7 dakikalık videonun deşifresi

Turizmde Dijitalleşme” isimli programıma hoş geldiniz. Ben Murat Salman 2013 yılından bu yana otellere dijital pazarlama ve iletişim alanında danışmanlık veriyorum.

İlk video “Türk otelleri Korona’lı döneme hazır mı?” konusuyla ilgili. Bunun için de Türkiye’den 3 ve global bir otel olmak üzere toplamda dört otelin internet sitesine ve Facebook hesapsını inceledim. Aradığım ise, Korona’ya dair Mart’tan bu yana pazarlama ve iletişim çalışmalarında neler yaptıkları.

Malum turizm sezonu kısa bir zaman sonra açılacak. Bu sene turizmi yerli turistler kurtaracak gibi gözüküyor. Yerli turistleri hedefleyen otellerin Mart’tan bu yana yaptıkları pazarlama ve iletişim çalışamaları hayatı bir öneme sahip olacak. Özellikle Türk insanının tatili çok sevdiğini göz önünde bulundurduğumuzda otelciler açısından yüzlerin yine de güleceğini düşünüyorum.

Dijital Dönüşüm Şart

Detaylara girmeden önce bir kez daha altını çizmek istiyorum ki, bir kar topu artık çığa dönüştü ve hem markaların hem de insanların üzerine geliyor. Bu çığ öyle bir çığ ki daha önce böylesine büyük bir şeyle karşılaşmadık. Dijital dönüşüm artık şart

Bu çığdan sağ kurtulmak için tek şart onu anlamak ve gereken önlemleri almak. Aksi taktirde Thomas Cook gibi köklü markaların batmaya devam ettiğine ve binlerce kişinin işsiz kaldığına şahit olacağız.

Evet şimdi gelelim 15 Mart- 25 Mayıs tarihleri arasında otellerin koronayla ilgili neler yaptıklarına.

Öncelikle bu videoda bahsettiğim otelleri seçmekte fazla zorlanmadım çünkü hangi otelleri inceleyeliyim diye düşündüğümde, sinemada en fazla reklamına denk geldiğim otellerin ismi bir an da aklıma geldi. Bu da bir kez daha gösteriyor ki hatırlanabilir marka olmak her durumda kazandırıyor 

İncelediğim oteller ise, Club Marvy, Barut Hotelleri, Maxx Royal ve Hilton

Club Marvy aslında otelden daha fazlası, kendine has bir çizgisi, bir yaşam tarzı ve bir ruhu var. Beğenerek takip ettiğim bir marka. Peki bu tarihler arasında neler yaptı?

Bunun için öncelikle öncelikle Facebook sayfasını ve ardında internet sitesini inceledim. Beklentim korona’ya dair oluşturulmuş bir sayfa, ana sayfadan ilgili sayfaya kolay ulaşabilmek ve Facebook’tan da yapılanların anlatıldığı içeriği hemen görmek.

Facebook’ta Mart’tan bu yana insanın içini açan paylaşımlar arasında maalesef covid-19’a dair bir paylaşıma denk gelmedim. Koronalı günlerde trend olan Instagram canlı yayına da rastlamadım ki, hedef kitlesinin bayılacağı yayınlara imza atacağına da emindim.

Ardından internet sitelerini gittim. Rezervasyon butonun yanında Korona Update yazısı gözüme çarptı ve tıkladığımda CEO’nun hoş mesajı beni karşıladı. Ardından Korona için neler yaptıkları, aldıkları tedbirlerin neler olduğu, özel iptal politikası ve daha fazlası sayfa yer alıyor.

Kısacası insanın içini rahatlatan bilgilere internet sitelerinin üzerinden erişebiliyorsunuz ki, kesinlikle insan üzerinde güveni pekiştirici bir etkisi olduğunu belirtmeliyim.

Bununla beraber yapılanları hedef kitlenize ulaştırmak son derece önemli. Ulaştıramadıktan sonra dilediğiniz kadar önlem alın bunun pek te bir önemi yok. Bu aslında şuan benziyor. Tavşan dağa kusmuş ama dağın bundan haberi yok.

Dolayısıyla Club Marvy’nin eşsiz deneyimini aynı şekilde dijital dünyada da göstermesini diliyorum. Malum yükselen trend kullanıcı deneyimi ve bu konuda da hakkını vereceğine eminim.

Evet sıra geldi 2. otelimize. Yani Barut Otellerine

Kovid ile ilgili yapılanları görmek adına öncelikle internet sitelerine baktım. Karşıma bilgilendirici bir pop-up geldi ki çok doğru bir tercih olmuş. Tıkladım ve yeni sayfaya gittim ama pop-up bir türlü peşimi bırakmadı  Bu kullanıcı deneyimi açısından geliştirilmesi gereken bir nokta olduğunu gösteriyor.

Barut otelleri içerik olarak, çok genel konuşmuş. İnsanlar olarak her konuda kıyas yapmayı çok severiz ki bu örnekte de kıyaslama yaparsak, Club Marvy’in içeriği son derece tatminkar dolayısıyla içeriğe bakarak bir seçim yapmam gerekirse, kesinlikle Club Marvy’i seçerdim.

Facebook sayfasına geldiğimizde ise direk bu konuyla ilgili içeriğe erişemiyorsunuz. Biraz daha geri gittiğinizde otel genel müdürlerinin kovid’e dair genel görüşlerini paylaştıkları bir videoyu ile karşılaştım. Liderliklerini göstermeleri ve iletişime geçmeleri yerinde olmuş. Ama 2 noktada geliştirme yapabilirlerdi. Birincisi video detay içermemiş ve ikincisi 24 bin takipçisinin hepsine içeriği ulaştırmamış olmaları.

Gelişime açık bu noktalara da değindikten sonra Korona süresince Instagram canlı yayınları ile yaparak, hedef kitleleriyle iletişimde kalmaları ve bunu yaparken de Facebook’dan da link vererek paylaşmaları, kullanıcı deneyimi açısında çok yerinde olmuş. Kısaca doğru zaman da doğru içerik paylaşımı yaparak, hem takipçileriyle iletişimde ve etkileşimde kaldılar hem de onlarla duygusal bağ kurdular. Marka değeri için harika bir çalışma.

Sıra geldi son otelimiz olan Maxx Royal’e.

Özellikle reklam filminin çekildiği minimal çizgisi ve harika doğası ile Kemer’deki otelin hafızama kazandığını belirtmeliyim ki internet siteleri de aynı tarzda.

Peki Max Royal ne yaptı? Kovid-19 dair ne yaptıklarına bakmak için önce internet sitelerine göz attım ama bir şey göremedim. Ardından Facebook sayfalarını inceledim orada da bir şey bulamadım.
Sezonun başlamasına sayılı günler kalan, aldıkları önlemleri hem sayfalarından hem de internet sitelerinden paylaşacaklarını tahmin ediyorum.

Max Royal Kovid-19 dair bir iletişim çalışması yürütmediğini söyleyebilirim.

Sonuç olarak, otellerimiz konuyla ilgili aksiyonlarını hızlı bir şekilde alıyorlar ama önemli olan alınan aksiyonları tatil severlere ulaştırabilmeleri. Tabi bu noktada tatil severlerin bu bilgilendirme konusuna ne kadar önem verdiklerini de göreceğimiz bir süreç olacak.

Ama şurası bir gerçek ki, müşteri sadakati tam da bu noktada kendini gösterecek. Markaya sadık olan müşteri belki kovid-19 ile ilgili nelerin yapıldığını aramayacak ve bildiği güvendiği oteli tercih edecek.

Türk otellerin yaptıklarını baktıktan sonra sıra geldi. Hilton markasının ne yaptığına. Bu süreci nasıl geçirdiğine…

Öncelikle Hilton’un internet sitesine girdiğiniz de sizi Korona’ya karşı yaptıkları harika bir sosyal sorumluluk projesi karşılıyor.

Bunula beraber Korona’ya dair özel bir banner hazırlamışlar. Korona sayfasına gittiğinizde zaman içerisinde yaptıklarını bulabiliyorsunuz. Aldıkları etkili önlemlerde çabası… Facebook sayfasına geldiğimizde, Korona’ya karşı yaptıkları sosyal sorumluluk projesi ve ardından aldıkları önlemlere dair bir içerik hemen karşınıza geliyor.

Kısacası tüm iletişim kanallarından korona’ya dair yaptıklarını anlatıyorlar. Bu sayede bir mesaj bütünlüğü içinde kalıyorlar ve takipçilerine de her kanaldan ulaşarak, yaptıklarını anlatıyorlar.

Hilton’un bu süreci harika bir şekilde yürüttüğünü söyleyebiliriz.

Özetleyecek olursam, bu süreçte otellerin yapması gereken, korona’ya karşı alınan önlemleri internet sitesinden paylaşmak. Ardından sosyal medya kanallarından uygun bir şekilde paylaşmak ve takipçilerine bunları ulaştırmak.

Unutmayalım ki, güven en önemli satın alma aracıdır.

Bu süreçte 4 trend ön plana çıktı. Bunlardan birincisi internet sitesine covid-19 özel bir sayfa oluşturulması, mekanların koronaya karşı ilaçlanması, ceo’ların veya genel müdürlerin mesaj vermesi ve son olarak da Instagram canlı yayınları.

Videomuzun sonuna geldik Yeni videoda görüşmek üzere, sağlıklı kalın.