Yaratıcılığı ile dikkat çeken 7 pazarlama kampanyası

2017, 2018, 2019 yıllarından gerçekleştirilen ve benim çok beğendiğim yaratıcı kampanyaları bu yazıda bulacaksınız. Buradan diğer okuyucular ile paylaşsan güzel olur dediğin kampanya örnekleri var ise, iletisim@muratsalman.net adresine mail atarsan sevinirim 🙂

National Geographic: Astronot Gerçeklik Kaskı Kampanyası

National Geographic, bir astronotun uzaydan Dünyadaki görüntüsünü gösteren ‘One Strange Rock’ (Bir Yabancı Kaya) isimli yeni uzay serisinin piyasaya sürülmesini etkileyici bir kampanya ile gerçekleştirdi.

National Geographic, ABD kamuoyuna bir astronotun uzaydan dünyayı nasıl gördüğünü yaşabilmek adına, sanal gerçeklik teknolojisine başvurdu. Etkileyici bir  deneyim sunmak için de McCann New York  ile ortaklık kurdu.

Fikre gelince, her şeyden habersiz olan gazeteciler, serinin tanıtımı için özel olarak tasarlanan ve sanal gerçeklik teknoloji ile donatılan astronot başlığı ile dünyayı izlediler.

Kampanya, 312 milyon medya izlenmesiyle sonuçlandı ve bu deneyim Adler Planetaryumunda, Houston’un Uzay Merkezinin, Lincoln Merkezinin ve Liberty Bilim Merkezinin etrafında ve daha fazlasında mevcuttu.

Bacardi:  Müzik, Müzik Kampanyasını Kurtarır

Karayip müziği, pop müzik üzerinde çok büyük bir etkiye sahip. Ancak az sayıda sanatçı kendi müziklerini kaydedebiliyor, tanıtabiliyor ve gelir elde ediyor. Bu noktadan çıkışla, Bacardi ve Major Lazer “Müzik, Müziği Kurtarır” sloganı ile yola çıktı. Program bu tarz müzikleri desteklemek için tasarlanmış ve gelecek vaat eden sanatçılara, müziklerini dünyaya paylaşma şansı sundu. Spotify’ da büyük bir Lazer şarkısı çaldığında yeni Karayip sanatçıları için ücretsiz stüdyo zamanı oluşturdular.

Spotify akışı ile 128 saat stüdyo süresi kazandı ve Karayip sanatçıları kayıt deneyimlerini Instagram hikayelerinde belgeledi. Birinci gelen, bir Bacardi & Major Lazer albümünü oluşturdu ve bir sanatçı tarafından da albüm anlaşması imzalandı. Entegre kampanya 88 milyon medya izlenmesine ulaştı ve müzik videosu da 42 milyon izlenmeye ulaştı.

Apple: @Apple Kampanyası’na Hoş Geldiniz

Apple son zamanlarda kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik kavramını çok ağırlık veriyor. Hatırlayanlar olacaktır. İstanbul’un billboardlarını Apple kullanıcılar tarafından çekilen fotoğraflar ile donatmıştı. Son dijital marka sözleşmesinin oranını arttırmak için düzenlediği kampanyası için de iPhone kullanıcılarının yaratıcı yeteneklerini geliştirdi ve topluluklara sosyal medyada fotoğraf yarışmasına davet etti.

Bu kampanyanın amacı, insanları daha fazla fotoğraf çekmeye ve daha büyük topluluklara katılmaya etkin bir şekilde teşvik etmekti. Katkıda bulunan kişiler, #ShotoniPhone etiketiyle diğerleriyle rekabet ederdi.

Kampanyanın başlangıcından bu yana 2.35 milyon #ShotoniPhone kullananlarla birlikte kampanya, rakiplere kıyasla sözleşme oranlarını inanılmaz bir şekilde arttırdı.

MailChimp: MailChimp mi demek istediniz? Kampanya

MailChimp’ in telaffuzu oldukça kolay ancak, özellikle popüler podcast serisinin sponsorluğu sırasında insanların MailChimp’ i yanlış telaffuz ettiğini anlayınca, harika bir kampanyanın da startını vermiş oldular.

MailChimp ABD’deki tanınmışlığını arttırmak için kolları sıvadı. Kampanya merkezinde, kimseye kampanyanın MailChimp için olduğunu söylemeden MailChimp ile kafiyeli dokuz farklı proje yaratmaya dayanıyordu. İnsanların bunu, kendi kendilerine anlamalarına izin verdiler.

Diğer markaların her zaman yaptığı gibi hatayı saklamaya çalışmak yerine MailChimp hatasını kabul etti, hatta bunu en başarılı alışveriş kampanyalarından birinin merkezine koydu.

Aslında insanlar, 988 milyondan fazla sosyal izlenme elde eden MailChimp’ in yanlış telaffuz kampanyasındaki bu oyununu gerçekten seviyorlar. İzlenmeler de 3.52 milyon ABD dolarından fazla medya değerine ve 67 milyondan fazla doğal aramaya eş değerdir.

 

Amazon: Echo Escape Kampanyası

Amazon, Echo cihazı ‘Alexa’ yı, geniş bir beceri yelpazesinin aktif bir şekilde araştırılmasını gerektiren benzersiz bir deneyim yaratarak, reklama dayanıklı izleyici kitlesine duyurmak istedi. Bu yüzden Amazon, ABD’de New York Comi Con’ da etkileşimli bir kaçış deneyimi yarattı.

Fikir, 30 dakikalık bir ürün demosundan daha çok kaçmaya yardım için interneti sadece Amazon Echo ile birlikte bir odanın içine kilitlemeye dayanıyor. Tom Clancy’ nin Jack Ryan’ ın dünyasında yer alan oyuncular, Alexa’ nın yeteneklerini sömürerek akıllı ev cihazlarını kontrol etmek, kodları kırmak, canlı aktörlerle etkileşimde bulunmak ve nihayet kendilerini serbest bırakmak için oluşturulmuştur.

Kampanyanın amacı, Amazon Echo cihazlarını tanıtmak yerine, müşterileri gerçek deneyim sağlamaktı. Twitch’ teki canlı yayınlanan kampanya, 43.000 gerçek zamanlı katılımla en çok izlenen video dışı oyun içeriği olduğu sonucuna varmasını sağladı.

Nike: A/R Jordan Kampanyası

Nike, benzersiz bir meydan okuma ile karşı karşıya: Her şey Nike’ın, Jordan markasını “His Airness”  ile ilk defa karşılaşan genç müşterilere satmak istemesiyle başladı. Nike’ın Jordan markası Michael Jordan’ın (MJ) mirası üzerine oluşturuldu. Ama bir sorun vardır. Jordan farklı bir nesilden olduğu için ve yeterince YouTube klibi olmadığı için genç basketbol taraftarları, Jordan ile bağlantı tam olarak kuramıyordu.

Peki, Nike, Michael Jordan’ın sahadaki kahramanlıklarını, basketbolun genç hayranlarıyla bağlantı kuracak şekilde nasıl mı hayata geçirdi? Cevap ‘Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi (Augmented Reality Technology ) idi. MJ ölçüsünün basketbol versiyonu olan 3D AR ölçüsüne dönüşümünü gerçekleşirdi. Lens, snapchat’ te mevcuttu ve hayranların sosyal medya platformu üzerinden satın alabilecekleri en son antrenörün giydiği AI MJ’Yİ içeriyordu.

Sneaker sadece 23 dakika içinde satıldı. Snapchat’ in istatistiklerini – A/R lensi önceki sözleşme seviyelerini dört katına çıkardı ve satın alınabilir video için çıtayı yükseltti.

Diesel: Sahte Kampanyaya Uyum Sağlamak

Bildiğiniz üzere sahte ürün, moda ve giyim sektörünün belası. Özellikle bu, DIESEL için nefret uyandıran bir problemmiş. Bu sorunu anlatabilmek adına Diesel, kolları sıvadı ve kendi sahte etiketini basmaya başladı. New York Moda Haftası boyunca NYC’ nin Canal Street’ inde ‘DEISEL’ adlı gerçek bir indirim mağazası açtılar. Fifth Avenue veya diğer moda noktalarından uzak ve şehrin en ünlü sahte moda (fake-fashion) varış yerinin kalbinin sağında bir yer seçtiler.

Bu filmin ortaya çıkmasından sonra, sınırlı sayıda DEISEL parçaları çevrimiçi (online) olarak piyasaya sürüldü ve birkaç saat içinde satıldı. Bir hafta sonra DEISEL, 400 milyon küresel medya izlenimi ve 55 milyon sosyal medya izlenimi yarattı.