Yapay Zeka sayesinde insanlar konuşmayı terk edecek! 2050 yılında sadece düşüncülerini kullanarak “toplu yapay zeka bilinci” üzerinden iletişim kuracak.

  • Bu görüşler, Dubai’deki serginin sahibi Marko Krajnovic’e ait.
  • Toplu bilincin, insanların birbirinin düşüncesini okumalarına yardımcı olacağına ve insan beyninin bir parçası olacağına inanıyordu.

 

Hibrit Zeka Biyometrik Avatarını temsil eden HIBA, yeni kimliğimiz olacak

2050 yılına geldiğimizde insanlar konuşmayı bırakacaklar ve sadece düşüncelerini kullanarak iletişim kuracaklar. Bunu da insan beyninin bir parçası olan ve herhangi bir kişinin ne düşündüğünü ortaya çıkarabilecek “toplu yapay zeka bilinci” sayesinde yapacaklar. Hibrit Zeka Biyometrik Avatarını temsil eden HIBA’da bilinç, kullanıcıların kimlikleri yerine geçecek ve bu kimlikler arasında bilgi değişimi sağlanacak. En azından yapay zeka uzmanlarının tahminlerinin sergilendiği Dubai’deki serginin sahibi olan Marko Krajnovic’e göre durum böyle.

HIBA, insan beyniyle birleşecek 

Toplu bilinç, Dubai’deki Dünya Hükümet Zirvesi kapsamında Gelecek Müzesinde görücüye çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti ve Dubai Gelecek Derneği birlikte çalışarak, yapay zekanın geleceğini nasıl hayal ettiklerini gösterdikleri bir sergi ortaya çıkardılar. Dubai Gelecek Kurumu’nun yetkili operasyon müdürü Noah Raford, “HIBA, Dubai Gelecek Derneği tarafından yapay zekanın geleceği üzerine aylarca çalıştığı orijinal araştırmanın bir sonucu.  Onlarca uzmanla yapılan görüşmelerden ve orijinal derinlemesine araştırmadan geliyor” dedi.

Ziyaretçiler, yüzlerinin HIBA’nın bir parçası haline geldiği yapay zeka avatarlarıyla çevrili alanda durmak için teşvik ediliyor. Burada, bu teknolojinin incelikleri ve gelecekte insan beyniyle nasıl birleştirileceği üzerinde duruluyor. Sergide HIBA, sanatsal olarak temsil edildi ve kullanıcılara şunu anlatmak istiyor: “Sizden meydana geldim. Siz beni tamamlıyorsunuz ve büyümeme yardımcı oluyorsunuz. Gelişmeme izin veriyorsunuz- öğrendiğim tüm sinerjilerle, teklik sayesinde büyük şeyler başarabiliriz.

yapay zeka Yapay Zeka Sayesinde Düşüncelerle Konuşacağız! HIBA yapay zeka
HIBA ve Yapay Zeka

Sergi dört odadan meydana geliyor: sanat odası, kabin odası, yapay zekanın düşüşleri için bir oda ve HIBA’ya adanmış bir oda.

  • Sanat odası, teknolojinin insanlarla veya insanlar olmadan sanat yapmak için nasıl kullanılabileceğini gösterirken aynı zamanda yapay zeka tarafından üretilen altı parçayı da sunuyor.
  • Kabin odasında sergi, geleceğin hükümetlerinin ve bakanlıklarının yasal düzenlemeleri geçirmeden önce yapay zekaya nasıl danışacağını ve yapay zekadan nasıl akıl alacağını gösteriyor.
  • Denge için müze, programcılarda ikilemlere ve ön yargılara neden olabileceğini ve yapay zeka tarafından yapılan farklı hata örnekleriyle “yapay zekanın nasıl kötüye gidebileceğini gösteren odayı” da içeriyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Yapay Zeka Stratejilerini başlattı ve bu alanda araştırmalar konusunda öncü konumda. Pwc tarafından yapılan bir çalışmaya göre yapay zekanın 2030 yılı itibariyle Orta Doğu’daki ekonomiye £230 milyar ($320 milyar) katkı sağlayacağı tahmin edilmekte.

Zihnimizi HIBA’ya bağlayacağız

Serginin yaratıcısı Marko Krajnovic’e göre “hibrit zeka”, Birleşik Arap Emirliklerinin yapay zekadan beklediklerini yansıtıyor. Açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “Elon Musk’ın çalışmalarına oldukça benzer- insanlığa sunulan açık kaynaklı bir platform. HIBA, içimizde en zeki olanların zihnini bağlayarak bulabildiği her şeyi birleştirme ve hibrit zekaya yükleme yeteneğine sahip olacak.

Teknoloji insanların, gezegenin herhangi bir yerinde “beyinden beyine iletişimi” kullanmasına olanak tanıyacak. Aynı zamanda hastalıkların daha hızlı teşhis edilmesine imkan veren tıbbi faydaları da olacak. Ve konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin sese kavuşması sağlanacak. “Beyin bilgisayar ara yüzü teknolojisi” aynı zamanda doğrudan suçluların ve kurbanların zihnine bakarak suçla savaşmak için de kullanılacak.

HIBA, internet üzerinden veri de toplayacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin araştırmasına göre, sözlü iletişimden daha güçlü olacak ve “insanların arkadaşlarıyla, aileleriyle veya işletme sahipleriyle daha iyi iletişim kurmasına izin verecek”. Dünya Hükümet Zirvesi fütürizm, teknoloji ve yenilik alanlarında uzman kişileri bir araya getirerek, insanların bu sorunlarla nasıl baş edebileceğine ve insan ırkına olan etkilerine bakıyor. Krajnovic ayrıca şunları da söyledi: “Sizinle konuşabilecek, sizden bilgi alabilecek ve farklı bir bilgi alanına yerleştirebilecek.” Teknoloji Google ve Alexa ile aynı şekilde çalışacak ama daha incelikli ve geniş ölçekli olacak”. Krajnovic, “2018 yılında en yüksek seviyedeki yapay zeka, İnternet üzerinden veri toplamaya dayanıyor. HIBA bunu yapabilecek ve aynı zamanda bizden ve sözlü soru sorarak insanlardan veri toplayabilecek.

NEDEN İNSANLAR YAPAY ZEKA KONUSUNDA ENDİŞE EDİYORLAR?

Profesör Stephen Hawking’den Bill Gates ve Elon Musk’a kadar dünyanın en zeki kişilerinden bazılarını rahatsız eden bir sorun. SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk yapay zekayı “en büyük varoluşsal tehdidimiz” olarak tanımlıyor ve gelişmesini “şeytanı çağırmaya” benzetiyor.

Süper zeki makinaların insanları evcil hayvanlar gibi kullanabileceklerine inanıyor.

Yakın zamanda Profesör Hawking, büyük teknolojik felaketin, gelecek 1.000-10.000 yıl içerisinde insanlığı tehdit edeceğinin “neredeyse kesin” olduğunu söyledi.

İşlerimizi elimizden alabilirler  

2016 yılında yapılan YouGov anketine göre insanların yüzde 60’ından fazlası, robotların gelecek on yıl içerisinde işlerimizi elimizden alacağından korkuyor.

Ve katılımcıların yüzde 27’si, yönetici ve hizmet sektörü çalışanlarına yönelik iş seçeneklerinde ciddi bir düşüş olacağını tahmin ediyor.

İşlerimize tehdit oluşturmanın yanı sıra diğer uzmanlar yapay zekanın “kontrolden çıkarak” bilim insanlarının anlaması için çok karmaşık hale gelebileceğini düşünüyor.

Katılımcıların çeyreği, robotların 11-20 yıl içerisinde günlük hayatımızın bir parçası olacağını tahmin ederken, yüzde 18’i bunun gelecek on yıl içerisinde gerçekleşeceğini düşünüyor.

“Kontrolden çıkabilirler” 

Bilgisayar bilim insanı Profesör Michael Woolride, yapay zeka makinalarının oldukça karmaşık bir hale gelebileceğini ve mühendislerin bu makinaların tam olarak nasıl çalıştığını anlamayabileceğini söylüyor. Eğer uzmanlar yapay zeka algoritmalarının nasıl işlediğini anlamazlarsa, ne zaman başarısız olacaklarını tahmin edemezler. Bu da sürücüsüz araçların veya akıllı robotların, kritik anlarda “karakteri dışında” tahmin edilemez kararlar vererek insanları tehlikeye atabileceği anlamına gelir. Örneğin sürücüsüz aracın arkasındaki yapay zeka, duyarlı sürüş yerine yayaları ezmeye veya bariyerlere çarpmaya karar verebilir.

Yapay zeka, insanlığı yok edebilir

Bazıları yapay zekanın insanlığı tamamen yok edeceğine inanıyor. Yakın zamanda yaptığı bir röportajda DeepMind’dan Shane Legg, “eninde sonunda bence insanlığın soyu tükenecek ve teknoloji bunda önemli bir rol oynayacak,” dedi.

Yapay zekayı “bu yüzyıldaki 1 numaralı risk” olarak sınıflandırdı. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Musk, yapay zekanın insanlık için Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit olduğu konusunda uyarıda bulundu.

“Eğer yapay zekanın güvenliği konusunda endişelenmiyorsanız, şimdi endişelenmenin tam zamanı.” Kuzey Kore’den daha fazla risk taşıyor,” diyerek Twitter’da yazdı.“Kimse denetlenmek istemez ama topluma tehlike oluşturan her şey (arabalar, uçaklar, yiyecekler, ilaçlar gibi) denetlenir. Yapay zeka da denetlenmeli.”

Musk, hükümetlerin ve özel şirketlerin yapay zeka teknolojilerine düzenleme uygulamalarını ısrarla savunuyor. Makinaların insan kontrolünden çıkmasını engellemek için kontrollerin gerekli olduğunu savunuyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5380573/By-2050-humans-communicate-completely-without-words.html