Dünyada ve Türkiye’de Twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler kimler?

Mesleğim gereği son 4 yıldır CEO’ların sosyal medya iletişimini yapıyorum. Geldiğimiz noktada CEO’ların yanında genel müdür yardımcılarının da iletişim stratejilerini geliştirdim. Malum bunu yaparken de Türkiye’de ve dünyada örnek kimler var diye araştırıyorsunuz. İşte tam da bu noktada bu yazıyı kaleme alma fikri çıktı. Çünkü araştırmaya başlamak ve isimleri bulmak cidden zor ve hele ki kısacık bir zamanınız varsa, cidden sıkıntı. İşte araştırma sürecinde size yardımcı olabilmek adına Twitter’ı en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler kimler onu sizlerle paylaşacağım.

Türkiye’de Twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürlere bakış

Siemens Türkiye’nin efsanevi genel müdür yardımcılarından Ali Rıza Ersoy ile çalışırken, bu araştırmayı yapmadım, çünkü hedefimiz belliydi Endüstri 4.0’ı Türkiye’ye anlatmak. Hatta yaptığımız çalışmalar neticesinde Ali Rıza Ersoy, Pazarlamasyon’un 2017 yılında açıkladığı “Social Influencer 30” listesinde ikinci sırada yer almıştı.

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler 2017 Social Influencer 30

Bundan 2-3 ay önce bir markam benden pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılarını incelememi istedi. Türkiye’de araştırma yaptığım dönemde bu sorunun cevabını verecek çok ama çok, cidden çok az kişi buldum. Samanda iğne aramak gibi olsa da iğneyi buldum. Akılınıza hemen Tansu Yeğen gelebilir ama o pazarlamadan sorumlu olmadığı için eledim. Şu an için doğru kişi Vestel’in pazarlamadan sorumlu genel müdürü Tunç Berkman. Twitter’ı, Linkedin’i ve Instagram’ı aktif bir şekilde kullanıyor.

Açıkçası Tunç Berkman dışında da önereceğim isimler ise;

Gelelim dünya çapında Twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürlere.

Hootsuite’in açıkladığı verilere göre her ay 326 milyon tekil kullanıcı tarafından her gün yarım milyon tweet atılıyor. Her hacimdeki işletmelerin sahipleri, kilit pozisyondaki yöneticileri veya satın almaları bu kanalda yer alabiliyor. Bunu neden harika bir fırsata çevirmeyesiniz ki?

Yabancılar bu konuya Türkiye’den daha fazla eğildiğini bizzat deneyimlerimle de biliyorum. Siemens’de çalıştığım dönemde rakamı yanlış hatırlamıyorsam 12 CEO’nun sosyal medya stratejilerinin belirleyen ve işe dedike olan 2 kişi vardı.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan dünyada Twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler kimlermiş bir bakalım.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Ann Lewnes
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Ann Lewnes

2006 yılından bu zamana kadar Adobe’da çalışan Ann Lewnes (@alewnes ), pazarlamadan sorumlu genel müdür pozisyonunu yürütüyor.

Adobe’den de önce yaklaşık 21 yıl Intel’de çalışan Ann Lewnes, orada da pazarlamadan sorumluydu.

Sadece markasıyla ilgili içerikler paylaşmıyor. Aynı zamanda komik videolar, karikatürler, görsel tasarım ve daha fazlasını bulabiliyorsunuz.

2009 yılında Twitter’da yerini alan Ann Lewnes, 2.342 tweet atmış olup,  15.5K takipçisi bulunmakta.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Keith Weed
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Keith Weed

Keith Weed, beslenme, hijyen ve kişisel bakım devlerinde genel müdürlük yapmış bir isim. Unilever’de 15 + 15 olmak üzere toplamda 30 yıl çalıştı ve halen devam ediyor.

@keitheed ‘in Twitter’ da 31.6K takipçisi var ve şimdiye kadar 4.452 kere tweet attı. Keith, Unilever’den en son haberleri paylaşırken aynı zamanda beğendiği reklam ve pazarlama kampanyalarına da yer veriyor.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Marisa Thalberg twitter
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Marisa Thalbderg

Marisa Thalberg (@executivemoms), Pizzta Hut, KFC gibi markaları bünyeside barındıran Taco Bell’deki CMO görevinden terfi ettirilmeden önce markaya ciddi katkılar yaptı.

Marisa, Taco Bell’ e katılmadan önce Estee Lauder, Unilever ve Revlon’ da üst düzey pozisyonlarda pazarlama görevini yürütmüş. Marisa çalışma hayatının yanında 2002 yılından bu zamana kadar da Executive Moms isimli bloğunda annelik ve çalışma hayatı arasındaki dengeyi anlatıyor.

Marisa, iş, pazarlama ve annelik ile ilgili çeşitli paylaşımlar yaptığı Twitter’da 18.000′ den fazla takipçiye sahip.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Linda Boff
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Linda Boff

Fortune 500’de geçen yıllık brüt gelirle ABD’ nin en büyük 18. şirketi olarak yer alan General Electric (GE) geldik.

Linda Boff, 16 yıla yakın GE’de, 2015 Eylül’den beri de pazarlamadan sorumlu genel müdür pozisyonunda çalışıyor. Bundan önce Linda, Citi’de Pazarlama ve İletişim Direktörüydü. Forbes, son zamanlarda 2019’un en etkililerinden biri olarak Linda’yı görüyordu.

Twitter’da 16Bin takipçisi bulunan @lindaboff, iş ile ilgili tweetlerin haricinde alışveriş ve Amerikan futbolu hakkında da tweetler atıyor.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Maria Winans
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Maria Winans

Küresel teknoloji devi IBM’nin pazarlamdan sorumlu genel müdür olan Maria Winans, diğer Twitter’da rüzgar estiren isimlerden. Yaklaşık iki senedir bu pozisyonda olan Maria Winans, daha önce IBM Watson’da çalışıyordu.

Diğer isimlere göre aktif olmasa da RT’lerle aktif olmayı sürdürüyor. Ne de olsa  22K takipçisi var.

 

twitter’i en iyi kullanan pazarlamadan sorumlu genel müdürler Twitter'ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler Tim Soulo
Twitter’ı En İyi Kullanan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürler: Tim Soulo

SEO ile ilgilenenlerin yakından tanıyor ama bilmeyenler için Ahrefs “Aramadan gelen trafiği büyütmek, rakiplerinizi araştırmak ve pozisyonlarını kontrol etmek için bir araç” sağlar.

Aslen Ukraynalı olan Tim, Singapur’ da yaşıyor. Singapur’ da Ahrefs’ te pazarlamadan sorumlu genel müdür ve Ürün Danışmanı olarak dört buçuk yıldır çalışıyor. Tim ayrıca Jet Blogunun da kurucusudur.

Tim’in Jet Blogu isimli bir bloğu da mevcut. Bu blog, dijital pazarlama, SEO, içerik stratejisi ve dönüşüm optimizasyonu vs gibi herkesin ilgi duyabileceği harika kaynaklara sahip.

Tim, Twitter’da çok aktif olup, 14.6 Bin takipçisi bulunmakta. Total’de de 11.1Bin tweet attı.

Böylelikle geldik yazımızın sonuna. Bir şey dikkatinizi çekti mi? Bu isimlerden biri hariç 2010 ve öncesinde Twitter hesaplarını açmışlar. Yoruma gerek yok diye düşünüyorum ? Sosyal medya pazarlama ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım, bence dijital dönüşümün başladığı noktalardan biri de burası!

Bu yazı hoşunuza gittiyse, CEO’ların Sosyal Medya Kullanımı yazıma da bakanı öneririm.