ı Instagram, Twitter, Vine veya Youtube fenomeninin paylaştığı bir ürünü aldığını belirtmiş. MarketingDIVE’in 2016 yılında yayınladığı araştırmaya göre fenomen pazarlamanın, geleneksel pazarlamaya göre geri dönüşünün 11 kat daha fazla olduğunu tespit edilmiş.

Turizmde fenomen pazarlama çalışması gerçekten işe yarıyor!

Evet, diğer alanlarda olduğu gibi turizm alanında da fenomen pazarlamanın işe yaradığını tecrübe ettim. Bunun nasıl işe yaradığını bir örnek ile anlatayım. 2017 yılında Antalya’da bilinen bir otele danışmanlık hizmeti veriyordum. Otelin Sosyal Medya’sı ile ilgilenen kişi inanılmaz istekli ve hırslıydı. Açıkçası bunun da meyvelerini o dönemde gerek Socialbakers’da, gerek Youtube’da almıştı. Otel için yeni bir şeyler denemek istiyordu. O sırada fenomen pazarlamasını denemek istediğini söyledi. Bunu da Rus pazarına yönelik yapmak istiyordu. Tabii bunun, düşük maliyet ile maksimum geri dönüşünü nasıl alabileceğimiz konusunda konuşmak üzere kendimi masada buldum.

Fenomen pazarlamasındaki zorlu süreç

Öncelikle yönetime kabul ettirebilmemiz için örnek araştırması ve müşteri davranışını anlatan raporlara göz attık. Malum üst yönetimi ikna ederken, sayıların o büyülü dünyasına başvuracaktık. “Tamam yapalım” onayını aldık ama bütçemiz sınırlıydı. Asıl zorlu süreç bu bütçe ile başlıyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi bütçe ile en iyi geri dönüşü alabilecek kişileri bulmak bizi oldukça zorladı. 2 haftalık bir taramadan sonra alternatif listesini çıkardık. Ardından daha öncesinde belirlediğimiz kriterlere uyanları seçtik ve fenomen sayısını azalttık. Ardından fenomenlerle iletişime geçildi ve bütçeler alındı.

Turizmde fenomen pazarlamasına örnek olacak bir çalışma yarattık

4 haftanın sonunda karar verildi ve 1,5 milyon takipçisi bulunan Medynich’de karar kılındı. turizmde fenomen pazarlama Turizmde Fenomen Pazarlama Örnek Çalışması medynich fenomen 5Fenomen gelmeden önce nerede çekim yapılabileceğinin keşfini yaptık. 1 kare bizim belirlediğimiz yerde çekim yapılmak için anlaştık ve 3 kareyi de kendisine bıraktık. Diğer detayları tabii buradan açıklayamıyorum ama zamanımızı alan başka başlıklarda oldu.

Hedefimizin üstünde bir başarı elde ettik

Fenomen pazarlaması ile potansiyel Rus müşterilere ulaşmak istiyorduk. Dolayısıyla hedefimizi erişim sayısı olarak belirledik. Yani ulaşabileceğimiz kadar insana ulaşacaktık, sonra onlara satış yapacaktık. Tabii satış olmazsa olmaz ama burada rakam veremeyeceğim için bu konuya değinmeyeceğim. Fenomen çalışması sonunda markanın Instagram takipçi sayısı %5 oranında arttı. 4 paylaşım ile 4 milyondan fazla kişiye ulaştık ve 400K’dan fazla beğeni aldık.

turizmde fenomen pazarlama Turizmde Fenomen Pazarlama Örnek Çalışması Fenomen Pazarlama o  rnek c  al  s  mas
Turizmde Fenomen Pazarlama Örnek Çalışması: Başarımızın rakamsal karşılığı

Sonuç olarak, turizm alanında ilk defa yaptığım ve elimde herhangi bir veri de olmadığı için, farklı sektörlerden karşılaştırma yaparak, başarılı olduğumuzu tespit ettim. Bu rakamlardan yola çıkarak da turizmde fenomen pazarlamasının işe yaradığını rahatlıkla söyleyebilirim. Başarıya giden yolda doğru fenomeni bulmak ve diğer detaylara önem vermek son derece kritik.

dijital pazarlama danışmanlığı turizmde fenomen pazarlama Turizmde Fenomen Pazarlama Örnek Çalışması dijital pazarlama danismani icin