İş yoğunluğunuzdan dolayı sevdiğiniz işlere vermek durumunda kaldığınız zamanlar oluyordur. Şuan bende öyle bir zaman dilimi içerisindeyim. Beni bu sessizliği bozmaya iten ise, içerik pazarlama ile ilgili konuların başında gelen içerik tüketimi hakkında bir rapor oldu.

Bu yazının hedef kitlesi: sosyal medya uzmanı, içerik pazarlama uzmanı, içerik uzmanı,  pazarlama uzmanı ve pazarlama meraklıları

 

İçerik Pazarlama ve Önemi

Bir rapor hazırlamak için internette veri avına çıktığımda kesin bir blog yazısı yazmalıyım diye kendi kendime söylendim. Çalıştığım sektör gereği üniversiteli öğrencilerin içerik tüketimini anlamam gerekiyor. Malum bugünün üniversite gençleri yarının yetişkinleri. Eğer bugünden gençlerin kalplerini feth edebilirseniz kısa, orta ve uzun vadede iletişiminizi güçlendirmeniz kolaylaşıyor. Bunu gerçekleştirebilmek içinde geleceğin bireyleriyle, bugünden ilgili içerikler vasıtasıyla iletişim kurmak son derece önemli. Bu sosyal medya pazarlama stratejisi bağlamından uygun içerik pazarlama stratejisini geliştirmek için de gençlerin tükettiği içerikleri anlamak önem kazanıyor.

İçerik Tüketimi ve Stratejisi

Gençlerin nasıl içerik tükettiğini veya nasıl içerikler talep ettiğini bilirseniz, ilgilerini o kadar çabuk yakalar ve iletişiminizi kolaylıkla kuvvetlendirebilirsiniz! Campaign Türkiye Dergisi Eylül’13 de yayınladığı bu anlamda ilaç niteliğinde. Bu raporda gençlerin satın alma motivasyonları içerik bazlı incelenmiş. Eğer üniversite öğrencileri sizin hedef kitleniz ise bu verilere göz önünde bulundurarak içerik üretmenizi tavsiye ederim. Yazımı bundan sonraki bölümünü siteden alıntı yaparak sürdürmek istiyorum.

Yüksek Kaliteli İçeriğin Gücü 

Türkiye ve dünyadaki üniversite öğrencilerinin online içerik satın alma motivasyonları incelendiğinde yüksek kaliteli içeriklerin en büyük motivasyon olduğu ve reklamsız içeriklerin de ikinci sırada olduğu dikkat çekiyor. Yani içerik pazarlama giderek önem kazanıyor diyebiliriz. Türkiye’deki üniversite öğrencilerini en çok motive eden diğer etmenler ise,

  • tüm cihazlardan erişim imkanı (%37),
  • yapımcıları/sanatçıları desteklemek (%32),
  • dizi bölümlerine anında erişim imkanı (%29),
  • içeriğe piyasaya sürülmeden önce online erişim imkanı (%29)

olarak sıralanıyor.

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin dünya ortalamasına oranla daha yüksek online içerik satın alma motivasyonuna sahip olduğu gözlenirken, ücretsiz dijital hakların yönetimi de Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin dünyadan en çok farklılaştığı etmen olarak karşımıza çıkıyor. Bu nokta da, sosyal medya pazarlama ile satış yapamıyoruz diyenlerin tabloya göz atmalarını tavsiye ediyorum.

online-satın-alma-motivasyonları-2-768x31 içerik pazarlama Üniversite Öğrencileri Kaliteli İçerik İstiyor! online sat  n alma motivasyonlar    2
Online Satın Alma Motivasyonları
online-satın-alma-motivasyonları1-710x313 içerik pazarlama Üniversite Öğrencileri Kaliteli İçerik İstiyor! online sat  n alma motivasyonlar  1
İçerikler Hakkında
* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 250.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 3.200 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.
** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.